• USD 38
  • EUR 41.2
  • GBP 48.1
Спецпроєкти

"Залякана людина з комплексом Наполеона". Звідки пішла хвиля обговорення психіки Зеленського

У Володимира Зеленського знову нова проблема. Цього разу під загрозою опинився його особистий імідж не лише як президента, а й як людини

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Досі Зеленського регулярно критикували з різних боків як главу держави. Критикували за різні помилки — дійсні чи уявні. Так було всі два з половиною роки його президентства. Проте, незважаючи на всю критику, він, як і раніше, випереджає всіх конкурентів за президентським рейтингом.

Але тепер пішла хвиля негативних подробиць про Зеленського як людину. За один день вийшли одразу три великі публікації на трьох онлайн-ресурсах, дуже різних за своєю політичною орієнтацією, але які мають велику кількість читачів: "Цензор.НЕТ", "Гордон" та "Страна". Джерелами інформації виступили, знову ж таки, люди, які, очевидно, не належать до однієї команди: Юрій Луценко, Андрій Богдан та анонімні представники МВС. Найсоковитіший негатив у вигляді цитат, фрагментів, переказів швидко розійшовся по соцмережах та онлайн-медіа. І це велика проблема для політтехнологів Банкової.

Перш ніж говорити про причини цієї проблеми, подивимося на зміст нової хвилі негативу.

"Дилетантура" та "заляканість"

Вдень 14 грудня на "Цензор.НЕТ" вийшло двогодинне інтерв'ю колишнього генпрокурора Юрія Луценка. Головним об'єктом обговорення був Зеленський.

Луценко розповів про своє особисте спілкування з ним ще до того, як той публічно заявив про бажання піти в президенти. "Ми з ним зустрілися в листопаді 2018-го в мене вдома. Я сказав: не уявляю тебе президентом. У парламентській фракції — розумію. Вона в тебе вже може бути великою. Але президентство — я не уявляю. Ти і Меркель, ти і Трамп, ти і Путін нарешті — ну як це? Він сказав, так там же радники пишуть тексти, я їх добре запам'ятовую, і артист я хороший".

Вивчати напам'ять чужі тексти — ось як Зеленський бачив роботу президента, якщо вірити словам Луценка. Але з того часу минуло вже три роки, і Зеленський міг змінитися. "Спочатку в мене була надія, що він навчиться… Бажання увійти в історію було колосальним стимулом, щоб навчитися. І це не так важко… У чому проблема сісти і пів року присвятити вивченню елементарних речей? Я вже мовчу про його юридичну освіту. Вважатимемо, що вона в нього є".

Реклама на dsnews.ua

Загалом Зеленський надій не виправдав. І зараз Луценко дуже їдко з нього посміявся. "Зеленський сам за своїм характером, як я розумію, з того, що я бачив (я кілька разів зустрічався з ним в адміністрації), він на 100% вірив, що народне щастя є, але злий Порошенко закрив його на ключ у підвалі приміщення на Банковій. Я трохи в переносному сенсі говорю. Він точно був упевнений, що тільки тому, що Порошенко такий злий, він не хоче дати людям щастя. Я гарантую вам. За словами, за виразом обличчя, за його діями, з хаотичного пошуку, де воно, це щастя, закопане — багато грошей, величезні податки, все інше — де воно? Потім він зрозумів, що жодних простих рецептів не існує. Потрібна важка праця. А він не здатний на це".

І ось результат. "Зеленський шукає дуже швидкі рішення. Офіс простих рішень — це система прийняття рішень. Він хоче так. Він не бажає п'ять років, він не бажає два роки. Він навіть не бажає місяць. Він хоче вже".

Зрештою, головне, що хотів сказати Луценко. Слова, якими закінчив інтерв'ю. "Дилетантура. Люди-дилетанти, які бажають стати диктаторами. Дилетанти, які беруть приклад з Путіна чи Януковича… На перший рік президентства Зеленського я думав, що піонери захопили директорську кімнату, знайшли там згущене молоко і нарешті дорвалися до нього. А через рік вони десь за шафою знайшли портрет Януковича і стали на нього молитися і копіювати. Тепер це дилетантура".

Проте інтерв'ю було не лише про невиліковний дилетантизм, а й про інше лихо — заляканість. "Зеленський живе в атмосфері постійних сигналів про небезпеку його життю. Вже розповідали про можливість отруєння членів його родини, небезпеку проживання в його приватному будинку, небезпеку пересування. Що вам казати — у нього більш ніж 70 працівників УДО в першому колі "лічки". У Порошенка було у рази менше, чоловік 10-15".

За словами Луценка, цей страх у Зеленського прогресує, і це було видно на пресмарафоні 26 листопада, де він оголосив про "змову" проти нього. "Питання в атмосфері, в якій він живе. І ми її бачили на цій пресконференції — це залякана людина з комплексом Наполеона. Але ця інформація про небезпеку для життя — це як наркотик, у ній постійно треба піднімати градус".

Цю формулу — "залякана людина з комплексом Наполеона" — Луценко запропонував не лише для того, щоб посміятися, а й пояснити нею ті вчинки Зеленського, які здаються дивними. Він спеціально наголосив: "Ця заляканість і утримання влади дуже впливає на політику президента Зеленського".

І далі Луценко натякнув, що Зеленський має специфічні стріхи перед Путіним. "Можливо, ви бачили публікації таких навколоефесбешних сайтів про те, що замовлено психологічний портрет Зеленського для вирішального тиску Кремля; що шантажуватимуть подвійним громадянством, офшорними рахунки. І ці публікації теж є шантажем". Саме в цьому Луценко бачить пояснення непереборного бажання Зеленського зустрітися наодинці з Путіним. "Якщо людина хоче зупинити витік такого компромату, то людина йде на зустріч віч-на-віч. А якщо вона має чітку державницьку позицію і не відчуває за плечима компромату, то вона спокійно продовжує так званий нормандський формат".

Це дуже серйозний натяк, і не випадковий. Луценко дав зрозуміти, що сформульовані ним особисті психологічні проблеми Зеленського можуть вплинути на всю країну.

"Дорога на ешафот"

Увечері 14 грудня Дмитро Гордон опублікував тригодинне інтерв'ю з екскерівником Офісу президента Зеленського Андрієм Богданом. Останній теж розповів і про дилетантизм президента, і про його психологічні проблеми. "Все його уявлення про політику — це зйомки фільму "Слуга народу" про життя президента. Воно таке далеке від реалій, як твоя присутність у космосі".

І це уявлення про політику за три роки не змінилося. "Він не бреше — він грає. Для нього завдання — сподобатися. Ось він вийшов, щось сказав, камера зняла, софіти вимкнулися — все, його далі це не цікавить. Картинка красива? Красива. Людям сподобалося? Сподобалося. Поплескали? Поплескали. Все — він свою справу зробив. А те, що ми називаємо "бреше", — це сюжетні повороти".

Зрозуміло, Богдан не забув зобразити себе жертвою. За його словами, його єдина вада полягала в тому, що він змушував Зеленського працювати над собою. "Це якась катастрофа. Він не готувався. Звичайно, мене вигнали. Я його змушував готуватися до кожного дзвінка, до міжнародної зустрічі, сидіти і ці нудні папірці читати. А він ніколи не хотів".

Психологічні проблеми Зеленського в описі Богдана виявилися практично такими, як і в описі Луценка: заляканість плюс манія величі. "Він переляканий сидить. У них весь час якісь змови… Після замаху на Шефіра у всіх ось це пішло. Усі їздять на броньовиках із купою охорони". Наростання проблем виявилося на пресмарафоні. "Це не хвороба, це розлад. Кожна людина має психіатричні розлади: хтось боїться висоти, хтось — замкнутих приміщень. А ось те, що було на пресконференції, — це біполярочка. Маніакально ти чимось заряджений. Ось є ідея, яка дорожча тобі за життя: "Я — президент, я — головний".

Зрозуміло, винний у цьому, за версією Богдана, його змінник на посаді керівника ОП Андрій Єрмак. "Єрмак ніколи йому не говорить "ні". Будь-яка маячня, будь-яка сюжетна лінія: "Давай ось так". — "Клас! Гей, хлопці, заходьте. Президент ідею дав". І все: "Га, га, га!" Але це так не працює. Воно не працювало, не працює і не працюватиме".

Ну й Богдан не був би собою, якби не виступив із пророцтвом. "Не президент клоун. Клоуни ті, хто його на ешафот ведуть. Ведуть сплутаного, нерозуміючого, неадекватного. І воно начебто весело, яскраво, галасливо, музика грає, а це дорога на ешафот".

"Секретне досьє"

Вранці 14 грудня на "Стране" відбулося "журналістське розслідування", сенс якого зрозумілий вже із назви "Гостинці для президента. Чи є наркоманом Зеленський і скільки коштує грам кокаїну для "слуг народу".

Не переказуватимемо всю статтю, але одну цитату наведемо. "За інформацією джерел "Страны" у МВС та кримінальних колах, Микола Тищенко регулярно постачає Зеленського та його оточення кокаїном, який, у свою чергу, постачають йому кілька дилерів. Один із стабільних постачальників значиться в базі МВС під прізвиськом Андрос. "У ході відпрацювання наружкою було зафіксовано кілька закупівель Тищенком кокаїну. Кокаїн Микола закуповував досить об'ємними партіями по 100-150 грам. Ці закупівлі відбувалися перед його зустрічами із Зеленським, напередодні свят та дружніх зустрічей у заміських резиденціях президента. Швидше за все, це призначалося для пригощання самого Зеленського та його друзів…" — пояснив офіцер поліції.

Видання фантазує, що "швидше за все, компромат на Зеленського та його наркопостачальників чекає свого часу".

Хто диригент

І ось усе це одного дня вилилося на мізки довірливих споживачів чуток та іншої правдоподібної інформації. Для Банкової проблема ускладнюється тим, що саме виборцям Зеленського невластива схильність до критичного мислення. Тому їм неважко в це повірити, особливо коли хвиля інформації йде відразу з кількох незалежних джерел.

Звичайно, тут можна припустити, що це скоординовано одним диригентом. Любителі конспірології можуть уявити собі якогось деміурга, який управляє одночасно Юрієм Луценком, Дмитром Гордоном, Андрієм Богданом, сайтами "Цензор.НЕТ" та "Страна".

Але є й розумніше пояснення. У ролі диригента виступив (наголосимо: ненароком) сам Зеленський.

Нагадаємо, що кілька тижнів тому стало відомо про тверді плани Зеленського та "слуг народу" утриматися при владі ще як мінімум на сім років — до 2029 року. Для цього готуються відстрочення виборів, повернення мажоритарки, запровадження онлайн-голосування.

Зрозуміло, що про ці плани чудово знають усі конкуренти. Вони розраховували на більш-менш чесну боротьбу, а тут їм пояснили, що вибори перетворяться на фікцію. Тож усім краще мовчки виконувати вказівки з Банкової. І ось зараз полетіла відповідь з різних боків. У людей формується неприйняття, відторгнення Зеленського як особистості. Тим самим у суспільстві створюється запит на якнайшвидше вигнання Зеленського з Банкової. Ну і заразом "слуг" із Верховної Ради.

    Реклама на dsnews.ua