• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Загадка на травневі. Хто переможе: карантин чи картопля?

Кампанія масової посадки картоплі може стати ще одним джерелом поширення коронавіруса
Реклама на dsnews.ua

Традиційно в Україні початок травня - це період масової посадки картоплі. Цей факт не може не враховувати владу, вирішуючи, що робити з карантином.

Нагадаємо, спочатку карантин був встановлений в Україні з 17 березня по 3 квітня, потім його продовжили на три тижні - до 24 квітня. При цьому основний удар по економіці і по добробуту громадян бачився у вимушеному простої багатьох підприємств. Однак, якщо продовжити карантин ще на три тижні, то до збитком від зупинки підприємств додасться шкоди населенню від неможливості посадити картоплю.

У сформованій ситуації влада має три варіанти дій. Ми спочатку перерахуємо ці варіанти (і проаналізуємо їх наслідки), а потім оцінимо їх шанси.

Варіант перший: припинити карантин

Тоді люди зможуть спокійно посадити картоплю. Для цього варіанту ніяких нових рішень приймати не потрібно. Якщо подивитися на ті рішення, які вже прийняті урядом, то на даний момент строком закінчення карантину вважається 24 квітня, п'ятниця. Потім йдуть два звичайних вихідних дні 25-26 квітня, чотири робочих дні 27-30 квітня, три неробочих дні 1-3 травня, за п'ять робочих днів 4-8 травня і знову три неробочих дні 9-11 травня.

Таким чином, неробочих днів повинно вистачити народу для посадки картоплі. А відновлення роботи зупинених підприємств поверне джерело доходів власникам підприємств і дозволить заробляти собі на життя їх працівників. Ну і взагалі економіка повернеться до нормального життя - і це як раз те, чого прагне уряд. Як заявив на цей рахунок прем'єр Денис Шмигаль, "уряд усвідомлює, що Україна не може собі дозволити два-три місяці сидіти на дивані. Треба думати про економіку".

Заступник міністра охорони здоров'я - головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко прогнозує, що пік поширення коронавіруса в Україні очікується 14-15 квітня, після чого захворюваність має піти на спад. На брифінгу 7 квітня Ляшко заявив, що якщо українці будуть дотримуватися карантин, то "через два тижні Україна зможе почати піднімати економіку". Тобто це як раз варіант припинення карантину 24 квітня.

Реклама на dsnews.ua

Негатив цього варіанту - після зняття карантину число заражених коронавірусом може знову різко піти вгору. Все залежить від того, скільки носіїв вірусу не виявлено. Ці носії знову почнуть заражати всіх навколо на вулиці, в громадських місцях, в громадському транспорті і т. д. І тоді через якийсь час доведеться знову вводити карантин.

Варіант другий: зробити виняток "для картоплі"

В принципі, посадка картоплі - це досить специфічний вид діяльності. І щоб люди могли цим зайнятися, зовсім не обов'язково повністю знімати карантин.

Наприклад, жителям сільської місцевості карантин в цьому плані взагалі не перешкода: сади собі картоплю (і все інше, що захочеш) на своєму особистому ділянці, і ніхто тобі цього не забороняє. Те ж можна сказати і про жителів міст, які мають дачі або земельні ділянки в межах міської риси.

З іншого боку, багатьох городян ця проблема взагалі не стосується ніяким боком - з тієї простої причини, що вони не садили картоплю в минулі роки і зараз теж садити не збираються. Звичайно, багато хто з них звикли на травневі виїжджати за місто - "на природу на шашлики". Але до нашої теми це не має стосунку. Все-таки виїзди "на шашлики" - це спосіб витратити гроші зараз, тоді як виїзди "на картоплю" - це спосіб забезпечити собі прожиток на майбутнє.

Проблема з виїздом "на картоплю" виникла через карантин у тих городян, які щороку садять картоплю на ділянках, розташованих десь за містом. Раніше багато добиралися туди і назад на маршрутках чи автобусах - але зараз цей транспорт не ходить. Також раніше багато використовували для цих цілей особистий автотранспорт - але зараз у Києві та багатьох інших містах за рішенням місцевої влади в'їзд у місто і виїзд з міста обмежені або навіть повністю заблоковані.

Зробити виняток "для картоплі" - це не потребує відміни всіх карантинних заходів, а лише відновити транспортне сполучення між містом і селом. Хоча б для особистого автотранспорту.

Негатив цього варіанту - додаткової небезпеки зараження піддається село. Навряд чи приїжджі городяни будуть займатися виключно посадкою картоплі і обійдуться без контактів з селянами, так і один з одним. Іншими словами, кампанія масової посадки картоплі може стати ще одним джерелом масового зараження коронавірусом.

Варіант третій: продовжити карантин без винятків

На початку квітня заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив, що карантин в Україні може бути продовжений до 15 травня. "Для того, щоб карантин був ефективним, потрібно дві умови: 1. Тестування, тестування і ще раз тестування! 2. Самоізоляція, самоізоляція і ще раз самоізоляція для всіх, хто не задіяний в роботі виробництва, агрокомплексу і роботі об'єктів критичної інфраструктури. Ось те, що може і повинно зупинити катастрофічне поширення епідемії в Україні", - підкреслив він.

При такому підході, звичайно ж, ні про які винятки та послаблення "для картоплі" не може бути й мови. Швидше навпаки, може йти мова про агітаційної кампанії проти будь-яких виїздів городян "на природу". Типу "сиди вдома і радій, що живий".

Негатив цього варіанту - зростаюче обурення малозабезпечених верств міського населення. Саме ці прошарки становлять основний контингент городян, які звикли щороку садити картоплю. Суть їхніх претензій зрозуміла: "Мало того, що нас залишили без роботи, позакрывав підприємства. Так нас тепер ще й позбавляють можливості забезпечити собі прожиток на майбутнє. Прирікають на голод і заганяють в труну. Це гірше коронавіруса".

Влада на роздоріжжі

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов в відеозверненні 7 квітня заявив: "Говорити про те, коли закінчиться карантин, поки що рано". Вранці 8 квітня на нараді під головуванням Володимира Зеленського прийшли до рішення, що в даний момент не можна говорити про пом'якшення карантинних заходів, особливо з урахуванням великодніх свят, коли існує загроза скупчення людей і чимало українців повертаються додому на святкування.

Після цього Шмигаль, відкриваючи засідання уряду, оголосив: "протягом квітня ми не відступимо від карантинного режиму, який введено до 24 квітня і, можливо, буде продовжений до початку травня". Він зазначив, що найближчим часом буде розроблено відповідний план поетапного ослаблення карантинних заходів. "У разі позитивної динаміки ми запустимо економіку України за певним планом, який буде додатково повідомлена урядом, прокоммуницирован, чітко розписаний", - підкреслив прем'єр і зазначив, що днями Всесвітня організація охорони здоров'я звернулася до керівництва тих країн, де запроваджені карантинні заходи дають свій ефективний результат, не послаблювати, а навпаки - продовжити. Україна - серед цих країн.

Отже, на даний момент можна точно говорити лише те, що поки що про терміни карантину нічого точно не вирішено. І всі три варіанти мають шанси.

Опишемо найбільш небезпечний, але притому досить вірогідний сценарій розвитку подій. Влада в центрі і на місцях буде намагатися економити тести і іншими способами мінімізувати статистику виявлення випадків зараження коронавірусом. В результаті буде оголошено про сталий спад поширення вірусу. І тоді заради підйому економіки, а також "на численні прохання трудящих, які прагнуть посадити картоплю", карантин буде скасовано з 25 квітня або 1 травня, а на можливі невиявлені випадки зараження влада просто закриє очі.

Підкреслимо, що зараз той унікальний випадок, коли від достовірності статистики залежить здоров'я і взагалі майбутнє цілої нації. І якщо влада хоче довіри громадян, вона зобов'язана саме зараз забезпечити максимально масове і притому максимально надійне тестування у всіх групах ризику.

    Реклама на dsnews.ua