• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Війна НАТО з Росією. Як Путін, Трамп і Bild будять Європу

Влада деяких європейських країн вже публічно закликає своїх громадян готуватися до війни з Росією. Це відповідь на два ірраціоналізми — російський та американський

Путін і Трамп
Реклама на dsnews.ua

"У Швеції може бути війна"

Особливо вражають зміни у Швеції. Ця країна 208 років — з 1814 по 2022 — дотримувалася суворого нейтралітету, доки російське вторгнення в Україну не переконало шведів у необхідності вступу до НАТО. А зараз влада країни прямо попереджає своє суспільство про можливість російського нападу.

"Для нації, для якої мир був приємним супутником протягом майже 210 років, ідея про нього як про непохитну константу існування цілком природна. Але залишатися в цій думці стало небезпечніше, ніж за дуже довгий час. Багато хто говорив це до мене, але дозвольте мені сказати це з неприкрашеною ясністю: у Швеції може бути війна".

На цьому наголосив міністр цивільної оборони Карл-Оскар Болін на Національній конференції "Народ та оборона 2024" 7 січня, де були присутні король, міністри, посли. Як припустив сам Болін, "реальна аудиторія цієї промови набагато ширша, це вся Швеція".

Він наголосив, що до війни потрібно готуватися негайно, прямо зараз, бо "час у тій ситуації, в якій ми перебуваємо, може бути нашим найціннішим невідновлюваним ресурсом". Зокрема, кожному шведу він запропонував вступити до добровільної оборонної організації.

Уряд, зазначив Болін, має пришвидшити темп. "Те, що можна зробити швидко, слід робити швидко, нічого не повинно бути без необхідності відкладено, і там, де ми можемо скоротити шлях, ми повинні це робити. Достатньо хороше завтра краще, ніж ідеальне через 5 років".

Наступного дня з аналогічним меседжем виступив головнокомандувач ЗС Швеції генерал Мікаель Бюден. В ефірі телеканалу SVT він звернувся до шведів із чітким закликом: готуйтеся до війни. Він наголосив, що Швеція перебуває у найскладнішій ситуації з безпекою з часів Другої світової війни і що загрозу становить саме Росія. "Це означає, що нам потрібно підготуватися максимально, на всіх рівнях, у всьому суспільстві", — заявив він. "У Швеції може бути війна?" — перепитав телеведучий. "Так", — підтвердив генерал.

Реклама на dsnews.ua

Тут слід зазначити, що Швеція взагалі не має сухопутного кордону з Росією. Тоді як може статися війна? Найімовірніший привід — російське вторгнення до країн Балтії. 8 січня прем'єр-міністр Ульф Крістерссон оголосив, що відправить шведські війська до Латвії. Шведська газета Dagens Nyheter з посиланням на свої військові джерела повідомила, що сили складатимуться приблизно з 800 солдатів за підтримки бронетехніки. Голова шведської армії Джонні Ліндфорс раніше повідомив газеті, що сили можуть бути розгорнуті на початку 2025 року.

Механізований батальйон — це, певно, небагато, але шведи готуються воювати з Росією ще й у Балтійському морі. І вже будують два нові ударні підводні човни Blekinge та Skåne. Вони будуть спущені на воду у 2027 та 2028 роках. Це будуть перші нові підводні човни Швеції, збудовані з середини 1990-х. Як зазначає Politico, будівництво субмарин стало ключовим елементом заяви Стокгольма про те, що він може сприяти зміцненню військової могутності НАТО.

Нагадаємо, що на шляху до членства Швеції в НАТО залишаються дві перешкоди — Угорщина та Туреччина. Але російська загроза існує просто зараз. І шведи не сподіваються, що НАТО їх врятує. Також вони не впевнені, що Путін побоїться нападати на країни Балтії та Польщу. Тому шведський уряд серйозно готується до війни і вже розпочав психологічну підготовку суспільства до такого варіанту розвитку подій.

"Ми не маємо іншого виходу"

До того самого почав готувати всіх європейців єврокомісар з питань внутрішнього ринку француз Тьєррі Бретон. Саме до його компетенції входить оборонна промисловість країн ЄС. 9 січня, виступаючи в Європарламенті на заході, організованому фракцією Renew Europe ("Оновити Європу"), він попередив про те, що Дональд Трамп у разі повернення до Білого дому не рятуватиме Європу у разі російського нападу.

Бретон розповів про розмову, свідком якої він був, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі чотири роки тому (21 січня 2020 р.) між Трампом та президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйєн. "Ви повинні розуміти, що якщо Європа зазнає нападу, ми ніколи не прийдемо, щоб допомогти вам і підтримати вас, — сказав Трамп, за словами Бретона. — До речі, НАТО мертве, і ми підемо, ми вийдемо з НАТО".

За словами Бретона, Трамп додав: "І до речі, ви винні мені 400 мільярдів доларів, тому що ви, німці, не заплатили те, що мали заплатити за оборону". Як пояснює The Guardian, Урсула фон дер Ляйєн, будучи міністром оборони Німеччини, була серед європейських чиновників, які дали відсіч Трампу щодо фінансування.

Чотири роки тому Трамп був президентом і був упевнений у другому терміні. Йому це не вдалося, але зараз він має намір взяти реванш у Джо Байдена.

І єврокомісар Бретон розповів цю історію в Європарламенті не для того, щоби когось розважити. Як зазначає Politico, Брюссель сповнений побоювань щодо можливості повернення Трампа до Білого дому.

"Це був великий тривожний дзвінок, і він може повернутися, — сказав Бретон про Трампа. — Тому зараз, як ніколи, ми знаємо, що ми, звісно, самі по собі. Ми є членами НАТО, майже всі ми, звісно, у нас є союзники, але ми не маємо іншого виходу, крім як різко збільшити цей компонент [власні витрати на озброєння], щоб бути готовими до всього, що станеться".

Будучи комісаром, який відповідає за промислову політику та оборонну програму ЄС, Бретон наполягає на тому, щоб ЄС збільшив власні можливості самооборони на тлі війни Росії в Україні. На тому ж заході в Європарламенті Бретон повідомив, що хоче створити величезний оборонний фонд ЄС у розмірі 100 мільярдів євро. 27 лютого він планує представити Європейську програму оборонних інвестицій (EDIP), спрямовану на стимулювання спільних закупівель зброї та збільшення воєнної спроможності ЄС за рахунок нарощування внутрішнього виробництва зброї та боєприпасів. "Я переконаний, що ми це зробимо", — сказав Бретон. Він також заявив, що ЄС може зрівнятися з Росією з виробництва зброї протягом періоду від півтора до двох років, наголосивши, що для ЄС надзвичайно важливо "мати такі ж потужності".

Рішення про виділення бюджетних грошей ЄС на оборонну промисловість має схвалити Європейська рада. Лідери ЄС збирають позачерговий саміт на початку лютого, щоб обговорити пропоноване збільшення бюджету ЄС, включаючи подальші внески до загальних інструментів оборони та безпеки блоку. При цьому основну увагу буде приділено нагальним потребам України, зокрема в артилерійських снарядах.

Навчальний сценарій початку війни

Свій внесок у популяризацію теми нападу Путіна зробив німецький таблоїд Bild. Він розповів про секретний документ Бундесверу "Оборона Альянсу 2025", який детально описує можливий конфлікт між Росією та НАТО.

Тут потрібно одразу уточнити статус цього документа: за словами Bild, це легенда навчань НАТО в Балтійському регіоні у 2024 р. Тобто це не прогноз Бундесверу, що конфлікт неодмінно буде, а лише один із варіантів розвитку подій, до якого, проте, потрібно бути готовим.

Bild поцікавився у представників федерального міністерства оборони, наскільки ймовірною вони вважають ескалацію, що планується. Прес-секретар не захотів коментувати конкретний сценарій оборони Альянсу, але пояснив: "В принципі, я можу сказати, що розгляд різних сценаріїв, навіть якщо вони є вкрай малоймовірними, є частиною повсякденної військової діяльності, особливо в процесі навчання".

У документі, про який розповів Bild, місяць за місяцем та з точною локалізацією описуються дії Росії та Заходу, які призведуть до розгортання сотень тисяч солдатів НАТО та неминучого початку війни влітку 2025 р. Ось ключові події:

  • Росія почне підбурювати етнічні російські меншини в Естонії, Латвії та Литві. Відбудуться зіткнення, які Росія використовує як привід для початку масштабних маневрів "Захід 2024" за участю 50 000 солдатів на заході Росії та Білорусії з вересня. Росія використовуватиме свої маневри на території Білорусі для масового розгортання військ на кордоні з Польщею та Литвою.
  • У жовтні Росія перекине війська та ракети середньої дальності до Калінінграда.
  • З грудня в районі Сувалкського коридору (це польсько-литовський кордон між Білоруссю та Калінінградською областю РФ) розпочнеться штучно спровокований "прикордонний конфлікт" та "заворушення з численними жертвами".
  • У травні 2025 р. НАТО ухвалює рішення про "заходи надійного стримування", щоб запобігти російському нападу на Сувалкський коридор з боку Білорусі та Калінінграда.
  • У "день Х" головнокомандувач НАТО віддає наказ про перекидання на східний фланг 300 тис. солдатів, у тому числі 30 тис. солдатів Бундесверу.
  • Сценарій закінчується через 30 днів після дня X. На той час понад півмільйона західних та російських солдатів стоятимуть один проти одного в районі Сувалкського коридору. Чи буде Росія стримана розгортанням НАТО, залишається у сценарії відкритим питанням.

15 січня представник прес-служби міноборони ФРН Мітко Мюллер провів брифінг, на якому підтвердив, що у Бундесвері сприймають російську загрозу серйозно. Говорячи про публікацію в Bild, він заявив: "В принципі, я не можу ні підтвердити, ні спростувати це повідомлення у медіа". І далі він сказав, що Бундесвер, звісно, займається актуальними безпеково-політичними загрозами, до яких належить також загроза Росії. Результати аналізу ситуації відображаються у складанні планів та підготовки навчань, а також у рішенні розмістити постійний військовий контингент Бундесверу у Литві. "Ми б не стали розміщувати цю бригаду там найближчими роками, якби загрози не були реальними", — сказав Мюллер. Він наголосив, що військове керівництво Німеччини серйозно сприймає загрозу, тому проводить різноманітні навчання з підвищення боєздатності Бундесверу.

До речі, про навчання. У той же день міністерство оборони Великої Британії повідомило, що в першій половині 2024 р. 20 тис. військовослужбовців Королівського флоту, Британської армії та Королівських ВПС розмістяться по всій Європі для участі в навчаннях Steadfast Defender ("Стійкий захисник"), які стануть одним з найбільших розгортань НАТО з часів закінчення холодної війни. "Під час Steadfast Defender наші збройні сили об'єднаються з колегами з 30 країн НАТО, а також зі Швецією, що стане життєво важливою гарантією проти путінської загрози", — наголошується в повідомленні.

Схоже, що європейська частина НАТО справді прокинулася від сплячки. Коли за справу беруться такі два діячі, як Путін та Трамп, як тут не прокинутися. Загроза очевидна, і європейцям дійсно потрібно готуватися до різних сценаріїв. Бо вже жоден сценарій не є неможливим.

    Реклама на dsnews.ua