• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Зеленський підписав закон про референдум: що можна змінити

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про всеукраїнський референдум"

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в повідомленні пресслужби глави держави, передає "ДС".

«Всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у затвердженні громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та Законом України «Про всеукраїнський референдум», — йдеться в документі.

Активну участь в розробці закону брали представники громадських організацій, академічної спільноти, були враховані оцінки Венеціанської комісії та європейська практика референдумів.

Відповідно до закону, предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України; питання загальнодержавного значення; питання про зміну території України за умови збереження територіальної цілісності нашої держави, а також про втрату чинності тим чи іншим законом України або окремими його положеннями.

Не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права; питання щодо скасовування чи обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина; питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету та територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці. Не можуть виноситися на референдум і питання податків, бюджету, амністії, а також ті, що перебувають у віданні органів правопорядку, прокуратури чи суду.

На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання. Референдум не може проводитися одночасно з виборами.

Закон передбачає, що рішення, прийняте на всеукраїнському референдумі, може бути змінена лише шляхом всеукраїнського референдуму не раніше, ніж через три роки з дня його прийняття. Новий референдум з питань, які раніше не були підтримані на всеукраїнському референдумі, може бути проведений не раніше, ніж через один рік з дня оголошення результатів відповідного всеукраїнського референдуму.

Референдум не буде підміняти роботу Верховної Ради щодо прийняття законів.

Залежно від питання, всеукраїнський референдум може призначатися президентом, Верховною Радою або проголошуватися главою держави за народною ініціативою.

Як писала "ДС", 26 січня Верховна Рада підтримала законопроект №3612 "Про всеукраїнський референдум" у другому читанні і в цілому. За документ проголосували 255 народних депутатів.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua