• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

ТОП-25 найважливіших інвестиційних проектів

Представляємо черговий фірмовий рейтинг журналу "Власть денег"

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Використання фінансових та інших засобів для отримання позитивного результату — економічного, соціального, інтелектуального, оборонного та ін. — це єдиний шлях для неухильного розвитку України до сучасного європейського рівня. Реалізація інвестиційних проектів самого різного формату — незмінна умова технологічного оновлення економіки нашої країни і її підйому. Саме в такому контексті ми представляємо черговий фірмовий рейтинг журналу "Власть денег" — топ-25 найважливіших інвестиційних проектів, що реалізуються в Україні. При цьому обсяг інвестиційних коштів не був визначальним при оцінці проекту, оскільки ми розглядаємо самі різні напрямки — від будівництва нових обʼєктів, розширення і модернізації діючих потужностей, закупівлі і установки нового обладнання, придбання нових активів, до розробки і впровадження нових технологій, вкладення коштів в креативні проекти і розвиток нових напрямків у науці, виробництві, агропромисловому комплексі, машинобудуванні, сфері обслуговування, нерухомості, транспорті, телекомунікаціях і так далі.

З іншого боку, при відборі компаній одним з важливих критеріїв було не тільки наявність капітальних вкладень, а й інвестиційні плани на 2022 р. І який вплив вони матимуть на підвищення економічного і технологічного потенціалу України, створення нових робочих місць в самій компанії і на підприємствах-суміжниках.

При складанні рейтингу використовувалися дані з відкритих джерел, в тому числі офіційна інформація компаній, повідомлення ЗМІ, думки галузевих експертів. Ми прагнули представити в рейтингу по можливості широку регіональну географію компаній і в той же час широкий галузевий спектр. Складаючи топ-25, ми хотіли підкреслити досягнуті позитивні результати, тому представляємо компанії, що реалізують найважливіші інвестиційні проекти, в алфавітному порядку, без ранжирування за номерами.

Ab Inbev Efes Україна

AB InBev Efes Україна — один з лідерів вітчизняного пивоварного ринку, який постійно модернізує виробництво, застосовуючи новітні технології для збереження екосистеми планети.

На сьогодні в країні функціонують три заводи — в Чернігові, Харкові та Миколаєві. Проривом в оптимізації робочого процесу компанії стали інвестиції в технології компʼютерного зору для розпізнавання продукту, що дозволяє відстежувати ключові показники торгівлі і економити час на аудиті. AB InBev Efes Україна переробляє виробничі відходи на 99%, а також зменшила вагу горловини преформи, що тільки за 2020 р. скоротило кількість пластику на більш ніж 160 т. Під час карантину компанія впровадила цифрову B2B-платформу для команд продажів і запустила нові інструменти для команди фінансів.

Реклама на dsnews.ua

Acino

Міжнародна фармацевтична компанія ACINO зі штаб-квартирою в Цюриху працює в Україні з 2015 р. і сьогодні посідає пʼяте місце в рейтингу серед маркетуючих фармкомпаній. За цей час вона створила 500 нових робочих місць і заснувала Міжнародний центр сервісних функцій, що обʼєднує більше 100 українців для забезпечення операційної діяльності ACINO в більш ніж в 90 країнах.

ACINO стабільно інвестує в удосконалення та збільшення виробничих потужностей фармацевтичного заводу в Києві, який сертифікований відповідно до стандартів належної виробничої практики GMP ЄС і оснащений науково-дослідною лабораторією з розробки генеричних препаратів. Протягом 2020 р. і першого півріччя 2021-го в розвиток виробничого майданчика було вкладено €8,4 млн. До кінця 2022 р. плануються інвестиції в розмірі €7 млн.

Biopharma

Компанія Biopharma вводить кращі світові практики в службі крові, підвищує якість і безпеку її компонентів і знижує ризик передачі ВІЛ, гепатитів В і С. Вона відкрила мережу донорських центрів Biopharma Plasma в Києві, Харкові, Дніпрі, Черкасах, Сумах, Шостці, Конотопі та планує розширюватися, інвестуючи в служби крові в інших областях. Обсяг інвестицій в один центр досягає $3 млн. На початку COVID-пандемії компанія передала діагностичне обладнання для ключової лабораторії ЦОЗ МОЗ, яка оцінює якість обстежень на коронавірус для всіх лабораторій країни.

У 2022 р. Biopharma планує добудувати в Білій Церкві перший в Україні лабораторний коворкінг для молодих вчених зі сфери імунології, який буде сприяти розвитку науки. Інвестиції в проект досягають $10 млн.

Caparol Ukraine

Caparol Ukraine належить міжнародному концерну DAW cо 125-річною історією. Компанія активно розвиває в Україні мережу фірмових салонів Caparol Center, офлайн і онлайн, надаючи послуги з підбору рішень для ремонту і дизайну, а також супровід на всіх етапах будівництва.

Згідно зі стратегією на 2021 рік компанія інвестує до 5 млн грн на поліпшення поточних локацій для професіоналів і відкриття нової в Києві, де буде представлено близько 400 зразків фасадних та інтерʼєрних рішень, а також систем утеплення. Там можна буде отримати не тільки консультації, а й протестувати рішення самостійно. Інвестиції також спрямовані на оновлення офіційного онлайн-магазину та програми лояльності для розвитку професійного клієнта. Запланована сума податкових відрахувань у 2021 г. — 128 млн грн.

Сoca-Cola HBC

Компанія "Кока-Кола Беверіджиз Україна" живе інноваціями і постійно працює над вдосконаленням виробництва. У 2021 р. більш 25 млн євро вона інвестувала в модернізацію Київського заводу Coca-Cola — однієї з найбільших виробничих майданчиків Coca-Cola HBC в Європі.

У першому кварталі 2021 року компанія виконала оновлення ліній з виробництва продукції в ПET-пляшках і металевих банках. З моменту створення Coca-Cola HBC в 1992 р. загальний обсяг її прямих іноземних інвестицій у виробництво, маркетинг і дистрибуцію в Україні склав $466 млн.

Fozzy Group

Одна з найбільших торгово-промислових груп України Fozzy Group з початку заснування в 1997 р. фокусується на інноваційному удосконаленні бізнесу, створює нові можливості для ринку і стимулює розвиток галузі. Вона володіє більш ніж 700 торговими обʼєктами, включаючи супермаркети "Сільпо" і "Фора", оператора доставки Justin і банк "Схід".

Група компаній впроваджує сучасні рішення по усіх напрямках діяльності. Інвестиції в покращення бізнес-процесів допомагають їй утримувати провідні позиції на ринку рітейлу. У 2021 р. Fozzy Group відкрила в країні 34 супермаркети "Сільпо", загальна кількість яких — 306. До кінця року планується оновлення старих торгових точок, відкриття банку "Власний рахунок", розширення мережі ресторанів в один клік, а також запуск школи кухарів.

UFuture

Холдингова компанія UFuture має диверсифікований портфель активів в області нерухомості, інфраструктури, промисловості, відновлюваної енергетики, фармацевтики та IT. Її активи оцінюються в $500 млн, а загальна сума інвестицій становить до $1 млрд. UFuture — акціонер компанії UDP, аеропорту ім. І. Сікорського, стратегічний інвестор в Biopharma і UDP Renewables.

Компанія розвиває нові проекти, серед яких — інноваційні парки в Києві, Харкові та Львові, а також завод з виробництва сучасних електроустановчих систем Plank Electrotechnic. UFuture підтримує і соціальні проекти в галузі освіти та економіки, серед них — Київський міжнародний економічний форум, Lean Institute Ukraine, акселератор INDAX, Новопечерська школа, видавничі проекти K.Fund Books і #bestread.

"АВК"

Компанія "АВК" — це 30 років історії і досвіду в кондитерській сфері. Вона входить в трійку найбільших кондитерських брендів України і в топ-100 світових брендів.

Сьогодні "АВК" вийшла за рамки кондитерського бізнесу і запустила виробництво продуктів нового покоління — натуральних снеків і рослинного мʼяса. Піонер кондитерської галузі перебудував асортимент і став провайдером інноваційних технологій харчової промисловості, а також одним з перших інвестував в новий ринок рослинного мʼяса.

Сучасне виробництво і потужності знаходяться в місті Дніпро. Це справжній кластер високотехнологічного обладнання, яке сертифіковане за міжнародними стандартами менеджменту якості. "АВК" в постійному русі, не зупиняється на досягнутому ні на хвилину, адже досконалості немає меж!

"Агріка"

Агропромисловий холдинг Agricom Group спеціалізується на розробці, виробництві і дистрибуції продуктів харчування із зернових і олійних культур. Бізнес-напрямками діяльності Групи є рослинництво, зберігання зернових і олійних культур, виробництво і торгівля продукцією під ТМ "Добродія", San Grano.

Велика увага Agricom Group приділяє інвестиціям в розвиток digital-проектів. Одним з найбільших вкладень холдингу є запуск в Чернігівській області найпотужнішого в Європі автоматизованого виробничого комплексу з виготовлення пластівців із зернових культур. Загальний обсяг інвестицій в завод склав більше $11 млн. Цього року Agricom Group затвердив нову стратегію: протягом наступних пʼяти років на розвиток і впровадження інновацій, збільшення маржинальність бізнесу і розвиток компанії буде інвестовано понад $20 млн.

"АрселорМіттал Кривий Ріг"

Пандемія COVID-19 не пожаліла нікого. Зіткнулося з випробуваннями і найбільше гірничо-металургійне підприємство України "АрселорМіттал Кривий Ріг". При цьому компанії вдалося зберегти досить високий темп інвестицій для реалізації стратегічних проектів. Тільки в 2020 р. підприємство інвестувало в розвиток виробництва $296,3 млн, завершило масштабні проекти з модернізації дрібносортного стану, а також будівельно-монтажні роботи в новому комплексі безперервного розливання сталі.

В цьому році компанія готова до реалізації нових інвестпроектів, зокрема, планує продовжити заміну газоочисних установок в конвертерному цеху, почати будівництво нової фабрики огрудкування і масштабну реконструкцію доменної печі №9. Всього за 15 років роботи в Україні загальні інвестиції компанії склали близько $10 млрд.

"АТБ"

Понад чверть століття "АТБ" тримається стратегії динамічного розвитку, ставши лідером галузі роздрібної торгівлі по товарообігу, обсягами сплачених податків, географії присутності, чисельності співробітників, а також темпів зростання. У звʼязку з цим спектр інвестиційної діяльності корпорації вкрай широкий і різноманітний: це і величезні вкладення в розширення мережі, підготовка персоналу у власних навчальних центрах. Щорічно відкриваються більше сотні нових магазинів, зʼявляються більш 5 тис. нових робочих місць. Компанія системно вкладає величезні суми в розвиток актуальних діджитал-рішень і впровадження інновацій в сфері енергозбереження. Масштабні благодійні проекти "АТБ", спрямовані на підтримку українських лікарень і боротьбу з пандемією, можна вважати інвестиціями в найцінніше — здоровʼя нації.

"Біосфера"

Корпорація "Біосфера" — лідер з виробництва та дистрибуції товарів для дому та особистої гігієни в Україні і один з лідерів ринку в Східній Європі і Центральній Азії. Продукція представлена на більш ніж 30 ринках — від Естонії до Танзанії, а в продуктовому портфелі компанії більше 2000 найменувань продукції.

У 2020 році компанія інвестувала 7 млн євро і запустила сучасне виробництво підгузників в Дніпрі. Лінія випускає 650 підгузників в хвилину і 18 млн — на місяць. Крім того, було інвестовано 4 млн євро в новий логістичний комплекс, а також 21 млн євро в будівництво першого в Україні заводу нетканого полотна. "Біосфера" першої в Україні здійснила інвестиції в виробництво 100% біорозкладаних і компостуємих пакетів для сміття в 2020 р.

"Венето"

Компанія "Венето" протягом багатьох років є одним з лідерів українського ринку високоякісних ортопедичних матраців і товарів для сну. Її продукція рекомендована Асоціацією ортопедів та травматологів країни, а також відповідає високим стандартам якості і екологічій чистоті всіх використовуваних наповнювачів і тканин.

У минулому році "Венето", бажаючи зробити внесок в захист країни від пандемії коронавірусу, перепрофілювала частину виробництва в Черкасах і інвестувала в закупівлю обладнання для пошиття протиепідеміологічних костюмів і випуску медичних ліжок для лікарень. Щоб кожен захисний костюм відповідав усім правилам безпеки та вимогам по якості, компанія закупила інноваційне обладнання для роботи з ультразвуковою спайкою матеріалів.

Група компаній "Хлібні інвестиції"

Група компаній "Хлібні інвестиції" має більше 25 років досвіду роботи на українському ринку з виробництва хлібопродуктів. Успіх підприємств, які виробляють майже 130 000 т продукції на рік, в вигідних інвестиціях у модернізацію виробництва і сучасне обладнання від провідних світових виробників.

У минулому році компанія інвестувала $300 тис. в нову автоматизовану лінію з виробництва лаваша на ТОВ "Бердичівський хлібозавод", яка дозволяє мінімізувати брак і скоротити витрату сировини.

У 2021 році було направлено €4,5 млн на запуск лінії заморожених круасанів і виробів з листкового тіста на підприємстві ТОВ Chanta Mount, що знаходиться в Київській області. Лінія повністю автоматизована і оснащена високотехнологічним обладнанням.

"Датагруп"

Всеукраїнський оператор звʼязку для бізнесу та дому "Датагруп" на сьогодні демонструє один з найвищих темпів зростання на вітчизняному ринку телекомунікаційних послуг. Бажання розвиватися і піднімати економіку України допомогло компанії в квітні цього року отримати фінансування від Європейського банку реконструкції та розвитку в розмірі $65 млн для купівлі одного з провідних провайдерів послуг платного телебачення і кабельного швидкісного інтернет-доступу "Воля".

Кошти будуть інвестовані в кращу інфраструктуру, інновації та відмінне обслуговування клієнтів. Злиття компаній створить масштабну платформу, необхідну для залучення істотних капітальних інвестицій в модернізацію української інфраструктури "останньої милі" і національної волоконно-оптичної інфраструктури.

ДТЕК Нафтогаз

Найбільша в Україні приватна газовидобувна компанія ДТЕК Нафтогаз в грудні 2020 р. підписала угоду про розподіл продукції по Зіньківській площі в рамках наймасштабнішого в історії країни конкурсу СРП.

Компанія приступила до аналізу наявної геологічної інформації та камеральних робіт. У найближчі роки ДТЕК Нафтогаз пробурить три пошукові свердловини. На першому етапі інвестиції компанії в розвідку цієї ділянки складуть 1,2 млрд грн.

Як інвестор ДТЕК Нафтогаз зацікавлений у максимальній ефективності і очікує виконання попередніх умов Угоди про розподіл продукції від держави. Компанія виступає за конструктивну взаємодію, адже ефективна реалізація УРП підвищить інвестиційну привабливість країни і стане позитивним сигналом для внутрішніх і зовнішніх інвесторів.

"Інтерпайп"

Українська промислова компанія виробляє сталеві труби і залізничну продукцію, поставки яких здійснюються більш ніж в 80 країн світу через мережу торгових офісів, розміщених на ключових ринках Північної Америки, Європи, Близького Сходу та СНД. "Інтерпайп" також є найбільшим в світі експортером ж/д коліс і входить в топ-10 світових експортерів безшовних труб. Залізнична продукція компанії відповідає глобальним вимогам до якості, має високі характеристики, а труби нафтогазового сортаменту виготовляються з преміальними різьбами.

Компанія спрямовує свої інвестиції в те, що буде затребуване в майбутньому, щорічно вкладаючи близько $60 млн в нові лінії з випуску готової продукції. Зараз інвестиційний портфель "Інтерпайпу" становить $100 млн.

"Київстар"

Компанія "Київстар" має найбільшу абонбазу в країні — обслуговує 25,7 млн клієнтів мобільного звʼязку і 1,15 млн клієнтів фіксованого широкосмугового інтернету. За 23 роки роботи в Україні вона залучила понад $5 млрд інвестицій в телеком-ринок. Одним з найбільших її інвестпроектів став розвиток LTE технології, що дозволяє користуватися мобільним інтернетом на ще більш високій швидкості.

У 2020 р. розмір капіталовкладень "Київстару" склав 1,3% (6 млрд) від обсягу всіх інвестицій в країну (508 млрд грн). Також компанія перерахувала до держбюджету понад 9 млрд грн різних податків і платежів. У першому кварталі 2021 г. "Київстар" направив на розвиток нових технологій звʼязку 1 млрд грн, що дозволило істотно збільшити територію мережі 4G, в тому числі — в сільській місцевості.

"Метінвест"

Компанія "Метінвест" — це найбільший в Україні і один з найбільших в СНД виробників залізорудної сировини і стали. У червні 2021 року вона оголосила про запуск проекту будівництва нового цеху холодної прокатки на Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча. Його реалізація буде відбуватися спільно з провідним світовим постачальником технологій для металургії — компанією Danieli. На першому етапі проекту, який планується завершити в 2025 р., інвестиції перевищать $800 млн. Загальний обсяг вкладень складе більше $1 млрд. На виробництві буде створено понад 230 робочих місць. Продукція буде призначена для українського ринку: вона замінить неякісний імпортний прокат, а високоефективне газоочисне обладнання знизить викиди шкідливих речовин в 1,5-3 рази від допустимих в країні норм.

"Нафтогаз України"

"Нафтогаз України" — найбільша національна енергетична компанія країни — планує інвестувати понад $20 млрд на розробку нафтогазових ділянок в Україні. Перші $7 млрд, згідно з планами компанії, будуть спрямовані на здійснення мети вже до 2025 р.

У компанії очікують, що розвідка і розробка ділянок, зокрема тих, на які "Нафтогаз" отримав ліцензії в 2020 р., збільшить оціночний видобувний потенціал групи в разі успішного проведення геологорозвідувальних робіт до 600 млрд куб. м. Для здійснення планів "Нафтогаз" буде залучати інвесторів і партнерів. Відзначимо, що в 2019 році група "Нафтогаз" отримала 63,3 млрд грн чистого прибутку.

"Нова Пошта"

"Нова пошта" — лідер логістичного ринку України. Компанія активно інвестує як в свій розвиток, так і в освітні проекти для підтримки підприємництва в країні.

Тільки за 2020 році компанія інвестувала S100 млн у власну IТ-інфраструктуру, автоматизацію сортувальних терміналів, розширення мережі відділень і почтоматов. Нова пошта підтримує і освітні проекти: за останні три роки компанія інвестувала 6 млн грн в Київську школу економіки. Ці кошти пішли на іменну стипендію для студентів магістерської програми, а також на облаштування освітнього простору в новій будівлі школи. Ще 2 млн грн компанія вклала в новий корпус Українського католицького університету у Львові.

Також вона розвиває і власні освітні проекти. З 2016 року була запущена Школа бізнесу, в якій власники малого та середнього бізнесу в регіонах отримують ключові знання для розвитку власної справи.

РГК

Регіональна газова компанія розробляє інноваційні та комплексні рішення для енергетичного сектору, спрямовані на підвищення якості клієнтського обслуговування і модернізації галузі. Під брендом РГК працюють 20 газорозподільних компаній, в яких зайнято 38 тис. фахівців.

Компанія активно інвестує в інноваційні виробництва і будує мережу сучасних метрологічних центрів. В цьому році буде добудований третій завод газорегулюючого обладнання RGC Production в Вінниці і Smart Factory РГК Метрологічний центр в Івано-Франківську. У 2020 р. РГК розпочала реалізацію проекту "зеленої" водневої енергетики. Він був названий європейським Енергоспівтовариством найбільшим R & D проектом. У травні 2021-го компанія включила Біометанові проекти в свій портфель програм Green Deal.

"Синергія"

Девелопер "Синергія" входить в топ-10 найбільших забудовників Києва та області за рейтингами 2020 р. Його ЖК City Park — надійний проект для інвестування в нерухомість, що дозволяє зберегти і примножити активи. Він найбільше відповідає рівню споживчих переваг покупців і орендарів: ЖК межує з парком, і його мешканці користуються розвиненою інфраструктурою.

Найбільш вигідним є інвестування в квартири "на котловані" з подальшим перепродажем. Річна прибутковість становить від 27 до 38% в залежності від площі нерухомості. Від старту продажів 2 черги ЖК City Park в 2019 р. ціна однокімнатної квартири зросла з 11 500 грн/кв. м до 22 000 грн/кв. м. Приріст склав 92% за 2,5 роки. Другий шлях — отримувати щомісячний дохід від здачі в довгострокову оренду житла або комерційних приміщень проекту.

"Фармак"

"Фармак" — лідер фармацевтичного ринку України і потужний експортер, що поставляє свою продукцію більш ніж в 30 країн. Його виробництво сертифіковане за європейськими стандартами GMP, що дозволяє реалізовувати товари в країнах з жорсткими регуляторними вимогами.

На сучасному високотехнологічному виробництві виготовляється понад 400 найменувань лікарських засобів. Компанія щорічно реінвестує в розвиток до 90% прибутку: з 1995 р. було вкладено в модернізацію виробництва більше $310 млн.

Основним інвестиційним проектом 2020 року став запуск сучасного цеху з випуску стерильних лікарських засобів — на це було спрямовано 50 млн євро. Також "Фармак" почав будівництво інноваційного R & D центру з розробки складнокомпонентних лікарських препаратів, який планують завершити в 2023 р.

"Філіп Морріс Україна"

Будучи лідером тютюнової індустрії, "Філіп Морріс Україна" трансформує свій бізнес так, щоб створити майбутнє без сигаретного диму. Потужності компанії в Харківській області вважаються одними з кращих серед 39 фабрик Philip Morris International. Вона має повний виробничий цикл — від первинної обробки тютюнової сировини до виробництва і упаковки сигарет, фокусується на підходах сталого розвитку в бізнес-процесах і інвестиціях. У 2019 р. на підприємстві встановили твердопаливний котел, що дозволяє перейти з газу на поновлювані джерела енергії. Реалізація проекту оцінюється в 63 млн грн. В результаті в 2020 р. викиди СО2 вдалося знизити на 11% в порівнянні з 2018 р. Компанія створила в Україні понад 1300 робочих місць. У минулому році вона сплатила 23,5 млн грн податків.

    Реклама на dsnews.ua