• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Вчення і загасання. Ніж "гібриди" намагаються залякати ЗСУ

"Шкільне" перемир'я триває, незважаючи на психологічний тиск Кремля з навчаннями «Захід-2017» і гучні заяви маріонеток Кремля на Донбасі
Реклама на dsnews.ua

Навчання в сусідній Білорусі і підняті по тривозі частини в самій РФ цілком очікувано показали, що російська армія, м'яко кажучи, не позбавлена серйозних проблем. Мова йде насамперед про дві впали за два дні навчань літаках. 14 вересня під час зльоту для виконання навчальної задачі в рамках навчань "Захід-2017" на аеродромі Шайковка в Калузькій області подломился стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. І хоча екіпаж відбувся легким переляком, дорога машина відновленню не підлягає.

І 16 вересня у Воронезькій області поблизу аеродрому Борисоглібськ впав новітній російський навчально-тренувальний літак Як-130 (вже п'ятий починаючи з 2006 р.). І курсант, і інструктор залишилися живі. Взагалі, Як-130 — один з небагатьох зразків техніки, прийнятий на озброєння ВПС Росії вже в пострадянський час і позиціонується як заміна застарілих чехословацьким Л-39 "Альбатрос", які, до речі, і досі становлять основу парку навчальних літаків у нас.

Говорячи про окупованій території Донбасу, варто відзначити, що великомасштабних навчань своїх збройних формувань провести коллаборантам так і не вдалося — обмежилися черговим показушним "танковим біатлоном" і перекиданням на камеру ОБСЄ інженерних засобів форсування водних перешкод. За версією "луганських", це повинно було серйозно налякати українське командування.

На фронті регулярні обстріли позицій, які носять бентежний характер, без застосування артилерії. Так, за 14 вересня зафіксовано 28 обстрілу з боку бойовиків. Зрозуміло, що цю цифру треба множити як мінімум на три, однак і вона виглядає дуже скромною на тлі 95-100 обстрілу в травні чи квітні.

Продовжується позитивна динаміка у зменшенні наших втрат. Так, за цей тиждень загинув один наш військовослужбовець. Це сталося 14 вересня на позиціях 72-ї бригади в районі вентствола шахти "Бутовська", коли ворожий снайпер застрелив нашого розвідника. Загиблий Сергій Альмужный — на фронті з перервами з серпня 2014 р., пройшов бої в Дебальцеве у складі 30-ї бригади.

На фоні майже повного загасання бойових дій цікаве повідомлення оприлюднила прес-служба штабу АТО вранці 17 вересня. У ньому вказувалося, що 16 вересня в районі Новогродівки "в першій половині дня з-за технічного збою системи впав" російський безпілотник "Орлан-10". Є серйозна впевненість, що прес-служба дещо лукавить і цей випадок цілком можна віднести на роботу наших систем радіоелектронної боротьби. Те, що вони посилюються, в тому числі і за рахунок поставок французьких систем і насичення переднього краю системами вітчизняного виробництва, цілком об'єктивний процес.

На тлі тимчасового перемир'я на Донбасі в армійському середовищі різко збільшилася кількість розмов про майбутню реорганізацію нашої армії. Адже цілком очевидно, що нинішня чисельність 200 тис. чоловік явно надлишкова для "мирної" України. І справа тут не в сусідах — ті ж Росія, Білорусь або Польща нікуди не подінуться, а в економіці — утримувати таку армію нам досить важко. На сьогодні вже ясно, що політичне і військове керівництво взяло курс на технологічну перевагу, про що свідчать останні події з прийняттям на озброєння нових зразків озброєння.

Реклама на dsnews.ua

У той же час існують серйозні проблеми з уніфікацією. Так, на озброєнні складаються три типи танків (Т-72, Т-64 і Т-80) з різними двигунами, системами керування вогнем і іншим. Незрозуміла ситуація з БМП і БТР. Парк БМП-2 зазнав серйозних втрат в ході кампанії, відновлення на озброєнні БМП-1 суто вимушена міра. Така ж ситуація і з бронетранспортерами — сучасні БТР-80 майже вибиті, БТР-3 і БТР-4 надходять вкрай малими партіями із-за проблем з поставками двигунів. БТР-70 і БТР-60 після закінчення фази активних бойових дій, швидше за все, будуть переведені на озброєння частин другої лінії.

Не краща ситуація і з парком автомобільної техніки — потужності КрАЗа і "Богдана" явно не зможуть у найближчому майбутньому повністю оновити парк вантажних автомобілів, а старі радянські зразки через відсутність запчастин підтримуються у робочому стані лише завдяки титанічним зусиллям технічної служби.

Ще гірша ситуація в авіації, де техніка поступово вичерпує свій ресурс і відновлення не вирішує проблеми. Якщо зараз не почати вкладати кошти, то до 2025 р. українська авіація може залишитися що називається "без крил". Особливо це стосується навчальних машин і винищувачів Міг-29, яких на даний момент замінити нічим.
Всі ці питання треба починати вирішувати сьогодні, адже може виявитися, що проблеми з окупованим Донбасом і Кримом можуть розтягнутися на роки, а єдиним чинником стабільності держави, як і раніше, залишаються збройні сили.

    Реклама на dsnews.ua