• USD 27
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Привід для нової бійки. Як депутати затверджуватимуть великий Герб України

Українська геральдична ситуація унікальна, адже, по-перше, у нас досі немає великого Герба, по-друге, більшість уже сприймає малий Герб як символ держави, а по-третє, навколо гербової теми у нас завжди багато піару

Бійка у Верховній Раді, лютий 2020/Getty Images
Бійка у Верховній Раді, лютий 2020/Getty Images
Реклама на dsnews.ua

На порядку денному позачергового засідання парламенту, наміченого на найближчий вівторок, — проєкт постанови про проведення конкурсу на кращий великий Герб України. Автори проєкту — спікер Дмитро Разумков, його заступник Руслан Стефанчук, заступник голови "зеленої" фракції, керівник партії "Слуга народу", який прославився скандалом з "корабельної сосною" Олександр Корнієнко, голова комітету з питань організації державної влади і місцевого самоврядування Андрій Клочко, а також менш відомі "слуги" Аліна Загоруйко та Дмитро Чорний.

Чому раптом питання конкурсу на великий Герб стало настільки актуальним, що його навіть внесли до порядку денного позачергової сесії Верховної Ради? Схоже, вся справа у виборах. Згідно з проєктом постанови до 1 жовтня Кабмін має створити організаційний комітет, а також вирішити питання фінансового і матеріально-технічного забезпечення організації та проведення конкурсу. Сам конкурс і громадське обговорення ескізу герба слід здійснити до 1 листопада, до 1 грудня — визначити переможця і подати на розгляд ВР конкурсні пропозиції. Судячи з термінів, найцікавіше — громадське обговорення варіантів ескізу — буде проходити під час передвиборчої кампанії. З чого можна зробити припущення: Разумков і співтовариші придумали передвиборчу фішечку, адже, як показує наша історія, навіть зростання тарифів і цін так не розбурхує українських виборців, як тема герба, прапора і гімну.

Коротенько нагадаємо, як вийшло, що в України досі немає великого Державного Герба. Тризуб як малий Герб був затверджений парламентом не відразу після проголошення незалежності, а 19 лютого 1992 р. Молодій державі необхідно було вводити свої печатки, бланки і так далі, а обговорення питання великого Герба в тодішньому "червоному" парламенті могло зайти в глухий кут. Коли 28 червня 1996 р. приймали Конституцію, гербову тему відклали на потім, записавши до ст. 20, що великий Державний Герб України встановлюється законом з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Однак закон про великий Герб з 1996 р. так і не був прийнятий, хоча спроби були в 2001 і 2007 рр. Але в обох випадках навколо ескізів-переможців виникали спекуляції, і питання відкладали.

До теми великого Герба повернулися в січні цього року, коли віце-спікер Руслан Стефанчук анонсував підготовку законопроєкту про державні символи. Але дати хід узаконенню великого Герба вирішили тільки зараз.

Як можна обіграти цю тему під час виборів? По-перше, вона здатна стати відволікаючим чинником від більш важливих проблем, адже суперечки навколо символів завжди залишалися хворобливими для українців. По-друге, під час громадського обговорення кандидати від "слуг" можуть вимагати (з дозволу центрального штабу) внесення в ескіз герба символів їх регіонів і таким чином грати на регіональному патріотизмі частини виборців. По-третє, як гасло держави можуть запропонувати слоган передвиборчої кампанії "Слуг народу" "Україна — це ти". По-четверте, використовувати тему як контрпропаганду проти "старих облич". Мовляв, ті не спромоглися за 29 років незалежності затвердити великий Герб, а "молоді обличчя" затвердять.

Але чи затвердять? Для прийняття закону про символіку необхідно не 226 голосів простої більшості, а, як зазначалося вище, конституційна більшість у 300 голосів. А її в сесійній залі з цього питання не буде. І причина не тільки в суперечках про лева, козака, шахтаря чи калину як символів, але й у дорожнечі проєкту. Заміна печаток, штампів, карбування на грошових знаках — це багатотисячні суми з держбюджету. І якби "слуги" дійсно хотіли закрити нарешті тему великого Герба, то для цього зовсім не потрібні нові конкурси, та ще й під час передвиборчої кампанії. Треба просто прибрати з Основного Закону закладену в нього давню колізію про малий і великий герби, залишивши нинішній герб єдиним символом. За це голоси, швидше за все, знайшлися б. Але, як бачимо, "слуги" вирішили піти тими звивистими стежками, якими блукали їхні попередники ще за часів Кучми і Ющенка.

    Реклама на dsnews.ua