• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

«Захопили танк? Молодці!» Навіщо Кремль вкинув новий компромат на Зеленського

Головна цільова аудиторія ІПсО «Пігулки для пам'яті» — це зовсім не проросійський, а, навпаки, патріотичний, проукраїнський електорат

Скриншот відео пресконференції в Донецьку, 2014 р.
Скриншот відео пресконференції в Донецьку, 2014 р.
Реклама на dsnews.ua

Минулого тижня кремлівські пропагандисти почали ІПсО (інформаційно-психологічну операцію) проти Володимира Зеленського під умовною назвою «Таблетки для памʼяті». У ролі виконавців виступили колишній донецький журналіст, а зараз оглядач російського державного інформагентства «Росія сьогодні» Володимир Корнілов та українське видання «Страна», відоме своїми симпатіями до російських окупантів.

ІПсО «Пігулки для памʼяті»

Початок поклав 1 липня Корнілов. Він нагадав, що Зеленський, перебуваючи на Донбасі в 2014 р., заявляв: СМи з росіянами — один народ». Як доказ Корнілов привів фотокопію донецької «Муніципальної газети» від 18 квітня 2014 р. Наступного ранку він розвинув тему: «Добрі люди скинули аудіо пресконференції Зеленського в квітні 2014 року в Донецьку. Дам по черзі три фрагменти звідти. Щоб усі почули і переконалися, що газетні статті з цього приводу — не фейк».

У першому фрагменті якийсь місцевий персонаж обговорює із Зеленським останні донецькі події.

Місцевий: На «Жигулях», на машинах заганяли танк!..

Зеленський: Красені!

Місцевий: Захопили танк!

Реклама на dsnews.ua

Зеленський: Захопили? Ги-ги! А навіщо вони це зробили?

Місцевий: Ну танки їхали на місто.

Зеленський: А-а-а! Вони захищалися?!

Місцевий: Не пустити в Словʼянськ.

Зеленський: Молодці! Ну що, молодці! Ось бачите, народ вже весело до всього ставиться!

У другому фрагменті Зеленський заявляє: «Ми не можемо бути проти російського народу в принципі. Тому що це — один і той же народ».

А в третьому фрагменті він відповідає на питання, чи не думав він піти в президенти. «Я не вважаю, що я гідний цієї честі. Я не вважаю, що я настільки мудрий, щоб обіймати таку посаду. Я думаю, що ця країна заслуговує серйозну кандидатуру», — такою була відповідь.

За пів години до того, як Корнілов почав викладати ці фрагменти, на Telegram-каналі «Політика Країни» зʼявилося повідомлення: «Пігулка для памʼяті. У 2014 році Зеленський, виступаючи на телеканалі "1+1", заявляв: "Якщо на сході і в Криму люди хочуть говорити російською, відчепіться, відчепіться від них. На законних підставах дайте їм говорити російською. Мова ніколи не буде ділити нашу рідну країну. У мене єврейська кров, я говорю російською, але я громадянин України і люблю цю країну. Росія і Україна — дійсно братні народи". Проти такого Зеленського при президенті Зеленському санкції РНБО були б напевно введені негайно». Ну і на підтвердження був викладений відеофрагмент передачі ТСН на «1+1», яка вийшла 1 березня 2014 р., коли російські окупанти вже почали анексію Криму.

Незабаром «Політика Країни» оприлюднила ті ж самі аудіофрагменти, які виклав Корнілов. Публікація аудіо супроводжувалася поясненням: «Пігулка для памʼяті-2. Ще один Зеленський з 2014 року: 1. Захопили танк? Молодці! 2. Росяни та українці — один народ. 3. Чи піду я в політику? Думаю, що країна заслуговує більш серйозну кандидатуру».

3 липня докладна стаття з тими ж тезами вийшла на сайті «Страна». Назва статті — «Пігулки для памʼяті. Що Зеленський говорив про росіян і російську мову, коли не був президентом». На самому початку статті підкреслюється: «Третій день поспіль в мережі продовжують зʼявлятися "пігулки для памʼяті" — заяви Володимира Зеленського семирічної давності».

Судячи з усього, це не просто схоже на ІПсО, а це реальна ІПсО. І тому дуже важливим є питання: яка мета цієї інформаційно-психологічної операції.

Головна пігулка

Перш ніж шукати відповідь, варто врахувати, що деякі з фрагментів, оприлюднених Корніловим і «Країною», гуляють в інтернеті вже давно. Наприклад, фрагмент передачі ТСН від 1 березня 2014 р. активно обговорювався в квітні 2019 р. між першим і другим турами президентських виборів. Зокрема, за пів місяця до другого туру про цей фрагмент нагадав «Крим.Реалії» — кримський проєкт української служби «Радіо Свобода».

Подробиці гастролей «Кварталу 95» у квітні 2014 р. зʼявилися в соціальних мережах в лютому 2021 р., після серії рішень РНБО про санкції проти Віктора Медведчука і близьких до нього людей і компаній. У різних виданнях пішла хвиля публікацій про те, як Зеленський з «Кварталом 95» давав концерти в Донецьку і Горлівці вже після того, як там була проголошена ДНР. 15 квітня 2014 р. відбувся концерт в Донецьку, а 18 квітня в місцевій «Муніципальній газеті» вийшло інтервʼю Зеленського, де він заявив: «Ми в принципі не можемо бути проти російського народу, тому що ми один народ». 17 квітня відбувся концерт в Горлівці, вже захопленої бандою Безлера, і ось у лютому 2021 р. спливли зроблені того дня фото Зеленського та інших кварталівців у Горлівці в барі «Берлога» на площі Перемоги.

Свіжим компроматом на Зеленського можна назвати тільки запис пресконференції, фрагменти якої оприлюднили 2 липня Корнілов і «Страна». Корнілов стверджує, що йому «скинули аудіо добрі люди», проте це не означає, що запис сфальсифікований. Вже 4 липня соцмережами пішов гуляти 24-хвилинний відеорепортаж з тієї пресконференції, яка вийшла тоді в ефір передачі «Монологи» донецької телекомпанії «Юніон». І там є всі ті фрази з аудіофрагментів.

Якщо тепер уважно прислухатися до окремих епізодів, то неважко зрозуміти, що вони нерівноцінні за своєю вбивчою силою. Справді, який компромат у визнанні, що «країна заслуговує більш серйозну кандидатуру»? Що ж стосується заяв Зеленського про те, що росіяни і українці — «один народ», то вони були відомі і раніше і їх уже не раз йому згадували.

Головна пігулка, заради якої затівалася вся ця ІПсО, це перший з трьох фрагментів. «Захопили танк? Молодці!» — цього ми від Зеленського дійсно ще не чули. І, звичайно, саме ця фраза найбільше розбурхала соцмережі і найбільш бурхливо обговорюється.

Цільова аудиторія

Також важливо зрозуміти, на кого розрахована ця пігулка. На перший погляд, Корнілов і «Страна» звертаються до проросійського електорату. Вони подають всі ці свої спогади про Зеленського семирічної давності під тим соусом, що ось, мовляв, яким чудовим Зеленський був тоді і які правильні слова говорив.

Однак навряд чи це посприяє опусканню рейтингу Зеленського серед проросійського електорату. Навпаки, будь-який завзятий читач «Країни», почувши щирий, непідробний захват Зеленського від звістки про захоплений у Донецьку український танк, може сказати: «Ні, щоб там про нього не казали, а все-таки Зеленський в душі на нашому боці і тільки прикидається українцем».

Підкреслимо, з точки зору проросійського електорату у всіх цих публікаціях Корнілова і «Країни» ніякого компромату на Зеленського взагалі немає. Просто, з точки зору цієї частини населення, Зеленський тоді, навесні 2014-го, висловлював ту думку, якої він дотримується і понині, але яку зараз він не може дозволити собі висловити і змушений приховувати.

Головна цільова аудиторія ІПсО «Пігулки для памʼяті» — це зовсім не проросійський, а, навпаки, патріотичний, проукраїнський електорат. «Захопили танк? Молодці!» — ця фраза вʼїдається в мозок і легко здатна стати мемом. Цілком можливо, що дуже скоро Зеленський буде асоціюватися саме з цією фразою. Скажеш: «Захопили танк? Молодці!» — і всі зрозуміють, що йдеться про патріотизм Зеленського.

Так, це спосіб опустити рейтинг Зеленського серед патріотичного електорату. Але не тільки. Це ще й спосіб розгарячити патріотичних активістів і мобілізувати їх проти Зеленського. І щоб з боку Банкової пішла відповідна реакція.

Завдання ІПсО

Отже, якісь невідомі, яких кремлівський пропагандист-українофоб Корнілов називає «добрими людьми», понад сім років мали компромат на Зеленського — запис його пресконференції в Донецьку в середині квітня 2014 р. І більш ніж сім років вони притримували цей компромат, але зараз раптом вирішили вкинути його в український інформпростір.

Чому саме зараз? Тут можливі два варіанти. По-перше, це може бути виконання погрози. Мовляв, Зеленського попереджали, але він не послухався, і ось — погроза приведена у виконання.

Однак це не дуже правдоподібно. За останній місяць Зеленський не зробив нічого такого, за що його справді, з точки зору Кремля, слід було б покарати. Та й, за великим рахунком, це все-таки не виглядає серйозним покаранням. «Захопили танк? Молодці!» — це, звичайно, удар по іміджу Зеленського-патріота, але не настільки сильний, щоб люди вийшли на масові вуличні протести.

Другий варіант — що це ще не удар, а тільки попередження і нагадування. Мовляв, є й інші записи, і якщо хтось про це забув, то ми йому своїми «пігулками для памʼяті» нагадаємо.

Навряд чи тут доречно гадати, які це можуть бути записи. Але слід констатувати: Кремль, ймовірно, має чим шантажувати Зеленського. А чи піддасться Зеленський — це, можливо, покажуть вже найближчі місяці.

    Реклама на dsnews.ua