• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

У центрі Києва відкрилася виставка про вторгнення "рад" у Чехословаччину (ФОТО)

Реклама на dsnews.ua
На Майдані Незалежності у четвер, 13 вересня, відкрилася виставка, присвячена «Празької весни» - події 1968 року, коли Москва ввела війська в Чехословаччину

Про це нагадали в своїх виступах на церемонії відкриття представники керівництва парламентів України та Чеської Республіки, передає "ДС" з посиланням на "Укрінформ".

"Дуже символічно, що ми відкриваємо цю експозицію саме на Майдані Незалежності, який є сакральним місцем для українців, борютщихся за свою свободу, на Майдані, де ми прощаємося з нашими героями, зупиняють збройну агресію РФ на Донбасі. Символічно, що поряд з нами наші друзі - чехи, які 50 років тому на собі відчули, що таке "російська весна". Тоді в Чехословаччину увірвалися 5 тисяч танків, 200 тисяч солдатів Радянської армії... Змінилися часи, пройшли десятиліття, але кадебешні гірші практики залишаються, і сьогодні їх мета - Україна", - підкреслила перший віце-спікер ВР Ірина Геращенко.

Вона подякувала чехам за підтримку України, за жорстку позицію щодо санкцій проти РФ, які повинні тривати до того дня, коли Україна повністю відновить свою територіальну цілісність і суверенітет.

У свою чергу перший заступник глави чеського Сенату Милуше Горська зазначила, що тоді, в 1968 році, для них це був доленосний момент.

"Ми переконалися тоді в тому, що у Радянського Союзу у відношенні нас немає добрих намірів, і він збирається і надалі придушувати Чехословаччину... Серпневі події 1968 року були черговим негативним досвідом, який приходив від Радянського Союзу, після подій 1948 року, коли стався комуністичний путч. Це була нахабна окупація", - сказала вона.

Горська нагадала, що від вторгнення військ Варшавського договору постраждали не тільки Прага, але і інші регіони Чехословаччини; що про свій опір тоді заявив і Чехословацький парламент, який проголосував за резолюцію про відмову покинути будівлю і для багатьох депутатів це стало кінцем політичної кар'єри; про самоспалення Яна Палаха і Яна Зайця, які протестували проти окупації.

Нагадаємо, в серпні лідер Компартії Чехії і Моравії Войтех Філіп заявив, що українці на чолі СРСР і українські солдати Радянської армії несуть відповідальність за придушення "Празької весни" 1968 року.

"100% історії "Празької весни" фальсифіковані. Ніхто не напише, що вся ідея заснована на позиції проти Росії. Але в складі політбюро СРСР у ті часи був лише один чистокровний росіянин. І він голосував проти вторгнення. Лідер СРСР Леонід Брежнєв був з України", - сказав він.

Між тим, чеський історик Петро Блажек з Інституту вивчення тоталітарних режимів підкреслив, що не можна звинувачувати Україну в придушення Празької весни 1968 року, оскільки вона була окупованою країною, а не окупантом.

    Реклама на dsnews.ua