• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Зеленський "запозичив" ідею створення ВЕЗ на Донбасі у Порошенка

Реклама на dsnews.ua

Ідея створення на Донбасі вільної економічної зони (ВЕЗ), питання про яку президент Володимир Зеленський пропонує винести на т.з. "загальнонаціональне опитування" 25 жовтня, не є новою

Вперше про це заговорив ще наприкінці 2014 року тодішній президент України Петр Порошенко, інформує "ДС".

Втім, на відміну від свого наступника, Порошенко наголошував на необхідності повернення українського контролю над всією територією Донбасу.

"Міжнародний валютний фонд, який буде наповнюватися в тому числі іноземними партнерами, повною мірою забезпечить відновлення інфраструктури Донбасу за умови відновлення там української влади, миру, спокою і безпеки. З часом запропоную парламенту ухвалити закон про створення там вільної економічної зони зі спеціальним режимом торговельних відносин з Євросоюзом та Росією", — сказав він 3 листопада 2014 року.

Вже у січні 2015 року тодішній президент пояснив, що витрати на Донбас перешкоджають економічному зростанню всієї України. Зокрема, за його словами, військовий конфлікт на сході обходиться більш ніж у 10 мільйонів доларів на день, з яких лише на 6-7 мільйонів постачається газ без відповідної оплати.

"Це надзвичайний тиск на мою країну. І жодна країна світу не може забезпечити ріст економіки за умов такого дуже важкого типу війни. Тому що ми боремося з, можливо, найбільшою і найефективнішою армією на європейському континенті", — наводить слова Порошенка газета "День".

Щоби створити спеціальну економічну зону, зазначив тодішній глава держави, на Донбасі мають відбутися законні вибори за українськими законами і бути обрані місцеві органи влади. Разом з тим він нагадав, що Донбас, згідно із Законом "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", уже має особливий статус місцевого самоврядування, "який не має жодний інший український регіон". Втім, як відомо, задуми так і не були реалізовані, зокрема через посилення військової агресії з боку РФ.

До теми ВЕЗ на Донбасі неодноразово поверталася і нинішня влада на чолі із президентом Зеленським. Спочатку відповідні меседжі озвучували деякі нардепи з президентської партії "Слуга народу", а вже у серпні про це відкрито заговорив голова української делегації ТКГ Леонід Кравчук.

Сьогодні, 15 жовтня, Володимир Зеленський озвучив друге з пʼяти питань, яке він планує поставити українцям в день голосування на місцевих виборах 25 жовтня. Звучить воно так: "Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони (ВЕЗ)?". Ніяких пояснень і коментарів президент за традицією не надав, однак за годину з "розшифровкою" виступила його пресслужба.

На думку Банкової, "створення на вільній частині Донбасу спеціальних економічних умов суттєво вплине на темпи та концепції дієвої реінтеграції".

Там наголосили, що спочатку "все відбуватиметься на підконтрольній Українській державі території". "Ці райони наразі переживають значний негативний вплив від війни, що розгорнулася поруч. Регіон стає дедалі більш депресивним, що змушує людей залишати його та свої домівки. Тому й потрібно створювати нову мотивацію для населення, нові робочі місця, нові перспективні бізнеси та впроваджувати спеціальні інструменти для залучення на Донбас інвесторів і зацікавлення людей і бізнесів залишатися працювати саме на цій території. Прискорений економічний розвиток з нашого боку лінії розмежування на Донбасі може бути й наочним аргументом для абсолютно всіх мешканців тимчасово окупованої території обирати саме Україну", — запевнили на Банковій.

Водночас там констатували, що тих пір "поки на Донбасі не проведена повна деокупація, зберігається ризик ескалації". "Спеціальний щонайлояльніший підхід до оподаткування, принципово найкомфортніші умови державного нагляду за бізнес-діяльністю – це може суттєво допомогти українському Донбасу. Спочатку вільному, а потім і звільненому", — додали в ОПУ.

Отже, Зеленський і його офіс пропонують запровадити ВЕЗ на підконтрольній території Донбасу, щоб мешканці ОРДЛО побачили її переваги і прагнули "демонтувати негативний вплив окупаційної сили". Про встановлення повного контролю на Донбасі у "розʼясненні" Банкової згадується дещо побіжно.

Ініціативу чинного глави держави у Facebook прокоментувала народний депутат фракції "Європейська Солідарність" Ірина Геращенко: "Сьогодні Зеленський запитує в народу про вільні економічні зони на Донбасі. На якому? Звільненому чи окупованому? До демілітаризації чи після? Якщо Зеленський хоче вільну зону там, то чи не варто спочатку звільнити територію від путінської армії? Якщо знає, як зробити ВЕЗ на замінованій, напічканій зброєю території — нехай подає закон до ВР, де в нього є монобільшість. До чого тут опитування?"

Власне, як і очікувалося, так зване "опитування Зеленського" викликало ще більше запитань. Коментарів Петра Порошенка щодо ініціативи Зеленського наразі не надходило.

Як писала "ДС", 13 жовтня президент Володимир Зеленський анонсував проведення опитування 25 жовтня — в день голосування на місцевих виборах. В рамках опитування українцям поставлять пʼять питань, однак їхній зміст не було озвучено одразу. Також у своєму відеозверненні глава держави заявив, що парламент вже "працює над реалізацією впровадження в Україні механізмів народовладдя". Згодом стало відомо, що перше питання буде звучати так: "Чи потрібно ввести довічне увʼязнення за корупцію в особливо великих масштабах?".

У парламентській фракції "Європейська солідарність" вже висловили обурення з приводу "геніальної пропозиції" Зеленського, а у ЦВК заявили, що не поінформовані про ініціативу президента. Про можливі наслідки створення вільних економічних зон на Донбасі читайте у статті "ДС" "Шахраї замість інвесторів. Чим обернеться створення на Донбасі вільних економічних зон".

    Реклама на dsnews.ua