• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

За українським календарем. Як Росія святкує наш День незалежності

Серед підсумків 32 року нашої незалежності виділимо один: війна прийшла в Росію. Росіяни хотіли війни — і вони отримали її в себе

Російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3 догоряє на авіабазі Сольци в Новгородській області
Російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3 догоряє на авіабазі Сольци в Новгородській області
Реклама на dsnews.ua

Рік тому ми думали лише про те, як звільнити свою територію. Минулий рік наблизив нас до усвідомлення того, що викинути окупантів із нашої землі – це лише половина завдання. А друга – знешкодити Росію. Міцного миру не буде, доки не буде знищено Росію як державу-загарбника і державу-терориста. Тож мова не про відплату, а про шанс. За рік ми переконалися, що маємо цей шанс. Росіяни, зі свого боку, також дедалі переконуються в тому, що у нас цей шанс є. І що ми його не проґавимо.

Москва під прицілом

Будь-яке державне свято — це насамперед символ. Якщо порівнювати торішнє святкування Дня незалежності України і нинішнє, то символічною зміною можна назвати той факт, що почав жити за українським календарем діловий центр російської столиці — Москва-Сіті.

Ось як повідомляють про це російські ТГ-канали: "Держслужбовці, чиї робочі місця розташовуються в "вежі міністерств" Москва-Сіті, отримали розпорядження керівництва — не прибувати до своїх кабінетів 24 серпня, у День незалежності України, і працювати віддалено. Українські національні свята стали червоними днями календаря російського чиновника".

Приводів для побоювань стає дедалі більше. Вранці 23 серпня знову безпілотник врізався в одну із будівель Москва-Сіті. Це вже четверта атака на діловий центр за місяць: попередні були 30 липня, 1 та 18 серпня.

Кажуть, що мер Москви Сергій Собянін хотів оголосити 24 серпня вихідним (тобто святковим?) днем у всій Москві. До цієї думки його підштовхнула висока ймовірність посилення повітряних атак на Москву, які відбуваються вже практично щодня. "Ми хотіли оголосити вихідний день, щоб люди менше ризикували життям. Таку ідею підтримали і військові", — розповів одному із ТГ-каналів один із заступників Собяніна. За його словами, оголошувати вихідний Собянину категорично заборонили із Кремля.

Вже з цього видно, що сенс щоденних ударів дронами по Москві не лише символічний. Їхнє завдання — створювати хаос і спричиняти колапс. Москва-Сіті можна назвати серцем ділового життя Росії. І дуже важливо, щоб воно працювало з перебоями, збуджуючи паніку у всьому російському бізнесі.

Реклама на dsnews.ua

Атаки безпілотників на Москву стають щоденними: шостий день поспіль дрони збивають або на підльоті до російської столиці, або вже в місті. Реальні результати цих нальотів проявляються, наприклад, у тому, що вранці 23 серпня в аеропортах Домодєдово та Внуково втретє за тиждень призупинили виліт та прийом рейсів. Минулого разу вранці 21 серпня московські аеропорти не змогли прийняти 45 рейсів — їх довелося перенаправити в інші міста. Фактично це вже початок транспортного колапсу.

Наголосимо зайвий раз: дрони по Москві не для того, щоб сіяти смерть і руйнування, а для того, щоб сіяти хаос і страх. А вже потім хаос і страх, досягнувши певної концентрації, мають викликати смерті та руйнування — але це буде справа рук самих росіян, вони самі ощасливлять себе. За рік ми не лише навчилися про це мріяти, а й почали втілювати в життя план. Далі буде більше. І не лише у Москві.

Стратегічні удари

Воєнні результати також вже є. За останні кілька днів було атаковано два російські аеродроми, в результаті знищено чотири ворожі літаки.

19 серпня безпілотники вразили три стратегічні (спроможні нести ядерну зброю) бомбардувальники Ту-22М3 на авіабазі Сольци в Новгородській області РФ, за 650 км від українського кордону. Це ще далі, ніж до Москви (понад 400 км).

Один бомбардувальник згорів вщент. Представник ГУР МО України Андрій Юсов повідомив hromadske.ua, що літак вибухнув під час підготовки до бойового вильоту в момент заправки баків. Крім того, пошкоджено ще як мінімум два бомбардувальники. Російські ТГ-канали підтверджують, що два пошкоджені літаки не підлягають відновленню та будуть розібрані на запчастини.

За словами Юсова, знищення трьох Ту-22М3 є серйозним підривом спроможності Росії завдавати ударів по Україні ракетами Х-22 та Х-32. І це не перший успіх. У грудні, нагадує Юсов, на аеродромі Енгельс Саратовської області РФ (близько 700 км від українського кордону) було пошкоджено два стратегічні бомбардувальники Ту-95, здатні атакувати Україну ракетами X-55. Як зазначає Юсов, такі удари мають і додатковий ефект: вони змушують ворога ховати свої літаки ще далі від українського кордону та відтягувати до аеродромів додаткові засоби ППО.

За даними ГУР МО України, зараз Росія має на озброєнні понад 50 бомбардувальників Ту-22М3 та приблизно стільки ж Ту-95. При цьому Росія вже давно не має виробничої бази для створення нових стратегічних бомбардувальників. "І далеко не всі бомбардувальники, які перебувають у них на озброєнні, перебувають у належному стані для експлуатації", — наголошує Юсов.

Отже, кожен виведений з ладу літак Ту-22М3 або Ту-95 означає зниження здатності Росії застосувати ядерну зброю. Фактично Україна вже розпочала знешкодження Росії як джерела глобальної ядерної загрози.

Незабаром після авіабази Сольци зазнав удару аеродром Шайківка в Калузькій області РФ за 200 км від українського кордону. Внаслідок атаки дрона пошкоджено щонайменше один літак, повідомив Юсов у коментарі liga.net. "Є люди, які в координації з ГУР виконали поставлені завдання, — розповів він. — Прийшли із центральної Росії, відпрацювали та успішно повернулися назад". Російські ТГ-канали пишуть, що вражено винищувач Су-34, який навряд чи вдасться повернути в дію.

Чорноморський запор Путіна

Про системний результат можна говорити у Чорному морі. За перші півроку війни ми відвоювали острів Зміїний і змусили ворожі кораблі втекти від узбережжя Одеської області. Підсумком наступного року війни стало те, що ми навчилися діставати ворога за межами наших територіальних вод.

Вже 18 листопада 2022 року російські ТГ-канали повідомили про атаку морським безпілотником нафтогавані в Новоросійську. У травні 2023 року цілями українських морських безпілотників стали російські кораблі, які патрулюють акваторію Чорного моря на південь від Криму в районі газопроводів "Турецький потік" та "Блакитний потік" у винятковій економічній зоні Туреччини. Зокрема, 24 травня атаку трьох безпілотних катерів зазнав корабель "Іван Хурс" Чорноморського флоту РФ. 11 липня міноборони РФ заявило, що у тому ж районі шість українських безпілотних катерів атакували розвідувальний корабель "Приазов'я". У тому ж районі в період з 25 липня по 17 серпня зазнали атак морських безпілотників сторожовий корабель "Питлівий", патрульні кораблі "Васілій Биков" та "Сєргєй Котов".

У ніч на 4 серпня кілька морських безпілотників атакували рейд військово-морської бази в Новоросійську та завдали пошкодження великому десантному кораблю "Олєнєгорскій горняк". Тим самим ми наочно продемонстрували вразливість військово-морської бази та порту в Новоросійську, а також трафіку російських морських портів Азово-Чорноморського басейну. Значення цих портів можна зрозуміти з того факту, що у першому півріччі 2023 року на них припало понад дві третини всього обсягу вантажоперевезень через російські порти. Тобто ми показали здатність заблокувати дві третини російської морської торгівлі.

Так, це відповідь на розрив Росією зернової угоди. І Росія вже зазнає збитків у вигляді зростання вартості страхування вантажних перевезень через ризики. Крім того, судноплавні компанії, які раніше перевозили вантажі з чорноморських портів РФ, почали скасовувати рейси та переорієнтовуватися на інші регіони.

Російські передчуття

Резюмуючи, можна сказати, що 32-й рік української незалежності став першим роком, коли ми почали реально знешкоджувати Росію на її території. Від Новгородської області та Москви до Новоросійська. І у ворога з'явилося передчуття смерті.

"Фактично вся Європейська Росія до Волги під загрозою ударів. Вже немає сенсу говорити про проникність системи ППО, оскільки вона має чітко осередковий характер, а отже, ракети та безпілотники можуть проходити у будь-якому напрямку. Залишається тільки одне питання — чи така оборона витягне не поодинокі, а масовані нальоти з повітря", — констатує російський шовіністичний блогер Анатолій Несміян.

Якщо Путін захоче серйозно посилити ППО в регіонах РФ на північ і схід від українського кордону, йому доведеться знімати ці системи із зони бойових дій, зокрема оголювати Крим. Якщо ж він цього не зробить, то ризикує й надалі втрачати бомбардувальники та винищувачі на авіабазах та привчати москвичів святкувати червоні дні українського календаря. У будь-якому разі новий рік української незалежності, можна не сумніватися, наблизить безславний кінець Путіна та Росії.

    Реклама на dsnews.ua