• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Зеленський в ролі карателя. Кому приготуватися в чергу за санкціями від РНБО

Володимир Зеленський продовжує розпочату місяць тому боротьбу за патріотичний електорат. Цьому завданню були присвячені всі чотири питання порядку денного засідання РНБО ввечері в п'ятницю, 26 лютого

Засідання РНБО 26 лютого 2021 року
Засідання РНБО 26 лютого 2021 року / Офіс президента України
Реклама на dsnews.ua

Крим і зрадники

Секретар РНБО Олексій Данилов розповів після засідання, що взагалі-то субота — це стандартний день засідань РНБО, і про це знають всі члени ради. Інша справа, що засідання скликаються тоді, коли є потреба. Приводом для нинішнього засідання стало те, що як раз 26 лютого Україна відзначає День опору окупації АР Крим та міста Севастополя. Зеленський в цей день підписав указ про окремі заходи, спрямовані на деокупацію і реінтеграцію півострова Крим. У цьому указі Данилову доручено підготувати проект Стратегії деокупацію і реінтеграції тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя. І вже за кілька годин після виходу цього указу Данилов представляв проект згаданої стратегії на засіданні РНБО — це було першим пунктом порядку денного засідання.

За словами Данилова, стратегія складається з двох частин — військової і цивільної. Військова частина секретна. Данилов висловив подяку розвідникам, які «збирали інформацію на території окупованого Криму і надали документи, які сформували нам позицію». Через два тижні, тобто 12 березня, РНБО знову збереться на засідання і там остаточно затвердить стратегію, після чого її несекретна (цивільна) частина буде презентована суспільству.

Кримська тема зачіпалася і при розгляді останнього, четвертого пункту порядку денного засідання, коли глава СБУ Іван Баканов доповідав проект рішення про санкції. На цей раз до списку санкцій потрапили 10 високопоставлених зрадників-силовиків, які в 2014-му перейшли на бік ворога. У їхньому числі Віталій Захарченко (міністр внутрішніх справ України з 7 листопада 2011 року по 21 лютого 2014 г.), Олександр Якименко (глава СБУ з 9 січня 2013 р по 24 лютого 2014 г.), Денис Березовський (командувач Військово-морських сил Збройних сил України з 1 по 2 березня 2014 г.) тощо. «До них застосували максимальний набір санкцій, які дозволяє наше законодавство», — повідомив Данилов. Зокрема, їх позбавляють усіх державних нагород і звань в Україні. Яким чином це допоможе в боротьбі за Крим — питання відкрите.

Якими будуть нові гучні рішення

Напевно, ці рішення самі по собі не сильно вразять патріотичний електорат. Але на Банковій готують ще один список санкцій, в який, не виключено, потраплять не тільки колишні, а й нинішні українські діячі.

На таку можливість натякнув Данилов, коментуючи підсумки розгляду третього пункту порядку денного — про стан розслідування справ про державну зраду, дезертирство, терористичну діяльність та порушення присяги. «Ми ухвалили рішення, що за два тижні на засіданні РНБО буде заслухано звіт генерального прокурора, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ за тими справам, які є резонансними на сьогоднішній день в суспільстві. І всі ті люди, які свого часу зрадили нашу країну, вони будуть покарані», — сказав Данилов.

Реклама на dsnews.ua

Нагадаємо, що на попередніх засіданнях РНБО, 2 і 19 лютого, були ухвалені персональні санкції проти нардепів від ОПЗЖ Тараса Козака та Віктора Медведчука. Обидва вони фігурують у відкритих СБУ кримінальних провадженнях, де йдеться про державну зраду і фінансування тероризму. Напередодні нинішнього засідання РНБО в інтернеті з'явився запис розмови Медведчука з екс-помічником Путіна Сурковим, і Баканов вже заявив, що цей запис долучено до кримінального провадження. Так що в новому списку санкцій, який буде оголошений за два тижні, можуть з'явитися різні люди, пов'язані з Медведчуком і Козаком. При цьому очікуваних громадськістю санкцій проти інших українських олігархів поки немає.

Ще один напрямок, який напевно зустріне підтримку у патріотичного електорату, це полювання на чиновників, мерів, депутатів з подвійним громадянством. Другим питанням на порядку денному засідання РНБО 26 лютого були невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства. Данилов підкреслив, що за часів Януковича у нас громадянами Росії були глава СБУ, міністр оборони, начальник генштабу, глава МВС, і Росія використовувала це як інструмент проти України.

Щоправда, якихось негайних репресій проти власників російських паспортів він не анонсував. За словами Данилова, на засіданні РНБО ухвалили рішення доручити Кабміну розробити законопроект, який дозволить чітко ідентифікувати осіб, що мають подвійне громадянство. А після цього будуть ухвалюватися заходи щодо тих осіб з подвійним громадянством, які обіймають посади в українських органах влади та місцевого самоврядування. Данилов порадив їм не чекати цього, а швидше відмовитися або від української посади, або від неукраїнського громадянства.

А що там з акцією протесту?

Неофіційним приводом для скликання засідання РНБО 26 лютого стала акція протесту, оголошена «Рухом опору капітуляції» на 12:00 у суботу, 27 лютого, під Офісом президента. Порядок денний засідання РНБО не вразив організаторів акції, і вони оголосили власний порядок денний, який звучатиме на суботній акції. Там три пункти:

  1. Свободу Сергію Стерненку і Андрію Антоненку. Припинення всіх політично мотивованих переслідувань патріотів.
  2. Покарання винних у репресіях. Негайна відставка заступника керівника ОП Олега Татарова і генпрокурора Ірини Венедиктової як перший крок в цьому напрямку.
  3. Повне перезавантаження судової системи.

Чия аргументація виявилася переконливішою зараз гадати немає сенсу. Про це можна буде судити за масштабами суботньої акції протесту.

    Реклама на dsnews.ua