• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Вбивство Шеремета готували спецслужби Білорусі за наказом Лукашенка: опубліковано аудіозапис

Реклама на dsnews.ua

Спецслужби Білорусі ще у 2012 році за наказом Олександра Лукашенка обговорювали можливість вбивства журналіста Павла Шеремета шляхом підриву вибухівки

Про це свідчать записи розмов глави Комітету держбезпеки Білорусі (2008-2012 рр.) Вадима Зайцева, інформує "ДС".

Записи зроблені прихованим пристроєм 11 квітня 2012 року під час інструктажу співробітників елітного контртерористичного підрозділу КДБ "Альфа" в офісі Зайцева в Мінську, пише "Українська правда".

Вадим Зайцев
Вадим Зайцев

Під час "інструктажу", зокрема, обговорюється спосіб вбивства Павла Шеремета, який у той час жив і працював у Росії. Ставиться завдання його підірвати, і зробити це так, щоб вбивство це стало публічним сигналом.

"Ми повинні попрацювати над Шереметом, який є великим головним болем… Ми закладемо (бомбу, — прим. "ДС") і так далі, і цього чортового щура рознесе на чортові шматки — ноги в одну сторону, руки — в іншу. Якщо ж все буде (виглядати) як з природних причин, то люди не зрозуміють сигнал… Президент (Олександр Лукашенко) чекає цих операцій", — цитує слова Зайцева EUobserver.

Також на записі звучать докази, що у 2012 році КДБ Білорусі готувало операції по усуненню й інших своїх політичних опонентів на території інших держав. Як зазначає на записі Зайцев, завдання організацій політичних вбивств поставив перед КДБ сам "президент Олександр Лукашенко" і виділив на ці потреби 1,5 мільйона доларів. На нараді обговорюється використання отрут, вибухових речовин, "несправностей" автомобілів для досягнення поставлених цілей.

У тому числі йде мова про вбивство в Німеччині Олега Алкаєва (колишній директор вʼязниці в Білорусі), Володимира Бородача (експолковник) і Вʼячеслава Дудкіна (був головним у країні по боротьбі з корупцією).

За інформацією джерел опозиційної організації "Білоруський народний трибунал", на записі озвучені не все цілі, що планувалися. Наприклад, у Росії під удар потрапляв також російський експерт Андрій Суздальцев.

Експерт Національного Центру Медіа Криміналістики США (Університет Колорадо) Каталін Григорас, який вивчав запис у 2020 році за запитом EUObserver, зазначив, що з запису видалений цифровий підпис, який міг би сприяти ідентифікації джерела в КДБ, але при цьому на записі не виявлено жодних помітних слідів аудіоманіпуляцій.

Нагадаємо, журналіст "Української правди" та "Радіо Вєсті" Павло Шеремет загинув внаслідок вибуху вранці 20 липня 2016 року. Йому підклали вибухівку під автомобіль. 12 грудня 2019 року правоохоронці повідомили, що затримали трьох підозрюваних у вбивстві: лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко, музиканта Андрія Антоненка, військову медсестру Яну Дугарь. 

Слідство вважає, що Дугарь фотографувала камери напередодні вбивства, Кузьменко закладала вибухівку під авто разом з Антоненком. 25 серпня суд взявся за справу Шеремета і призначив розгляд із присяжними. Усі затримані заперечують свою причетність до злочину.

    Реклама на dsnews.ua