• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Версії зрадництва. Навіщо глава ТСК Безугла виставляє Зеленського брехуном

Президент — особа недоторканна. Тому основне завдання парламентської ТСК — відвернути увагу від ролі в "Вагнергейті" Єрмака

Мар'яна Безугла
Мар'яна Безугла / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Тимчасова слідча комісія (ТСК) парламенту включила турборежим. Уже третій робочий день поспіль (10, 13 і 14 вересня) комісія засідає в закритому режимі. І після кожного засідання глава ТСК Мар'яна Безугла проводить брифінги, на яких видає дозовану інформацію про "Вагнергейт". Більш того, Безугла ще й дала велике інтерв'ю "Українській правді". І кожен її виступ нищівно спростовує все те, що говорили на цю тему раніше президент Володимир Зеленський і керівник його Офісу Андрій Єрмак.

Навіщо це Банковій? Чому Безугла змушена говорити все те, що вона говорить? Саме це питання зараз є головним.

Щоб розібратися в цьому, потрібно звертати увагу не тільки на слова Безуглої, але і на те, про що вона старанно мовчить. Схоже, Банкова зараз готова пожертвувати малим для порятунку великого. І це для неї настільки важливо, що вона не соромиться виставляти Зеленського в ролі брехуна.

Ключовий момент: Київ замість Стамбула

Особливо примітна різниця в показаннях Зеленського і Безуглої з питання про те, де саме повинні були заарештувати "вагнерівців" — у Києві чи Стамбулі. Якщо вірити Зеленському, то в Києві. А якщо вірити Безуглій, то Зеленський збрехав. Оскільки питання це важливе, то для ясності нам доведеться коротко переказати суть історії.

Нагадаємо, що "Вагнергейт" виник більше року тому. Ціла низка журналістів, політиків та інших діячів заявили про те, що СБУ і Головним управлінням розвідки Міноборони була організована спецоперація по затриманню 33 бойовиків російської приватної військової компанії "Вагнера" з метою запроторити їх за грати за участь у російській агресії на сході України і використовувати їх свідчення в судових процесах проти Росії. Щоб виманити цих бойовиків, була придумана легенда, що їх рекрутують на охорону нафтових вишок у Венесуелі. Туди вони повинні були вилетіти з Мінська, транзитом через Стамбул. Маршрут з Мінська в Стамбул пролягав через повітряний простір України. Кульмінацією української спецоперації повинна була стати примусова посадка літака в Києві. Цю операцію українські спецслужби готували з відома і за сприяння спецслужб країн НАТО, в т. ч. США і Туреччини. Однак, стверджують прихильники цієї версії, операція була зірвана після наради на Банковій 23 липня 2020 р., де було вирішено операцію відкласти, потім хтось із учасників наради передав інформацію ворогові. В результаті рейс з Мінська в Стамбул був перенесений з 25 на 30 липня, а 29 липня "вагнерівців" пов'язали силовики Лукашенка, які отримали "наводку" від росіян, поінформованих українським інформатором.

Спочатку Банкова все це огульно заперечувала. "Маячня. Я про це читав. Сумно, що деякі засоби масової інформації передрукували "Комсомольську правду" (здається, російську), зробили з цього сенсацію в Україні. Я не знаю ні про які "зливи" якоїсь там операції", — сказав Зеленський у коментарі "Радіо Свобода" 20 серпня 2020 р. Через місяць, 18 вересня, із спростуванням спецоперації по "вагнерівцям" виступив Єрмак. "Детективна історія, яка вигадана від самого початку і до кінця. Взято кілька фактів з реальності, додані художні вигадки і створилася масштабна історія", — заявив він в ефірі "Свободи слова Савіка Шустера".

Реклама на dsnews.ua

Однак три місяці тому у Зеленського концепція змінилася. Ознаки цього з'явилися незабаром після того, як 23 травня в Мінську здійснив екстрену посадку літак ірландської авіакомпанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса. Засновник Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, який перебував на його борту, був затриманий "опричниками" Лукашенка. Щоб посадити літак, білоруський диктатор наказав підняти винищувач. Природно, західні країни обурилися і стали придумувати для Лукашенка різні покарання.

Деякі українські діячі і блогери (причому ті ж самі, які раніше голосно кричали, що ніякої спецоперації не було і все це російський фейк) стали активно доводити, що посадка режимом Лукашенка літака з Протасевичем — це точнісінько така ж спецоперація, як та, що планувалася по затриманню "вагнерівців". Мовляв, в обох випадках мова йде про примусову посадку на своїй території чужого літака, а значить, ми отримали б такі ж санкції і такий ж осуд від Заходу.

Насправді негативну реакцію Заходу викликав, звичайно ж, той факт, що режим Лукашенка посадив у себе чужий літак заради піймання політичного опонента. Протасевич для багатьох, у тому числі на Заході, став символом опору режиму Лукашенка. І вкрай неймовірно, щоб негативну реакцію Заходу викликало піймання українськими та західними спецслужбами "вагнерівців" — російських найманців, що відзначилися військовими злочинами в Україні та Сирії.

Проте, Зеленський 24 червня озвучив саме таку версію. В інтерв'ю програмі "VIP з Наталією Мосейчук" на телеканалі "1+1" він вперше зізнався в тому, що спецоперація по затриманню "вагнерівців" дійсно проводилася і була зірвана.

"Ми з вами бачили, що сталося в Білорусі, як посадили літак і чим це закінчилося. Чим закінчуються такі випадки, до якої ізоляції країни призводять такі спецоперації. Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що ідея цієї операції — ідея інших країн, і те, що Україну максимально затягували в це питання, — правда. Те, що цього не сталося, ще раз проводячи паралелі з Білоруссю, слава Богу, ми проявили суб'єктність у цьому важливому питанні", — заявив він.

Навряд чи можуть бути сумніви в тому, що Зеленський мав на увазі примусову посадку літака з "вагнерівцями" в Києві. Саме тому він акцентував на тому, "до якої ізоляції країни призводять такі спецоперації". Якби планувалося затримання "вагнерівців" після прибуття їх у Стамбул, то не можна б було проводити ніякої аналогії з примусовою посадкою літака в Білорусі, і ні про яку "ізоляцію країни" не могло б бути й мови.

Версія Безуглої: Стамбул замість Києва?

Тим не менше кілька днів тому (після того, як вийшло розслідування CNN ) на Банковій знову концепція змінилася. Причому досить сильно. Те, що розповідає Безугла, суперечить червневій версії Зеленського в двох ключових моментах.

По-перше, Безугла визнала, що це все-таки була наша, українська спецоперація (Безугла воліє називати її "спецзаходом"). А значить, слова Зеленського "це точно не була наша операція" — точно неправдиві.

По-друге, Безугла стверджує, що за основним планом "спецзаходу" примусова посадка літака в Києві не планувалася, літак повинен був спокійно сісти в Стамбулі, а "вагнеріців" повинні були затримати турецькі правоохоронці. Тобто Безугла виставляє Зеленського брехуном ще і в цьому питанні.

Утім, тут у неї не сходяться кінці з кінцями. Справа в тому, що у турків не було юридичних підстав затримувати "вагнерівців", адже вони не були оголошені в розшук (і не могли бути оголошені, адже це була таємна спецоперація).

В інтерв'ю "УП" Безугла не придумала нічого кращого, ніж звинуватити українські спецслужби в поганому плануванні "спецзаходу". "Це недоліки планування, м'яко кажучи", — заявила вона. Крім того, вона послалася на те, що більшість цих "вагнерівців" воювали в Сирії і тому, на думку Безуглої, "проходять по базах даних, зокрема, Туреччини", так що "Туреччина передбачувано їх би затримала". Але Безугла посоромилася стверджувати, що в Сирії воювали всі 33 "вагнерівці", які були об'єктом "спецзаходу", і що всі вони числяться в турецьких базах даних.

Очевидно, що ця версія шита наспіх білими нитками. І якби за основним планом не готувалася примусова посадка літака з "вагнерівцями" в Києві, то Зеленський не міг би проводити аналогію між цією спецоперацією і примусовою посадкою літака з Протасевичем у Білорусі.

Але все-таки — навіщо Банковій знадобилося виставляти Зеленського брехуном у цьому питанні?

Що намагається замовчати Банкова

Згідно з Конституцією президент України користується правом недоторканності на час виконання повноважень. Ще в 2003 р. Конституційний суд розтлумачив, що це положення "слід розуміти так, що президент України на час виконання повноважень не несе кримінальної відповідальності, проти нього не може бути порушено кримінальну справу". Одним словом, відповідальність за фіаско спецоперації Зеленському не грозить (принаймні, поки не закінчиться термін його президентства).

Однак такого імунітету не мають інші учасники злощасної наради на Банковій 23 липня 2020 р. після якої спецоперація була зірвана. І головне завдання парламентської ТСК, схоже, полягає в тому, щоб відвернути загальну увагу від тої наради за участю Зеленського і Єрмака.

Саме цим займається Безугла. Вона перекладає всю відповідальність на спецслужби — мовляв, це їх прорахунки і "недоліки планування".

Але проблема Банкової в тому, що та спецоперація була занадто унікальною, щоб відповідальність за її долю можна було перекласти на виконавців. Справді, мова йшла про примусову посадку літака з 33 "вагнерівцями" в Києві. Рішення про перенесення такої спецоперації ну ніяк не могло прийматися на рівні СБУ і ГУР МО. Це могло бути рішення тільки президента і Верховного Головнокомандуючого. Прийнято воно було на тій злощасній нараді, після чого Лукашенко заарештував "вагнерівців" і віддав їх Путіну.

Ось тому Безугла розповідає, що літак повинен був благополучно сісти в Стамбулі, всупереч визнанням Зеленського. Якби примусова посадка літака в Києві не планувалася, то це був би, звичайно, вже не настільки грандіозний "спецзахід", і рішення про його перенесення могли б прийняти спецслужби без участі Зеленського і Єрмака.

На закінчення відзначимо щиросердне зізнання Безуглої про те, що вона проводить консультації з Офісом президента. Зокрема, коментуючи слова Зеленського в інтерв'ю Мосейчук 24 червня, Безугла розповіла "УП": "Я і до президента зверталася, і проводила консультації в Офісі президента щодо трактування його заяви". Тобто замість того, щоб проводити розслідування і з'ясовувати істину, глава парламентської слідчої комісії консультується у самих підслідних.

    Реклама на dsnews.ua