• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Війна триває. Що відбувається на Донбасі під час нормандських переговорів про мир

Незважаючи на "епохальні" переговори в нормандському форматі, розвиток ситуації на фронті йде за своїм сценарієм. Причому, як показують останні дні, вони абсолютно не перетинаються
Реклама на dsnews.ua

На лінії зіткнення на Донеччині триває цілком очікувана позиційна війна, яка час від часу переростає в активні бойові дії із застосуванням артилерії всіх калібрів, включаючи формально заборонені мінськими домовленостями. Обидві сторони продовжують нести втрати в особовому складі і техніці. Все так само, як і рік, і два тому.

Для початку трохи офіційних цифр. Візьмемо, наприклад, 7 грудня. Так, прес-служба відзвітувала про те, що за цей день "збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню. Під час обстрілу загинув один військовослужбовець збройних сил, ще двоє наших захисників отримали поранення, а один - бойову травму".

Причому спеціально вказується, що обстріл проводилися "із заборонених мінськими домовленостями мінометів калібру 82-мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї".

Залишимо за дужками, що мінські домовленості забороняють застосування артилерійських систем калібру більше 100 мм, що офіцерам прес-служби як би необхідно знати. Але проблема цієї зведення в іншому - у неї не потрапило реально серйозне загострення в районі Авдіївки, коли окупаційні війська застосували не тільки протитанкові керовані ракети, але і навіть саморобні ракети, створені на базі ракети від системи залпового вогню БМ-21 "Град", тобто калібру явно більше 100-мм. І що найголовніше - підтвердження цим обстрілу у вигляді залишків як мінімум однієї протитанкової ракети і ерзац-ракети є.

Про що може свідчити така, м'яко кажучи, недомовленість в офіційних повідомленнях? Або про непрофесіоналізм самої прес-служби, під що на шостий рік війни не хотілося б вірити. Або про те, що зверху (як мінімум на рівні Генштабу) дана команда применшувати інформацію про кількість і найголовніше про якість обстрілу з тієї сторони.

Як мені бачиться, такий розвиток подій набагато ближче до дійсності і несе в собі виключно політичну складову - перед зустріччю в нормандському форматі не створювати негативний фон як всередині країни, так і найголовніше за її межами.

Але це тільки зовнішня сторона питання. Насправді війна триває і ніхто з військових - ні росіян, ні тим більше наших бійців на даний момент не збирається "припиняти стріляти". Росіяни обґрунтовуються на окупованих територіях всерйоз і надовго, продовжуючи планомірно використати війну для випробування своїх новітніх засобів її ведення.

Реклама на dsnews.ua

Причому настільки явно, що це зазначає навіть місія ОБСЄ, яка ще з 2014 р. славиться своєю сліпотою і глухотою". Так, у звіті Спеціальної моніторингової групи від 7 грудня у населеному пункті Стила північніше ділянки розведення № 3 зафіксований вантажівка з великою антеною (імовірно, РБ-636 "Світло-КУ") під маскувальною сіткою.

Чи варто говорити, що цей мобільний комплекс радіотехнічного контролю і захисту інформації був прийнятий на озброєння російської армії тільки в 2012 р. і ніколи нікуди офіційно не поставлявся. Він призначений для контролю за обстановкою і відстеження різних джерел радіосигналів. Системи машини здатні стежити за ситуацією і захищати від перехоплення інформацію, передану по бездротових каналах. Апаратура комплексу здатна відстежувати сигнали різних радіоелектронних систем, проводити їх аналіз і обчислювати координати джерела цих сигналів.

Комплекс активно застосовується в Сирії, так і на Донбасі він помічений не вперше. Ще 19 серпня 2016 р. волонтери InformNapalm фіксували його в окупованому Луганську. Тепер він помічений і в окупованій частині Донецької області, причому на самому "гарячому" напрямку. Що викликає певні думки про те, де саме готуються наступна провокація і локальне загострення.

Адже, як показує практика, присутність подібних комплексів в зоні досяжності української артилерії для них є вкрай пожежонебезпечним. Ось і буквально восьмого числа російський розрахунок такої "машини з кунгом і щоглами" "невдало покурив" в районі Зайцево. Фото і відео нещасного випадку поки немає (а може, їх ніколи і не буде), але радіоперехвати кажуть про якусь нехилой паніку в лавах російських військових. Все-таки правила протипожежної безпеки необхідно дотримуватися ретельніше.

Продовжуємо розсьорбувати і негативну роботу військкоматів, коли в гонитві за кількістю втрачається якість людського матеріалу, який приходить в ЗСУ і практично повна відсутність служби по роботі з особовим складом. У нас знову перебіжчик - хтось Олександр Штоц з 56-ї мотопіхотної бригади, яка нині коштує в районі Авдіївки - Пєсков. За версією прес-служби бригади даний контрактник "подався в біга" ще в кінці листопада.

Які обставини спонукали молодого хлопця втекти абсолютно незрозуміло, але якщо б в частинах на прийнятному рівні була налагоджена інформаційна робота, то навіть в самому важкому випадку йому навряд чи б прийшло в голову бігти в бік противника. Адже достатньо донести до особового складу виразно і вдумливо хоча б недавню історію Роману Безпалого, який потрапив у полон до окупантів в травні 2019 р. А вже в листопаді тіло чоловіка без внутрішніх органів, віддали нам, стверджуючи, що він покінчив з собою в полоні.

    Реклама на dsnews.ua