• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Вадим Денисенко: Головне - не прізвище нового прем'єра, а те, наскільки він буде самостійним

На тлі паніки, яка поступово починається в Україні через поширення коронавіруса по Європі, уряд Гончарука робить вигляд, що в країні все добре і вірус може навіть піти нам на користь
Реклама на dsnews.ua

Наприклад, міністр економіки Тимофій Милованов заявив, що український бізнес з-за епідемії в Китаї може виграти. Не дивно, що в такій ситуації триває обмін версіями, коли ж виженуть Гончарука і хто прийде на його місце. Зараз ходять чутки, що наступником може стати Сергій Тігіпко.

Про це в інтерв'ю Depo.ua розповів керівник Центру вивчення Росії та окупованих територій, народний депутат VIII скликання Вадим Денисенко.

- Наскільки висока ймовірність того, що Тігіпко стане прем'єр-міністром?

⁃ Почати треба з того, що чудес не буває, міняти треба не одного прем'єра, а як минмум 20-30 топ-чиновників, без цього перезапустити той хаос, який зараз називається виконавчою гілкою влади, неможливо.

- І все ж таки, давайте повернемося до керівника цього "хаосу", на посаді прем'єра ...

- Насправді кастинг на посаду нового прем'єра відкрито вже давно. Зеленський, коли йому говорять про необхідність щось міняти, останні кілька місяців просить дати йому прізвище нового прем'єра. Чутки саме про Тігіпка з'явилися тому, що його бачили в ОП і після цього стали говорити про це, як про вже доконаний факт. Відповіді на питання, чи він стане прем'єром, я думаю, залишилося чекати недовго. Але головне питання навіть не в тому, чи буде він прем'єр-міністром або хтось інший. Головне питання в тому, який ступінь свободи у прем'єр-міністра у прийнятті популярних і насамперед - непопулярних рішень. Просте питання: якщо віце-прем'єром стане Хорошковський, то хто головніший в уряді? Або не менш важливе питання: чиїми людьми будуть міністри фінансів, економіки, соцполітики, хто очолить гуманітарний блок. Від цього буде залежати ефективність або неефективність уряду.

При цьому, якщо ми говоримо про Тігіпка, то серед реальних союзників в команді Зеленського у нього є тільки одна людина - спікер парламенту Разумков. Більше у нього реальних союзників, на яких він може покластися і які підставлять плече, у нього немає.

Реклама на dsnews.ua

- На що можна чекати, якщо Тігіпко все ж таки стане прем'єр-міністром?

- Від нового керівника уряду, як і від Зеленського, люди чекають тільки три речі.

Перша - світ на Сході. Від прем'єр-міністра, це взагалі не залежить, але він все одно буде втягнутий у ті чи інші переговорні процеси.

Друга - швидке вирішення соціальних питань. Зрозуміло, що в нинішній ситуації - це нереалістично та неможливо.

Третя - зі сфери філософії, назвемо це справедливістю. Сюди входять і корупція, і дві газові платіжки, і багато інших речей, які постійно трапляються і з'являються. Тут прем'єр-міністр може приймати рішення, які можуть навіть сподобатися електорату. Але все залежить від того, наскільки серйозно буде його комунікаційна історія переплітатися з політичними забаганками по ВІД.

Швидких і коротких рішень сьогодні де-факто не існує. Більше того, я думаю, що ніхто не хоче входити в земельну реформу, і взагалі до того, як буде прийнятий закон про землю, говорити про те, хто буде новим прем'єр-міністром, мабуть, все ж таки, не зовсім правильно. Три тижні в нашій політиці - дуже багато.

- Тігіпка як прем'єр не буде в опозиції до Зеленському?

- Треба чітко розуміти, що Тігіпко в свій час зайшов в Україну в якості партії Півдня. Зараз Зеленський, судячи по всій соціології, оформляє так звану Партію Півдня, його базовий електорат - це Миколаївська, Херсонська і Одеська області, де традиційно сильні позиції були і у самого Тігіпка. Тому вони є людьми з одного електорального поля. І наскільки вони в певний момент можуть підсилювати один одного або, навпаки, почати конкурувати за виборця - це окреме питання, над яким, власне кажучи, навряд чи взагалі хтось думав в Офісі президента.

Не треба забувати, що після зливу інформації про Тігіпка-прем'єра може з'явитися безліч згадок про пенсійну реформу та інших його провали, плюс уряд Януковича, плюс люстрація і багато інших речей. Але може і не з'явитися. Зараз ми побачимо ставлення до цієї кандидатури олігархів, які тримають канали і визначають політику держави.

Але ще раз хочу підкреслити - Тігіпко перший з засвічених. Зараз може з'явитися і Вітренко, і багато інших.

- Милованов заявив, що епідемія коронавіруса в Китаї дає шанс українському бізнесу. Але наскільки це співвідноситься з реальністю, враховуючи обсяги експорту України до Китаю? Наприклад, за даними того ж Мілованова, Китай став одним з найбільших імпортерів соняшникової олії.

- Тут треба почати з того, що після повернення з Нових Санжар, коли був створений штаб порятунку країни від коронавіруса на чолі з Гончаруком, цей штаб жодного разу не засідала. Принаймні ми не чули жодного повідомлення про те, що він прийняв якесь рішення, дав доручення закупити маски, закупити тести - жодної бюрократичної роботи, без якої неможливо рухатися далі державі, в цьому питанні не відбувалося. Більш того, вловивши, що президенту потрібні легкі піар-ришенння, різні люди створюють навколо нього величезний інформаційний шум. Кожен із цих людей має різну мотивацію, але основна мотивація полягає в тому, щоб зберегти свої посади як можна довше і при цьому як можна довше нічого не робити.

Тому єдиний реципієнт цього виступу міністра економіки - Зеленський, якого Милованов спеціально вводить в оману. Події навколо коронавіруса протягом останніх тижнів, починаючи від абсолютно безглуздого вчинку Скалецьке і порятунком дами з собачкою, не передбачають аналізу.

Якщо ж ми будемо говорити безпосередньо про Китаї та економіці, міністерство Мілованова не провела жодного засідання з приводу того, як місцева епідемія коронавіруса вплине на структуру експорту / імпорту нашої країни. Про це взагалі ніхто не говорить.

- А в чому причина?

- Міністр просто не розуміє, що відбувається в економіці. Але, крім експорту/імпорту, є ще ряд речей. Перша і найважливіша - це логістика. Так чи інакше товари з Китаю проходять через українські порти, через українську залізницю, і вони понесуть сукупні втрати. А цього теж ніхто не прорахував.

Ніхто не говорить про те, як це вплине, насамперед, на сировинні ціни на метал та зерно, які складають значну частину нашого експорту в Китай. Уповільнення економіки Китаю не може не вдарити різко за цінами на ці базові товари української експортної промисловості. Скільки ми недоотримуємо в бюджет від експорту, за умови дуже міцної гривні, ніхто взагалі не говорить.

У той же час, судячи з подій в Італії, поява коронавіруса в інших країнах Європи - це питання тижнів, якщо не днів. І тому, коли ми говоримо про економіку, з великою часткою ймовірності можна говорити, що світова економічна криза має всі шанси розпочатися саме із-за епідемії. Якщо вона (епідемія) не буде локалізована, або не буде знайдено вакцину протягом наступних двох місяців. За умови, що до травня буде нагнітатися ця паніка, ми можемо ввійти у світовий економічний криза, а він, безумовно, вдарить по економіці України.

Існує також ряд речей, які вплинуть на економічні процеси всередині держави. Ми стоїмо на порозі великої приватизації. Якщо у нас буде падати економіка, я не здивуюся, якщо деякі люди, особливо той самий Милованов, почнуть говорити, що для збереження економіки нам потрібно терміново і не дорого продавати певні об'єкти. Я не виключаю, все це заговорювання проблеми потрібно для того, щоб через деякий час сказати: єдине, що нас може врятувати - це велика приватизація за безцінь.

Тому, власне кажучи, Милованов - це не просто зло, це зло для української держави.

- А ми готові до коронавирусу, якщо завтра він у нас з'явиться?

⁃ На сьогодні можна зробити висновки, що ніякої серйозної підготовки не ведеться, ніякого розуміння того, що відбувається, немає. Нам йдеться про те, що треба терміново відродити санепідемстанцію. Можливо, її і треба відродити, але на це піде шість місяців - саме коли епідемія закінчиться. Питання: Моз контактує з колегами з інших країн, приймає у них досвід? Поки у нас головний принцип - це ізолювати всіх кого можна, але це все може тільки сповільнити певні процеси, а не врятувати.

І я вже не кажу про комунікаційних історіях, їх як не було, так і немає після Нових Санжар. Таке враження, що на цьому все по протидії коронавирусу і завершилося. Тому, на жаль, в принципі, я не здивуюсь якщо через пару тижнів у нас почнеться велика інформаційна паніка.

Ну а поки маска, яка коштувала в опті 1.40-1.50 грн зараз вже коштує 4-5 грн.

    Реклама на dsnews.ua