• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Сто районів. Якими будуть регіони після адмінреформи Гройсмана

Головні зміни в межах адміністративно-територіальної реформи торкнуться базового рівня об'єднаних територіальних громад і районів
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні на Форумі місцевого самоврядування прем'єр-міністр України Володимир Гройсман презентував Концепцію реформи місцевого самоврядування в рамках другого етапу децентралізації. На проведення змін уряд відводить всього 600 днів і до осені 2020 р. місцеві вибори повинні будуть пройти вже в нових адміністративно-територіальних реаліях.

"ДС" спробувала виділити кілька головних новацій адміністративної реформи і уявити, якою буде Україна, якщо все заплановане вдасться втілити в життя.

Завершення процесу створення Об'єднаних територіальних громад (ОТО)

Фундаментом адмінреформи має стати завершення процесу створення ЗТВ. Цей процес триває вже кілька років, однак У об'єдналися менше половини місцевих рад (сільських, селищних і міських). За планом реформи, до вересня 2019 р. процес створення КОЖНИМ повинен бути в основній масі завершений, а Верховна Рада повинна затвердити території громад.

Тут потрібно нагадати, що, власне, ВІД відрізняється від нинішньої системи місцевого самоврядування на місцях. В ОТО об'єднуються мешканці територій, які на сьогоднішній день підпорядковуються відразу кільком сусіднім місцевих рад - сільським, селищним і т. д. тобто ОТО - це, по-перше, укрупнення базових органів місцевого самоврядування. А по-друге, що більш важливо, - ОТО і їх представницькі органи - ради ОТО - мають помітно більшими повноваженнями в першу чергу у сфері управління фінансами. Частина податків, зібраних на території громади, залишається в її розпорядженні, і поради з КОЖНИМ мають можливість вільно ними розпоряджатися.

При цьому і фінансові й управлінські повноваження нових органів місцевого самоврядування ще будуть змінюватися на законодавчому рівні. Будуть повноваження нових органів місцевої влади розширені - питання відкрите.

"Укрупнення" районів

Реклама на dsnews.ua

Наступним важливим етапом реформи стане серйозна реорганізація системи районів. На сьогоднішній день в Україні близько 500 районів, за винятком районів всередині великих міст. Реформа передбачає, що їх кількість буде зменшена приблизно в п'ять разів. 16-18 ОТО повинні будуть об'єднатися в окремий район. Таким чином, у країні залишиться приблизно 100 районів - по три-чотири на область. Відповідно, нові райони будуть вже досить великими територіальними одиницями, що володіють незрівнянно великими ресурсами і можливостями.

Все це дає підстави припустити, що саме в нові укрупнені райони переміститься центр життя на місцях, а не в обласні центри, як зараз. Є ймовірність, що нові райони будуть настільки великими економічними і адміністративними центрами, що необхідність в обласних центрах, так і в самому поділ на області стане помітно менше. Чи Не призведе це до того, що з часом області стануть лише номінальними історико-культурними одиницями, в той час як всі рішення будуть прийматися вже на рівнях районів? Тут все буде залежати від того, яким на кінцевому етапі буде баланс повноважень районних і обласних властей.

Поява виконкомів

Жителі нових укрупнених районів обиратимуть районні ради, які, в свою чергу, будуть формувати виконавчі комітети райрад, які мають виконавчою владою на місцях. На сьогоднішній день ці функції виконують райдержадміністрації, голови яких призначаються безпосередньо президентом. Таким чином, реформа не тільки дозволить передати більше повноважень на місця, але і оптимізує владну вертикаль. Замість того, щоб особисто призначати сотні голів РДА по всій країні (що в принципі неможливо контролювати одній людині), ця функція делегується райрадам, яких до того ж стало в п'ять разів менше.

Інститут префектів

Тим не менш глава держави збереже за собою функцію контролю за виконавчою владою на місцях. У нових районах і областях будуть сформовані префектури на чолі з районними та обласними префектами, функції яких будуть полягати в контролі за дотриманням законів і Конституції виконкомами місцевих рад. Призначати префектів буде президент, тобто вони в деякій мірі замінять нинішніх голів ОДА та РДА, тільки з урізаними функціями.

Наскільки сильно повноваження представників президента на місцях будуть урізані в порівнянні з нинішніми керівниками ОДА та РДА, питання поки відкрите, як і те, наскільки сильним буде контроль за їх виконкомами.

Місцеві референдуми

Ще одним цікавим нововведенням реформи повинні стати можливість членам У організовувати і проводити місцеві референдуми. До такого прояву прямого народовладдя в Україні традиційно ставляться з побоюванням, побоюючись і сепаратизму, і простого самодурства обивателів. При цьому в країні давно в підвішеному стані знаходиться питання можливості ініціювання загальнонаціонального референдуму. Процедура його ініціювання виписана так, що ініціювати його легко, ніж регулярно користуються політики-популісти, а провести фактично неможливо.

Так що, далеко не факт, що уряду вдасться скільки-небудь просунути питання про місцеві референдуми в законодавчій площині. Що ж стосується опасености сепаратизму, то тут все буде залежати від спектру тем, які можна буде виносити на референдум. Поки що відповіді на всі ці питання немає навіть приблизно.

    Реклама на dsnews.ua