• USD 40.1
  • EUR 43.5
  • GBP 51
Спецпроєкти

Україна святкує 25-річчя Конституції

У понеділок, 28 червня, Україна відзначає 25-ту річницю прийняття Основного закону — Конституції. Це державне свято, тому сьогодні в Україні офіційний вихідний.

Реклама на dsnews.ua

В цей день 25 років тому 315 депутатів Верховної Ради проголосували за ухвалення Конституції незалежної України, пише "ДС".

Цьому передувала славнозвісна конституційна ніч — майже добу, зокрема ніч на 28 червня, парламентарі дискутували та остаточно затверджували проєкт нового документу.

На той момент Україна залишалася останньою із республік колишнього СРСР, яка не мала власної Конституції. Тому день її прийняття одразу став святом: День Конституції — єдине державне свято, закріплене в самій Конституцій (про що свідчить її 161 стаття).

Документ набрав чинності з дня його прийняття та замінив Конституцію УРСР 1978 року, за якою Україна жила майже п'ять років після проголошення незалежності, з 1991 по 1996 рік.

Чинна Конституція України складається з 14 розділів (останній розділ Перехідні положення при цьому має номер ⅩⅤ, оскільки розділ Ⅶ "Прокуратура" було виключено законом України "Про внесення змін до Конституції України" (щодо правосуддя)).

Вже у преамбулі Основного закону закріплено чимало надважливих для України державотворчих засад, зокрема:

  • право українського народу на самовизначення,
  • забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя в Україні,
  • підтвердження європейської ідентичності українського народу,
  • незворотність європейського та євроатлантичного курсу України,
  • прагнення до розвитку і зміцнення демократичної, соціальної, правової держави.

У Конституції України закріплено також жорстку процедуру внесення до неї змін та доповнень. Для цього необхідно від 2/3 до ¾ голосів від конституційного складу Ради. Не можна вносити зміни, які скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави.

З нагоди 25-річчя ухвалення Конституції в Україні заплановано чимало урочистих заходів. В них візьмуть участі перші особи держави, іноземні дипломати, представники місцевої влади, міжнародних організацій, громадськості. Зокрема, в Києві заплановано покладання квітів до пам'ятника гетьману Пилипу Орлику, автору першої української конституції.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua