• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Українські юристи впевнені, що судова реформа провалилася, - опитування

Реклама на dsnews.ua
Більшість представників юридичної спільноти позитивно оцінює ідею судової реформи, при цьому 72,6% експертів вважають, що вона реалізована успішно.

Такі дані, як передає кореспондент "ДС", озвучив директор центру "Соціальний моніторинг" Дмитро Дмитрук в ході презентації результатів експертного опитування професійної юридичної спільноти щодо впровадження судової реформи в Україні.

Як зазначив Дмитрук, більшість опитаних експертів негативно оцінюють хід реалізації судової реформи - успішної її вважає лише 21% респондентів. "Частина експертів каже, що реформа взагалі досягла протилежних результатів", - зазначає директор центру "Соціальний моніторинг". Так, не досягнуті заявлені цілі щодо викорінення корупції в судах, покращення доступу до правосуддя, очищення системи від недобросовісних суддів, зменшення політичного впливу на судову систему, виконання вимог суспільства після Революції Гідності. Лише 2% опитаних вважають, що в результаті реформи вдалося викорінити корупцію у судах, 1,3% вірять у те, що суди змогли позбутися від політичного впливу. І хоча понад 64% опитаних експертів позитивно оцінюють ідею реформування судової системи в країні, лише 47% респондентів оцінили сам проект реформи позитивно.

"Відповідальність за провал судової реформи експерти покладають на президента Петра Порошенка", - зазначає Дмитро Дмитрук. За даними опитування, майже 40% респондентів вважають, що саме з-за глави держави імплементація реформи пов'язана з великою кількістю проблем. Близько 80% респондентів вказують на низький рівень кваліфікації представників правоохоронної системи, понад 70% відзначають, що істотне збільшення судових зборів обмежило право українських громадян на звернення в суди, 69% підкреслюють, що корупційні схеми в судах не зникли, а просто стали більш складними. В цілому 65% опитаних вважають, що зміни в судочинстві носять декларативний характер.

"Рівень довіри до судів дуже низький. Це показує і наш опитування, проведене в експертному середовищі, і інші соцопитування", - зазначає Дмитро Дмитрук. В підсумку майже 85% експертів наголошують, що необхідно змінювати існуючі методи та підходи до проведення судової реформи. Так, наприклад, показовою стала оцінка професійним співтовариством процесу відбору суддів у Вищий антикорупційний суд: більше 60% експертів не довіряють системі Вищої кваліфікаційної комісії. До того ж, 72% опитаних вважають систему відбору залежною від інших гілок влади, 59% - упередженою, 42% - корумпованою. "Це показова оцінка діяльності всіх антикорупційних органів у країні", - зазначає Дмитрук. Показово, що дві третини опитаних упевнені: участь міжнародних експертів не зможе змінити рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Втім, є і позитивні моменти. Так, 60% опитаних експертів відзначає, що завдяки впровадженню сучасних інформаційних технологій судові справи стали вести більш прозоро. Крім того, експерти позитивно оцінили зміна процесуальних кодексів (60% опитаних), підвищення зарплат суддям (54%) та роль іноземних донорів (54%). А ось участь громадських активістів у реформі, як зазначає Дмитрук, експерти оцінюють неоднозначно: 43% вважають їх вплив позитивним, тоді як 23% вважає, що активісти на хід реформи не впливають, а кожен п'ятий опитаний впевнений, що участь активістів тільки шкодить.

Опитування експертної юридичної спільноти щодо результатів впровадження судової реформи в Україні станом на кінець 2018-го проведено в листопаді-грудні 2018-го центром "Соціальний моніторинг" і Українським центром соціальних досліджень ім. А. Яременко. Участь у дослідженні взяли 400 респондентів (адвокати, правоохоронці, судді, науковці, правоохоронці, інші представники професійної юридичної спільноти).

    Реклама на dsnews.ua