• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Закон про всеукраїнський референдум несе багато ризиків, - експерт UIF

Реклама на dsnews.ua

Набуття чинності закону про всеукраїнський референдум з одного боку відкриває нові можливості для розвитку політичних процесів в Україні, з іншого — створює ризики просування популістських законопроєктів і рішень

Про це заявив експерт із питань антикорупційної політики, державного управління, консультант виборчих та інформаційних кампаній Українського інституту майбутнього (UIF) Ігор Попов, інформує "ДС".

Він зазначив, що поява нового легітимного інструменту ухвалення політичних рішень може бути використана як для посилення впливу виборців на рішення влади, так і для просування популістських питань або для актуалізації тем, "які роз‘єднують українське суспільство". Це, на думку Попова, може призвести до деструктивних наслідків.

"Які референдуми в принципі будуть можливі за цим законом, якщо його ухвалити? Цікавий вид референдумів це референдуми за скасування окремих законів. Вже зараз іде дискусії про те, що опозиційні партії можуть ініціювати референдум про скасування закону про ринку землі, який набуває чинності з 1 липня 2021 року. Опитування громадської думки показує, що такий референдум може бути успішним", — сказав експерт під час експертної дискусії в UIF.

Також Попов не виключає, що опозиція може через інструмент референдуму спробувати скасувати закони про гральний бізнес або про державну мову, "про що вже лунають відповідні заяви".

"Ризиковим моментом по організації референдумів є Конституційний Суд України, адже, згідно із законом, КСУ отримує додаткові повноваження: він буде оцінувати відповідність Конституції тих питань, які виносяться на референдум. Ми бачимо, що Конституційний Суд зараз став стороною політичної боротьби. Зрозуміло, що найближчим часом ми навряд чи побачимо новий склад КСУ. Саме тому це є ризиковим моментом, який можуть використати політичні партії, щоб провалити той чи інший референдум або, навпаки, "просунути" сумнівне питання", — пояснив Попов.

Він заважив, що результати референдуму матимуть рекомендаційний характер, а для його проведення необхідно зібрати 3 мільйони легітимних підписів. Разом з тим, деякі сили, наприклад проросійські, можуть виносити на загальнонаціональний рівень такі питання, які розколюватимуть українське суспільство.

Ще один ризик закону №3612 "Про народовладдя через всеукраїнський референдум" - пропозиція про електронне голосування. Попов зазначає, що на сьогодні в Україні неможливо організувати голосування за допомогою інтернету. Ризикованим є й участь у проведенні референдуму ЦВК, вважає експерт.

Нагадаємо, 18 листопада Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади підтримав проєкт закону про народовладдя через всеукраїнський референдум і рекомендував парламенту прийняти його у другому читанні.

    Реклама на dsnews.ua