• USD 27.9
  • EUR 33.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

5 речей, які штучний інтелект може передбачати краще, ніж люди

Людські нейрони працюють з частотою близько 200 Гц, а аксони можуть нести потенціали дії з приблизною швидкістю 120 м/с. А як щодо сучасних мікропроцесорів, що імітують діяльність людського мозку? Що ж, вони працюють у мільйон разів швидше завдяки здатності компʼютерних сигналів рухатися зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Ви все ще думаєте, що захоплення світу штучним інтелектом (ШІ) неможливе?

Реклама на dsnews.ua

На щастя, поки ні. Проте якщо люди будуть недостатньо обережними в подальшому розвитку ШІ, це буде цілком імовірним сценарієм майбутнього. І хоча давнє суперництво "люди проти роботів" навряд чи скоро матеріалізується, захоплення влади вже не за горами в більш прагматичному сенсі. ШІ вже здатний проникнути в більшість галузей і замінити людей у деяких професіях.

Немає нічого нового в тому, що ШІ передбачає ціни на акції або покращує прогноз погоди, але як щодо ШІ, який пророкує дату вашої смерті або визначає ваш характер? Це вже щось грандіозне. Давайте подивимося, як саме він може це зробити, і розкриємо ще пʼять людських речей, які ШІ може передбачати краще, ніж люди.

1. Імовірність смерті 

Згідно з недавніми даними, опублікованими New Scientist, ШІ може передбачити шанси людини померти протягом року, аналізуючи результати електрокардіограми (ЕКГ). Він може це зробити, навіть якщо ЕКГ абсолютно нормальна й людина здорова.

Штучний інтелект проаналізував понад 1,77 млн результатів ЕКГ від майже 400 000 чоловік з використанням двох моделей машинного навчання: обробка необроблених даних і обробка даних ЕКГ у поєднанні з людськими вимірами та поширеними паттернами захворювань. І вгадайте, що? Прогнози, що базувалися на необроблених даних ЕКГ, виявилися точнішими.

2. Ознаки старіння

Кваліфіковані лікарі можуть дізнатися, що хтось хворий, просто глянувши на нього й порівнявши його зовнішній вигляд з віком. Якщо хтось виглядає старше, ніж очікувалося, це тривожний сигнал. Однак, на відміну від хронологічного віку, так званий біологічний вік визначити надзвичайно складно, оскільки він вимагає обліку величезної кількості чинників.

Проте це дослідження показує, що вдосконалення ШІ відкривають нові можливості для виявлення ознак старіння у людини. ШІ, на відміну від людей, може швидко аналізувати всі біомаркери, отримані зі смартфонів і пристроїв — якщо людина дає згоду на збір особистих даних. За словами вчених, ці прогнози допоможуть галузі краще зрозуміти процес старіння і вивести формулу здорового та щасливого старіння.

3. Ризик виникнення залежності 

Це, напевно, найдивніше. Тут ШІ не використовує біомаркери або результати деяких медичних тестів, щоб зʼясувати, хто схильний до наркозалежності, а хто ні. Замість цього алгоритми аналізують … акаунти в Instagram. Зображення, які користувач публікує в соціальних мережах, і підписи під ними можуть дати деякі підказки про їх уподобання і спосіб життя.

Група ентузіастів створила модель машинного навчання, яка може витягувати певні функції як із зображень, так і з текстів. Щоб навчити ШІ виявляти ці особливості, вони зібрали тисячі учасників, які поділилися своєю освітою в Instagram, проаналізували їх профілі й визначили можливі ознаки залежності людей від алкоголю, тютюну або наркотиків. ШІ був особливо успішний в виявленні алкогольної залежності з точністю 72,4 %.

Окрім зловживання психоактивними речовинами, ШІ може робити припущення про шанси когось стати залежним від певної поведінки. Розглянемо це на прикладі азартних ігор. Більшість гравців, як і споживачі алкоголю, займаються цим лише випадково, проте деякі з них стають безнадійно залежними і часто банкрутують.

На щастя, як офлайн, так і онлайн-казино збирають величезну кількість даних про своїх відвідувачів і користувачів. Згідно з цим звітом, такі дані разом із даними про типові причини ігрової залежності та психологічні особливості наркоманів можуть допомогти алгоритмам ШІ передбачити, у кого може розвинутися ігрова залежність із імовірністю 60 %. Ця ймовірність може бути збільшена до 90  %, якщо в ході докладних інтервʼю з гравцями буде зібрано більше даних.

4. Настрій 

Ваше наступне відкриття дня: ШІ може дізнатися, що ви відчуваєте сьогодні, по вашій ході. Звичайно, ми, люди, можемо відчути настрій незнайомця по його виразу обличчя і рухах. Але як це робить ШІ, бездушний алгоритм, позбавлений емпатії?

Дослідники з Університету Чапел Хіл винайшли метод машинного навчання, який може допомогти ШІ розпізнавати людський настрій тільки по ході. Вони вибрали чотири різні емоції: щасливу, сумну, злу та нейтральну й записали кілька відеороликів, щоб скласти тривимірну модель поз, що характерні для людей у певному настрої. Тут важливі постава плечей, кут нахилу голови, відстань між послідовними кроками, "розширення рухів" і багато іншого.

Результат? Згідно з попередніми експериментами, ШІ вдалося передбачити настрій людини з точністю 80,07 %.

5. Особистість 

Ще ми звикли визначати особистість людини за зовнішнім виглядом. Ми звертаємо увагу на всі атрибути, такі як одяг, хода, стрижка та інші, але найважливішим із них є обличчя. Однак дослідження, в яких люди-оцінювачі оцінювали конкретні риси характеру, просто дивлячись на фотографії, дали суперечливі результати.

Новіші дослідження показали, що ШІ може перевершити людей у цій грі. 12 тисяч учасників взяли участь у експерименті, в якому вони зробили 31 тисячу селфі разом із самозвітами про свою особистість. Потім нейронні мережі обробили дані, щоб відсіяти зображення з емоційними виразами обличчя, фотографії знаменитостей і т. д.

Після цього дослідники навчили ШІ розкладати кожне зображення на 128 інваріантних функцій і виносити вердикт про особу на основі цих даних. Повідомлена точність ШІ склала 58 %, що більше, ніж раніше визначена точність простої людини.

Такі новини можуть занурити нас у глибокі роздуми про людські цілі. Чи може статися, що ми, люди, будемо потрібні тільки для навчання і програмування ШІ, щоб він виконував 99 % роботи? А що, якщо ШІ передбачатиме всі наші життєві закономірності (і, звичайно, переможе людство)? Вдих-видих. Насправді є достатньо речей, які ШІ не може передбачити.

Наприклад, навіть маючи за плечима тонну даних, ШІ не може передбачити, як складеться життя дитини. Сотні дослідників намагалися використовувати дані за 15 років, щоб зʼясувати майбутнє конкретної сімʼї або окремої людини, переважно для прогнозування рівня зайнятості та злочинності. Однак жодна з цих спроб не увінчалася успіхом: ШІ не показав достатньої точності.

    Реклама на dsnews.ua