• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Земельна пастка. Чим небезпечний Зеленському референдум Тимошенко

Питання про референдум щодо ринку землі може половинити електорат партії "Слуга народу"
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Найближчі два місяці Україна буде зайнята битвою за землю. Ще на початку вересня Володимир Зеленський зажадав, щоб до 1 грудня Верховна Рада прийняла закон про ринок сільгоспземель і скасувала мораторій на їх продаж. Відповідний законопроект уряд повинен був внести в парламент до 1 жовтня. І воно встигло: 25 вересня зареєстровано проект закону №2178 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

На наступний день атакувала позиції президента Юлія Тимошенко. Разом з трьома членами своєї парламентської фракції вона внесла проект закону №2183 "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо набуття, відчуження і розпорядження землями сільськогосподарського призначення".

Зрозуміло, що шанси на прийняття урядового проекту близькі до 100%, а проекту Тимошенко - практично нульові. Тим не менш, якщо говорити про боротьбу за увагу і симпатії електорату, то тут сили партій "Слуга народу" Зеленського і "Батьківщина" Тимошенко можуть зрівнятися. Принаймні, про це свідчить свіжа соціологія.

26 вересня Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати опитування, проведеного 16-19 вересня. 51,9% опитаних не підтримують доручення Зеленського про скасування мораторію (38,3% повністю не схвалюють, 13,6% швидше не схвалюють). Позитивно до цієї ідеї ставляться 35% (повністю схвалюють 16,7%, скоріше схвалюють 18,3%), решта 13,1% респондентів вагалися або відмовилися відповісти.

У КМІС зазначили, що кількість противників скасування мораторію за рік значно зменшилася - у листопаді 2018-го їх було 72%. Так що зараз, схоже, розгорнеться вирішальний бій за суспільну свідомість.

Майже дві третини опитаних КМІС (64,3%) вважають, що питання продажу сільгоспземель має вирішуватися тільки на всеукраїнському референдумі. І лише трохи більше чверті (25,5%) впевнені, що його можуть вирішити президент, парламент і уряд. Інші 10,2% вагалися або відмовилися відповісти.

Тимошенко ніби передбачила таку соціологію. Раніше вона збиралася робити упор на ідею продовження мораторію ще на три роки (до 1 січня 2023 р.) і 10 вересня разом з шістьма членами своєї фракції внесла відповідний законопроект №2109. Однак її новий проект №2183, внесений 26 вересня, висуває на перший план саме ідею про референдум.

Реклама на dsnews.ua

"Відповідно до Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, однак український народ як суб'єкт такого права власності не має можливості розпоряджатися таким об'єктом права власності. Таке питання має бути винесено на всеукраїнський референдум", - йдеться в пояснювальній записці.

Разом з законопроектом №2183 його автори внесли законопроект №2182 "Про всеукраїнський референдум". У пояснювальній записці наголошується, що зараз "стоять виклики подальшого розвитку та безпеки України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави, які неможливо вирішувати без урахування думки українського народу - єдиного джерела влади".

Як бачимо, "Батьківщина" має намір висувати ідею референдуму не тільки по земельному питанню, але і з інших питань "розвитку та безпеки". І напевно Тимошенко постарається нагадати виборцям, що ідея референдумів була однією з головних фішок Зеленського, коли той балотувався на пост президента.

У свою передвиборчу програму Зеленський включив цілий розділ під заголовком "Народовладдя через референдуми", в якому анонсував, що його першим законопроектом буде "Про народовладдя". "У ньому ми разом закріпимо механізм, за якою тільки народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми" - це свою обіцянку він досі не виконав. Також як його партія гальмує з виконанням пункту своєї передвиборчої програми: "Запровадимо механізми впливу громадян на рішення влади через референдуми".

Замість Зеленського це взялася робити Тимошенко. І вести контрпропаганду проти її ініціатив йому буде дуже незручно. Адже вона підняла його власний передвиборчий лозунг. І якщо вона від нього відмовиться, то багато його виборці можуть піти до неї навіть незалежно від того, якої позиції вони дотримуються конкретно по земельному питанню.

Можна очікувати, що ряди Зе-електорату будуть поступово танути через розчарування політикою Зе-команди і незадоволеності умовами свого життя. Але це не означає, що шанувальники "Слуги народу" займуться самокритикою і скажуть собі, що не можна голосувати за популістів. Швидше вони почнуть шукати іншу силу, "більш фахову і компетентну", яка пообіцяє їм зробити те, що не змогла зробити Зе-команда з-за дилетантства і невігластва. Тимошенко буде чекати їх з розпростертими обіймами.

    Реклама на dsnews.ua