• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Закон Зеленського про ВРП: "Венеціанка" надала терміновий висновок

Міжнародні експерти повинні брати участь у відборі членів Вищої ради правосуддя, а при ухваленні рішення про призначення його повинні підтримати щонайменше два міжнародних експерта

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у висновку Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії) про один із законопроєктів президента України Володимира Зеленського про Вищу раду правосуддя України, передає "ДС".

"Рішення Етичної ради слід вважати прийнятими, якщо чотири члени проголосували "за" і якщо серед цих чотирьох членів є як мінімум два міжнародних експерта; в разі роздільного голосування його слід повторити, якщо знову виникла така ситуація, то вирішальним є голосування, що включає щонайменше двох міжнародних експертів", — йдеться в документі.

При цьому в комісії надали 11 рекомендацій щодо законопроєкту президента Володимира Зеленського №5068, яким пропонується створити Етичну раду, члени якого будуть встановлювати відповідність кандидата на посаду члена ВРП критеріям професійної етики і чесноти. В дану раду входитимуть три людини з числа суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України, і три людини, яких виберуть міжнародні організації.

У "Венеціанці" підкреслили, що в законі повинні бути викладені критерії професійної етики і чесноти, а мандат міжнародних експертів повинен діяти шість років.

Також вказується, що закон повинен надавати Етичній радіч слідчі повноваження для його роботи, а при відборі членів ВРП можна застосувати правила, за якими обирали суддів Вищого антикорупційного суду.

Одночасно комісія назвала нереалістичним тримісячний термін, за який Етична рада повинна перевірити діючих членів ВРП. Разом з тим "Венеціанка" рекомендує наділити Етичну раду повноваженнями встановлювати перелік кандидатів на посаду членів ВРП, а не комітет Верховної Ради з питань правосуддя.

Крім того, комісія рекомендувала, щоб Етична рада надавала висновки про невідповідність на посаді НАЗК і НАБУ для подальших дій.

Нагадаємо, в кінці березня голова Верховної Ради Дмитро Разумков звернувся до Венеціанської комісії для оцінки законопроєктів про ВРП, які перед цим на розгляд ВР вніс президент Володимир Зеленський.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua