• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

У пошуках ритуальної жертви. Кого звільнять з Кабміну замість Степанова

На тлі останніх подій виникло безліч чуток про очікувані кадрові перестановки в Кабміні. Покладаючись на власні джерела інформації, ми оцінимо ймовірність різних відставок

Засідання Кабінету Міністрів
Засідання Кабінету Міністрів/Урядовий портал
Реклама на dsnews.ua

Максим Степанов

Найчастіше говорять про звільнення міністра охорони здоров'я Максима Степанова. І це зрозуміло, тому що за вісім місяців роботи на чолі МОЗ (він був призначений 30 березня) Степанов не вирізнявся ніякими успіхами. Навпаки, в останні місяці ситуація в медицині все більше погіршується, а статистика смертності від COVID-19 стала лякаючою.

Максим Степанов
Максим Степанов

Проте Степанова ніхто не звільнить, бо на його місце нікого ставити. Всі потенційні кандидати чудово розуміють, що найближчим часом проблеми в медицині будуть тільки наростати. Тому ніхто не хоче бути цапом-відбувайлом.

Втім, якщо дивитися на речі об'єктивно, то можна спрогнозувати, що через кілька місяців ситуація з ковідом почне поліпшуватися — а значить, при грамотній комунікації цілком можна було б отримати хороші політичні бали. Знову ж, почне надходити вакцина від коронавіруса, і це повинно додати суспільству оптимізму.

Однак кожен потенційний кандидат на пост міністра побоюється, що його принесуть в жертву як раз тоді, коли ситуація стане найгіршою, а майбутніми сприятливими можливостями скористається той, хто прийде йому на зміну. Звичайно, ніхто не хоче бути простаком і всі хочуть бути хитрими. Тому цілком можливо, що Степанов залишатиметься міністром ще кілька місяців — аж до того моменту, коли позитивні очікування почнуть переважати над негативними тенденціями.

Сергій Шкарлет

Реклама на dsnews.ua
Сергей Шкарлет
Сергій Шкарлет / УНІАН

Ще один керівник міністерства, про звільнення якого час від часу говорять, — т.в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет, призначений розпорядженням Кабміну 25 червня. Він піддається медійним атакам з різних сторін. На початку жовтня Шкарлет навіть вирішив судитися через звинувачення в плагіаті.

До того ж він т.в.о., а значить, видавити його з крісла начебто легше. Але у нього є лобі у вигляді ректорів вузів. Нагадаємо, що до переходу на роботу в МОН Шкарлет більше 10 років пропрацював ректором Чернігівського державного технологічного університету.

Вирішальне значення має те, що Шкарлета підтримує в.о. ректора Державного університету економіки і технологій (ДУЕТ) Андрій Шайкан. ДУЕТ — цей той самий криворізький вуз, де отримав диплом про вищу освіту Володимир Зеленський і де викладає його батько Олександр Зеленський (він завідує там кафедрою інформатики та прикладного програмного забезпечення). Свій нинішній статус самостійного університету ДУЕТ отримав буквально місяць тому завдяки Шкарлету. А раніше це був Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана.

5 листопада Шкарлет і Шайкан презентували в ДУЕТ концепцію освітнього ТехноHUB, за допомогою якого в Кривому Розі збираються реалізувати ідею наскрізної технічної освіти протягом життя. Навряд чи після цього можна повірити в те, що хтось зараз зможе підняти кадрове питання по керівнику МОН.

Сергій Марченко

Сергей Марченко
Сергій Марченко / УНІАН

Тим часом насправді хмари згущаються над міністром фінансів Сергієм Марченком, який був призначений на цю посаду 30 березня. На Банковій їм вельми незадоволені. Головна претензія до Марченка в тому, що він не може забезпечити запозичення, а казна дірява. Зараз управління державними фінансами ведеться в режимі картотеки: до ночі зводять надходження, на ранок формують пул витрат, які будуть профінансовані, все інше відкладають. За власним визнанням Марченка, зараз в держбюджеті не вистачає понад $3 млрд, тобто більше 80 млрд грн.

До того ж Міністерство фінансів не керує реально ні ДФС, ні митницею. Тобто воно, всупереч своїй назві, взагалі не забезпечує ніяких фінансових надходжень до державної скарбниці. Під керівництвом Марченка міністерство перетворилося на такий собі «транзитний сервер» для фінансових потоків: скільки втікає, стільки і випливає. Але це чисто технічна функція, а Банковій конче потрібен чудотворець, здатний наповнити бюджет.

Саме Марченко може виявитися тим цапом-відбувайлом, на якого спишуть всі гріхи останніх місяців, включаючи затримки з фінансуванням навіть захищених статей бюджету, невиконані обіцянки перед медиками, відсутність коштів на компенсацію бізнесу і людям втрат через локдаун. Втім, Марченко знав, на що він йде, коли погодився очолити Мінфін. А якщо будував більш оптимістичні прогнози — що ж, він помилився в розрахунках.

Олег Уруський

Олег Уруский
Олег Уруський/Facebook

Ще один член Кабміну, під яким почали розхитувати крісло, — Олег Уруський, який з 16 липня працює віцепрем'єром — міністром з питань стратегічних галузей промисловості. Наприклад, зовсім недавно в публічний конфлікт з Уруським вступив держконцерн «Укроборонпром». Хоча це якраз той випадок, коли претензії можна пред'являти обом сторонам скандалу.

Взагалі, не потрібно тішити себе ілюзіями, мовляв, Уруського хочуть замінити для того, щоб забезпечити кращу роботу стратегічних галузей промисловості, виконання державного оборонного замовлення і розвиток космічних програм. Все набагато прозаїчніше. Звільненням Уруського окремі впливові особистості намагаються домогтися для себе контролю над низкою підприємств. А навіщо їм потрібен цей контроль і як вони ним скористаються — тут в кожному конкретному випадку можуть бути різні відповіді.

Так само, якщо Уруський залишиться, це не означає, що у стратегічних галузей промисловості почнеться світла смуга. Для цього потрібно, щоб таке бажання було на Банковій. Але там зараз, схоже, взагалі не замислюються про стратегічні завдання. А тільки про миттєві вигоди. Поки що більш вигідним здається Уруський. Але хтось може пообіцяти вигоду побільше.

Загальна схема кадрових перестановок

Напевно, в список можливих фігурантів кадрових перестановок в Кабміні можна було б додати і інших його членів. Але важливо відзначити ще й те, що для Банкової зараз пріоритетні два питання: гроші і рейтинги. Тому найбільш перспективна схема відставок виглядає так: старого міністра звільняють за провали в роботі — і це повинно підняти рейтинг влади; а нового міністра призначають під обіцянку кращих фінансових результатів (більше доходів і менше витрат).

Такий підхід, напевно, дозволить протриматися півроку або навіть рік. Але з кожною новою ротацією міністрів він буде все менш ефективним. І на три роки його точно не вистачить.

    Реклама на dsnews.ua