• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

"На 73 233". Все, що потрібно знати про обмін полоненими з ЛДНР

Відбувся довгоочікуваний обмін полоненими між Україною і ЛДНР
Реклама на dsnews.ua

На 27 грудня був запланований масштабний обмін полоненими між Україною і псевдореспубликами. Планувалася формула "74 українця на 306 сепаратистів". Після обміну українських хлопців чекали в Харкові, а борт з ними повинен був приземлитися в Києві близько 19:00. Втім, у результаті літак прилетів після 12 годин ночі, а кількість було зовсім не те, що очікувалося, пише "Депо".

Яким був обмін

Незважаючи на раніше озвучену формулу "74 на 306", фінальна цифра вийшла зовсім іншою. Як сказала уповноважена президента щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко, під час обміну полоненими українська сторона передала бойовикам 233 людини, забрала 73. Тобто менше, ніж повинно бути. Як стало відомо пізніше, один український полонений відмовився повертатися в Україну. Це була жінка, прізвище якої на момент написання статті не була відома.

Сторони змінювалися полоненими в районі КПВВ "Майорск". З 73 звільнених 57 чоловік з Донецька, 16 - з Луганська. З них: 54 українських військових, які перебували в полоні ДНР, 5 - в ЛНР. Решта 14 осіб - цивільні.

Також, за даними омбудсмена Валерії Лутковської, частина людей перед обміном раптово звільнили, а інша частина просто відмовилася від обміну вже в ході його проведення.

Так, 43 особи відбули покарання і були звільнені з-під варти, тому не приїхали на обмін.

Ще 10-15 чоловік приїхали на обмін, але відмовлялися повертатися на непідконтрольні території Луганської і Донецької областей.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, Ірина Геращенко напередодні заявила, що росіяни, раніше включені в списки, раптом вранці 27 грудня відмовилися від обміну.

Втім, скандальний адвокат Валентин Рибін, який свого часу захищав ГРУшника Александрова, а також Тетяна Монтян говорили, що громадяни Росії Євген Мефедов, Максим Сливко, Сергій Шилін, Сергій Єгоров, Павло Чорних, Ігор Тимоновский, а також Ольга Ковалис і громадянин Естонії Володимир Поляков на КПВВ "Майорск" так і не доїхали і були викреслені із списків українською стороною щодо нібито невідомих причин. І завтра, мовляв, їм знову оберуть запобіжний захід.

Цікаво також, що екс-мер Торецка Володимир Слєпцов відмовився їхати до сепаратистам, але і в тюрму не повернувся, тому що просто втік, сховавшись у журналістському автобусі.

Кого саме звільнили

На момент написання статті були відомі 59 прізвищ звільнених українців. Ще 14 прізвищ уточнювалися. Найбільш відомі з звільнених з ув'язнення в ЛНР (всього 16 осіб): ультрас луганської "Зорі" Владислав Овчаренко і Артем Ахмеров, яких терористи засудили до 17 і 13 років колонії за "шпигунство на користь України"; блогер з Луганська Едуард Неделяев, якого затримали в листопаді 2016-го. Крім них - українські військові Сергій Гладкий, Анатолій Кучер, Владислав Лактіонов, Олег Якунін, Олександр Іщук, Артем Кріна, 22-річний контрактник Валентин Богдан. Останній потрапив у полон в грудні 2016 р.

Серед ув'язнених, які перебували в ДНР (звільнили 58 осіб), - 23-річний співробітник київської організації "ЦентрUA" Володимир Фомичов, який потрапив у полон до бойовиків в Макіївці 4 січня 2016 р. Також український військовий Олексій Кириченко, який знаходився в полоні у терористів з серпня 2014 р. після боїв на Савур-Могилі, і науковець-релігієзнавець Ігор Козловський, який потрапив у полон у січні 2016-го, а в 2017-му отримав 2 роки і 8 місяців позбавлення волі. Були серед звільнених і кіборги Олександр Морозов і Іван Ляса, а також військовий 128-ї гірсько-піхотної бригади Олександр Олійник, який був в полоні з лютого 2015-го.

Також серед відомих бійці батальйону "Кривбас" Микола Герасименко та Олександр Лазаренко, яких бойовики незаконно утримували ще з лютого 2015 р., після Дебальцеве. І представник Нацгвардії Євген Чуденцов, якого бойовики засудили до 30 років.

Обмін відбувався в два етапи: на території, яку контролює Україна, а також у Горлівці.

Скільки полонених ще залишилося

За даними СБУ, на окупованих територіях досі знаходяться 103 українця. І переговори про наступному етапі обміну повинні продовжитися в січні в рамках Тристоронньої контактної групи.

За попередньою інформацією, бойовики готові звільнити від 20 до 29 українців, за яких хочуть отримати 74 людини.

Чому не обміняли росіян

Поки єдина версія - це бажання України у майбутньому обміняти цих людей, прізвища яких вже називалися, на полонених українців, які перебувають на Росії. За великим рахунком, логіки видавати громадян Росії бойовикам немає. Росія ж не вважає себе учасницею конфлікту, і це вписується в її логіку. Тому подібні дії нашої сторони не зустріли жодної критики. Швидше за все, вони стануть предметом переговорів по звільненню наших громадян з Росії.

Згодом цю інформацію підтвердив і президент Порошенко в коментарях ЗМІ.

Хто стояв за обміном

Як написав у "Фейсбуці" журналіст Юрій Бутусов, обмін став можливим в результаті тиску західних партнерів.

Крім цього, дуже велику роботу з української сторони зробили Ірина Геращенко, омбудсмен Валерія Лутковська, президент Петро Порошенко.

Брало участь також духовенство - патріарх Київський Філарет. Про свою роль розповідав і глава УПЦ Онуфрій, який говорив, що домовлявся з главою РПЦ Кирилом. Звичайно, брав участь у переговорах Віктор Медведчук, який вів розмови з президентом Росії Володимиром Путіним. Його варто нагадати, називають кумом російського президента.

Відомий на момент написання статті список звільнених:

Абрамов А. О.
Арбузов А.
Ахмеров. А. О.
Бердник Д. О.
Бєлов Ю. С.
Бессараб А. Ф.
Богдан В. С.
Бучок В. М.
Виндюк А.
Гайова Р. Л.
Гашпор К. В.
Герасименко Н.М.
Гладкий С. В.
Голіков А. О.
Гулька В. М.
Даркін А. В.
Иовов М. М.
Скарбників Е. Р.
Калин А.
Кириченко О.
Кодьман А.
Козловський В.
Кононенко Е. М.
Кононенко В. М.
Костенникова А. Т.
Канарський Е. Р.
Коць Л. Р.
Шматків А. О.
Кушпіль А. О.
Лазаренко А. Ю.
Левашов Д. О.
Любчук В. П.
Ляса В.
Морозов А.
Неделяев Е. В.
Недосекін В. Б.
Новицький А. С.
Овчаренко Ст. Ст.
Олійник А.
Петрачкова Е. Р.
Политова А. П.
Попов А. В.
Радовець Ст. Н.
Радулов С. М.
Шевців В. В.
Симоненко Е. В.
Сичов Л. М.
Сінченко Р. А.
Соболєв М. В.
Старченко С. В.
Тиренко В. В.
Юрбаш П. В.
Фомічов Ст.
Храмих А. М.
Чмерук А. В.
Чулга А. М.
Чуденцов Е.
Швайко В. Ю.
Яковенко В. С.

    Реклама на dsnews.ua