• USD 36.4
  • EUR 39.8
  • GBP 45.9
Спецпроєкти

Глухий кут у ТКГ. Коли Зеленський включить в обмін Медведчука

У четвер відбулося засідання ТКГ щодо Донбасу. Наша сторона виступила з новими пропозиціями, але Росія їх відкинула. Що може вивести переговори у цьому форматі з безвиході?

Віктор Медведчук на зустрічі з Володимиром Путіним
Віктор Медведчук на зустрічі з Володимиром Путіним/kremlin.ru
Реклама на dsnews.ua

Українська делегація в ТКГ вийшла з низкою пропозицій: розширити склад Спільного центру контролю та координації (СЦКК) уповноваженими представниками країн — учасниць нормандського формату, підвищити прозорість у прикордонних районах шляхом їх постійного моніторингу та верифікації з боку ОБСЄ, відновити перемир'я, відкрити КПВВ у Щасті та Золотому, провести обмін полоненими. Як розповів речник нашої делегації Олексій Арестович, українська сторона готова до обміну 60 людей, щодо яких пройдено необхідні процедури. Простіше кажучи, по них є рішення суду.

Але жодна з ініціатив не була підтримана. Глава російської делегації Борис Гризлов істерично відреагував на ідею введення до складу СЦКК німців та французів, назвавши її "безглуздою". "У подібних умовах Донецьк, Луганськ та ОБСЄ вважали за неможливе продовжувати переговори", — заявив він. І збрехав, оскільки представники ОБСЄ якраз підтримали українські пропозиції, зокрема про різдвяне перемир'я. Але представники РФ зачепилися за зміну складу СЦКК та влаштували черговий демарш.

Ймовірно, у Києві сподівалися, що на Москву якось вплине розмова Володимира Путіна з Джо Байденом і вдасться хоча б наблизити обмін полоненими, але Росія продовжує включати дурника: ми тут ні до чого розмовляйте з "республіками". І паралельно шукає приводів для загострення конфлікту. Тут доречно згадати найсвіжіший фейк про український корабель "Донбас", який нібито рухався у напрямку Керченської протоки. На жаль, це неперевірене повідомлення передрукувало багато українських ЗМІ.

На поведінку російської сторони дуже жорстко відреагували наші європейські партнери. У заяві Євросоюзу, яку оголосили на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні, чітко сказано: "Відмова Росії як сторони конфлікту діяти відповідально шляхом конструктивної участі в переговорах у рамках Тристоронньої контактної групи, а також перешкоджання проведенню чергової зустрічі в нормандському форматі, тягне за собою безвихідь у цих переговорних форматах. Будь-яка загрозлива чи дестабілізуюча поведінка неприйнятна". Тобто європейці вкотре прямо назвали Росію стороною конфлікту та поклали саме на неї відповідальність за блокування мирного процесу. А представники США в ОБСЄ попередили, що Сполучені Штати змусять Росію заплатити велику ціну, якщо вона почне подальші агресивні дії щодо України.

Олексій Арестович також повідомив, що до Нового року планується ще одне засідання ТКГ, тому ще є шанс домовитися про перемир'я та обмін утримуваними особами. Але він невисокий, враховуючи поведінку Росії. Зазначимо: Москва веде себе зухвало і нахабно, поки впевнена, що у відповідь із нею будуть ліберальнічати. Навіть жорсткі заяви Вашингтона, Брюсселя і, що стало несподіванкою, нового канцлера ФРН Олафа Шольца, раніше відомого симпатіями до Росії, не змусять Кремля піти назад. Потрібно шукати стимули, що вплинуть на поведінкові інстинкти Путіна.

У жовтні Володимир Зеленський висловлювався з приводу обміну кума президента РФ Віктора Медведчука на українських громадян, які незаконно утримувалися країною-агресором. "Якби Росія підтвердила, що у пана Медведчука є російське громадянство, то ми б із задоволенням після цього підтвердження чи хоча б натяку розглянули можливості обміну пана Медведчука на справжніх героїв та громадян України, які перебувають не в Україні", — сказав тоді президент. Утім, нашій Раді безпеки українське громадянство Медведчука не завадило запровадити проти нього санкції, хоча це рішення небезперечне з юридичної точки зору. Крім того, багато хто з раніше переданих Росії людей мали наше громадянство. Тобто все можна зробити, якщо захотіти.

Поки ми бачимо, що Медведчук сидить під домашнім арештом у комфортних умовах, справи проти нього рухаються повільно. Іноді про нього згадують, як, наприклад, зовсім недавно, коли НАЗК під час перевірки декларації за 2020 р. виявило у кума Путіна незадекларовану нерухомість та автомобілі на 73 млн грн. Складається враження, що Медведчук потрібний владі тут, щоб через нього діставати Петра Порошенка. І ніхто доводити до суду справи проти нього не збирається. Сидить собі вдома і нехай сидить.

Реклама на dsnews.ua

Хоча саме прискорення у справах, у яких фігурує Медведчук, цілком могло б стимулювати Путіна шукати вихід із глухого кута, в який він же загнав переговори щодо Донбасу. Він навряд чи хоче бачити кума в українській в'язниці, і навіть на лаві підсудних. Адже що в іміджевому плані для Путіна означає суд над Медведчуком в Україні? Що він виявив слабкість і не зміг захистити близьку людину. Якось "не за поняттями". Можливо, такий аргумент і змусив би Машу Захарову із МЗС РФ припинити розповідати казки про глухий кут.

    Реклама на dsnews.ua