• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Арахамія, перевибори і тарифи. Як Банкова збирається зберігати владу

Банкова боїться протестів. І думає не про те, як їх розігнати, а про те, яким хитрим способом їх уникнути

Володимир Зеленський і Андрій Єрмак на спільному засіданні Президії Конгресу місцевих і регіональних влад та Національної ради реформ
Володимир Зеленський і Андрій Єрмак на спільному засіданні Президії Конгресу місцевих і регіональних влад та Національної ради реформ / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Поки парламент на канікулах, Банкова активно готується до нового політичного сезону. Восени очікуються масові протести, організовані різними політичними силами. У зв'язку з цим стали популярними прогнози про силовий сценарій. Мовляв, саме для цього Банкова зараз активно зайнялася кадровими перестановками в силових структурах, хоче підпорядкувати президенту Національну гвардію і т. д.

Звичайно, до силового сценарію Банкова готується. І бажання Зеленського перетворити Національну гвардію (або її частину) в свою особисту армію — це не домисли; ці плани недавно озвучив в телеефірі глава фракції "слуг народу" у Верховній Раді Давид Арахамія.

Однак насправді силовий сценарій — це не базовий сценарій Банкової, а запасний. У Зеленського є ще, як мінімум, два інших варіанти.

"Все зіпсували до нас"

Силовий сценарій не може бути базовим для Зеленського з чисто психологічних причин. Банкова боїться протестів. Дуже боїться. І тому думає насамперед не про те, як їх розігнати, а про те, як їх уникнути. Тобто Зеленський волів би діяти не силою, а хитрістю (і тільки якщо не вийде хитрістю — тоді силою).

Крім того, тут є і психологічний розрахунок, заснований на всім відомій формулі "найкращий захист — напад". Силовий варіант — це найгірший варіант захисту для Зеленського. А найкращий варіант — це перехопити ініціативу у інших політичних сил і самому диктувати порядок денний. І ось саме це і придумують зараз на Банковій.

Нехай навіть протестна хвиля виявиться слабкою і нікого розганяти не доведеться — все одно народне невдоволення може рости, а рейтинг влади — падати. Банкова хоче цього уникнути, і один сценарій вона вже фактично почала реалізовувати.

Реклама на dsnews.ua

Це — кампанія чорного піару проти всіх попередників під слоганом "все зіпсували до нас, а ми з усіх сил намагаємося все виправити". Мета її — замазати перші 28 років незалежності України (1991-2019) чорною фарбою, щоб роки президентства Зеленського виглядали на цьому тлі максимально білими.

Як приклад можна привести скандальні виступи Арахамії 28 липня на телеканалі "Україна 24". Спершу він виступив в програмі "Хард із Влащенко", щоб розповісти, якими були основні стратегічні помилки кожного президента України. Перш за все Арахамія оббрехав першого президента Леоніда Кравчука, який лежить в реанімації після операції на серці. "У Кравчука, мені здається, фатальна помилка — позбутися ядерної зброї після підписання нічого не значущого меморандуму". Будапештський меморандум був підписаний 5 грудня 1994 р другим президентом Леонідом Кучмою. Кравчук тоді був рядовим народним депутатом від Тернопільщини.

Але Арахамії було важливо вкинути в мізки телеглядачам, що "все зіпсували до нас". І він постарався барвисто описати, що робив би Зеленський, якби попередники не позбавили його такої можливості. "Якби ми були ядерною державою, з нами б усі розмовляли б по-іншому, домовлялися б по-іншому, — заявив лідер парламентських "слуг народу". — Ми могли б шантажувати весь світ, і нам би давали гроші на обслуговування".

І психологічно все дуже достовірно! Досить подивитися на Арахамію і на Зеленського, щоб повірити: так, якби у них була ядерна зброя, вони б точно шантажували нею увесь світ. І можна не сумніватися, що саме такого стилю поведінки влади жадає ядерний Зе-електорат.

Після програми "Хард із Влащенко" Арахамія залишився на каналі "Україна 24", щоб взяти участь в програмі "Ток-шоу №1". Там він розповів, як жорстко збирається Зеленський розмовляти з Джо Байденом під час свого візиту до Вашингтона 30 серпня. "Я очікую, враховуючи градус, що як мінімум непублічна зустріч Зеленського з Байденом буде на підвищених тонах", — заявив Арахамія. Знову ж таки, це розраховано на задоволення сподівань Зе-виборців. Ніхто з українських президентів до Зеленського не смів кричати на американських президентів, а Зеленський зможе. Нехай непублічно, коли ніхто не бачить, але накричить. А якби у нього була ще й ядерна зброя...

Буйні виступи Арахамії — це тільки один з прикладів. На Банковій розуміють, що не зможуть показати в найближчі місяці будь-які позитивні результати, які могли б вразити українців. І тому Зеленському будуть ліпити образ рішучого борця. Тобто увага українців буде переключатися з результатів, яких немає, на рішучу боротьбу, яку Зеленський буде щосили зображати.

Сам Зеленський вже анонсував таке видовище на тему тарифів. "Я вважаю, що ми повинні зробити все, щоб ціни на електроенергію не піднімалися для людей. Це питання дуже серйозне і незабаром ми проінформуємо суспільство. Я просив винести це питання на засідання РНБО цього тижня, щоб люди зрозуміли, що з 1 серпня "сюрпризів" для товариства не буде", — заявив він 28 липня на форумі "Україна 30. Децентралізація".

Серед можливих причин для масових акцій протестів тема тарифів вважається однією з головних. І Банкова, як бачимо, не сидить, склавши руки, а намагається діяти на випередження. Знову ж таки, тут головне — не результат, а зображення рішучої боротьби. Для цього буде засідати РНБО, щоб Зеленський міг продемонструвати свої особисті героїчні зусилля, хоча вирішувати такі питання — виняткова прерогатива Кабміну, Міненерго і НКРЕКП.

Дострокові вибори — кого і коли

У соцмережах також активно обговорюється можлива підготовка Банкової до дострокових виборів. Особливо подобається ця ідея Тelegram-каналам, що просувають в український інформпростір кремлівський порядок денний. За їхньою версією, вже цієї осені можуть відбутися відразу президентські і парламентські вибори. Більш достовірні джерела підтверджують, що сценарій дострокових виборів на Банковій дійсно розглядається, але можливість відразу президентських і парламентських виборів відкидають.

Перешкоди полягають перш за все в нормах Конституції. Позачергові вибори до Верховної Ради призначаються президентом і проводяться в період 60 днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради. А ось у разі дострокового припинення повноважень президента вибори президента проводяться в період 90 днів з дня припинення повноважень.

Значить, якщо Зеленський оголосить про дострокове припинення повноважень своїх і парламенту, то спочатку пройдуть парламентські вибори і тільки через місяць — президентські. Причому поєднати їх не можна — Виборчий кодекс прямо забороняє проведення президентських і парламентських виборів в один день.

Крім того, Конституція говорить, що в разі дострокового припинення повноважень президента виконання обов'язків президента на період до обрання і вступу на пост нового президента покладається на голову Верховної Ради. Можна категорично стверджувати, що Зеленський не має наміру робити такого подарунка Дмитру Разумкову.

Нарешті, найбільш серйозна перешкода полягає в нормі Виборчого кодексу про те, що "особа, повноваження якої на посаді Президента України були припинені достроково відповідно до Конституції України, не може бути висунута кандидатом на пост Президента України на позачергових виборах, призначених у зв'язку з вказаним припиненням повноважень". А значить, якщо Зеленський складе з себе повноваження, то балотуватися він не зможе.

Звичайно, "слуги народу" можуть спробувати прибрати цю норму із Виборчого кодексу. Також вони можуть зняти Разумкова і пересадити в його крісло Руслана Стефанчука. Але для цього потрібен час. І навряд чи ці завдання можна вирішити, якщо одночасно оголосити про розпуск парламенту.

У будь-якому випадку проведення одночасно двох виборчих кампаній буде вкрай ризикованою витівкою. Процес легко може вийти з-під контролю Банкової. Можливо, саме в цьому головний інтерес Кремля.

Проте, проведення якихось одних дострокових виборів — президентських чи парламентських — не виключено. І цей сценарій може стати базовим, якщо Зеленський вирішить таким способом випустити пар з котла. Сенс в тому, щоб діяти на випередження: не чекати, коли під Верховною Радою збереться народ вимагати дострокових виборів, а самому стати ініціатором.

Правда, позачергові парламентські вибори не можна оголосити відразу — потрібен привід. За Конституцією, президент має право достроково припинити повноваження Верховної Ради, якщо: 1) протягом одного місяця у Верховній Раді не сформовано коаліцію; 2) протягом 60 днів після відставки Кабміну не сформовано персональний склад Кабміну; 3) протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

Чергова сесія почнеться 7 вересня. Значить, розпустити парламент можна буде не раніше 7 жовтня, і для цього парламент не повинен засідати. Але в цю гру повинні захотіти зіграти "слуги народу", включаючи мажоритарників (а це половина фракції). Однак нові вибори будуть проводитися вже за новою системою, чисто пропорційною (з відкритими списками), без мажоритарних округів. Судячи з настроїв серед мажоритарників, вони не погодяться втрачати повноваження, якщо не буде збережена стара виборча система. Але щоб скасувати або відстрочити нову, знову ж таки, потрібно внести зміни до Виборчого кодексу.

Зважаючи на всі ці складнощі, швидше за все, на Банковій ні на що не зважаться, якщо їх тільки не підштовхнуть осінні протести. Якщо порівнювати з силовим варіантом, то варіант дострокових виборів має не менше шансів на реалізацію. До речі, в штабах різних політичних сил до нього готуються — про всяк випадок.

    Реклама на dsnews.ua