• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

В Євросоюзі засумнівалися в незалежності Нацбанку України

Реклама на dsnews.ua

В Європейському Союзі залишаються побоювання щодо незалежності Національного банку України, незважаючи на спадкоємність політики регулятора

Про це йдеться в звіті ЄС про реалізацію асоціації в Україні, передає "ДС" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

"Глава НБУ подав у відставку 1 липня 2020 року, пославшись на "систематичний політичний тиск", що заважає йому виконувати свої обовʼязки (…) Хоча НБУ продемонстрував високий ступінь спадкоємності своєї політики, побоювання щодо незалежності установи зберігаються", — йдеться в звіті.

В ЄС відзначили, що після зміни глави НБУ троє з пʼяти членів правління Нацбанку були замінені внаслідок їх заяви про відставку (Сергій Холод і Роман Борисенко) або непродовження своїх мандатів (Олег Чурій), а двоє, які залишилися (перший заступник голови Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб), піддаються тиску, в тому числі у вигляді доган за публічні виступи і скорочення повноважень.

Згідно з документом, незважаючи на прийняття в травні необхідного для співпраці з МВФ банківського закону, що допомогло захистити фінансову стабільність України, відставка глави Нацбанку Якова Смолія в липні викликала стурбованість з приводу довгострокової грошово-кредитної і фінансової стабільності, яка є важливим фактором для міжнародних партнерів України .

Нагадаємо, 1 липня глава Нацбанку Яків Смолій написав заяву про відставку з займаної посади за власним бажанням. Він також заявив про "систематичний політичний тиск на НБУ".

У правлінні НБУ підтримали Смолія, заявивши про неприпустимість політичного тиску.

У свою чергу, в Офісі президента спростували звинувачення в тиску на керівництво держрегулятора.

16 липня Верховна Рада призначила Кирила Шевченка головою Національного банку України.

5 жовтня члени Ради Національного банку України оголосили догану заступникам глави НБУ і членам правління Катерині Рожковій та Дмитру Сологубу.

Член Ради НБУ Василь Горбаль говорив, що причиною стали заяви Рожкової і Сологуба в медіа. Але не вказував, які саме.

Катерина Рожкова вважає, що приводом для догани став їх з Сологубом коментар для матеріалу KyivPost. У ньому заступники голови НБУ заявили, що деякі члени Ради Нацбанку хотіли б їх звільнення, але при цьому вони зазначали, що колегіальний процес прийняття рішень НБУ достатньо сильний, щоб протистояти тиску.

    Реклама на dsnews.ua