• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Армія мутантів. В Америці випустять на волю комарів-вбивць

За допомогою генетично модифікованих комах вчені мають намір боротися з вірусом Зіку
Реклама на dsnews.ua

Мабуть, найбільш обговорюваною подією минулого тижня стали президентські вибори в США - навіть на київських ринках щосили обговорюють перемогу Дональда Трампа. Але для самих американців 8 листопада стало не тільки днем голосування за нового главу держави. Так, виборці в Каліфорнії, Массачусетсі і Неваді схвалили ініціативи з легалізації вживання марихуани в рекреаційних цілях, а ще в трьох штатах - Арканзасі, Флориді і Північній Дакоті - вживати марихуану можна буде у медичних цілях.

Є і ще один важливий результат: 57% жителів міст на півдні Флориди висловилися за те, щоб у штаті випустили генетично-модифікованих комарів. Чотири роки тому жителі островів Флорида-Кіс виступав категорично проти випуску ГМ-комарів. Що ж змінилося за цей час і навіщо випускати в природу комах-мутантів?

ГМ-комарі проти вірусу

Британська компанія Oxitec більше десяти років займається створенням генетично модифікованих комарів. Спочатку проект був спрямований на боротьбу з лихоманкою денге, вона ж - фінікова хвороба, костоломная лихоманка, лихоманка жирафів. При одній з форм цього вірусного захворювання смертність досягає 50%. У рік лихоманка денге вражає близько 100 мільйонів чоловік.
Поширена хвороба в країнах Азії, Африки, Океанії і Карибського басейну. У США лихоманка денге зустрічається в 27 південних штатах.

Комарі переносять хворобу виду Aedes aegypti (комар желтолихорадочный, якого легко дізнатися з білим отметинкам на ногах). Завдяки зміні генів самця до самки, які спаровуються з генетично-модифікованими комарами, залишають потомство, що гине ще до настання статевої зрілості. Ефективність методу вже доведена на прикладі Кайманових островів у Карибському морі, де таких комарів вперше випустили в 2009 році. За рік чисельність популяції комарів скоротилася приблизно на 75%. При цьому генетично-модифіковані комарі не вплинули на інші екосистеми, зате дозволили скоротити кількість пестицидів, яке розпилювали для боротьби з переносниками хвороби.

У 2012-му ці доводи на мешканців Флориди не подіяли - більше 90 тисяч чоловік підписали петицію, яка свідчила: "Скажімо ні випуску генномодифікованих комарів!". Але у вересні 2016-го у Флориді виявили комарів-переносників вірусу Зіку - хвороби, оголошеної загрозою світового масштабу. Кількість випадків зараження у Флориді за цей рік досягло 1133, серед заражених було 135 вагітних жінок. І американці вирішили переглянути своє ставлення до комах-мутантів. У серпні уряд США дало згоду на проведення польових випробувань генетично модифікованих комарів, створених для боротьби з вірусом Зіку. Тепер же звичайні мешканці не проти випустити ГМ - комах на волю.

Бразильський слід

Реклама на dsnews.ua

Розробкою ГМ-комарів з 2002 року займається британська біотехнологічна компанія Oxitec. У Бразилії вона отримала карт-бланш на експерименти в будь-якому районі. Саме в цій країні ще в 2013-му вперше почали боротися за допомогою ГМ-комарів з лихоманкою денге.

В ході випробувань В місті Жуазейру комахи-мутанти за півроку скоротили місцеву популяцію комарів на 95%, опинившись майже в два рази ефективніше інсектицидів. У 2015-му мільйони генетично модифікованих комах були випущені в бразильському місті Пирасикаба (штат Сан-Паулу). Примітно, що личинки комарів, отриманих в результаті спарювання з ГМ-самців, світяться червоним в ультрафіолеті, тому вчені можуть визначити ефективність методу. Біологи розставили в Пірасикабе горщики з водою, куди самки Aedes aegypti відкладають яйця. Виявилося, що як мінімум 50% потомства було зачато від ГМ-комарів. У результаті з середини 2015 року до середини 2016 число випадків лихоманки денге в регіоні зменшилася на 91%- з 133 до 12.

В кінці жовтня 2016-го в Пірасикабе відкрилася приватна лабораторія, де виробництво генетично модифікованих комарів виду Aedes aegypti вирішено поставити на потік - відповідний дозвіл по комерційному використанню технології дала бразильська Національна технічна комісія з біобезпеки. Хоча методу ГМ-комарів є і супротивники. Зокрема, ряд вчених зазначає, що комарі можуть просто перелетіти в інший район. А зниження кількості комарів може вплинути на зниження імунітету, в результаті чого зросте кількість захворювань найважчою формою лихоманки.

Однак лихоманку денге незабаром затьмарив вірус Зіку. У лютому Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила спалах вірусу Зіку у Центральній і Південній Америці "надзвичайною ситуацією міжнародного масштабу". Бразилія стала епіцентром поширення недуги - з початку епідемії тут народилося більше 2 тисяч хворих дітей. Саме тому ГМ-комах було вирішено використовувати в першу чергу саме для захисту від цієї хвороби. Про те, наскільки ефективними виявляться комахи-мутанти в боротьбі з вірусом, вчені поки воліють не згадувати.

Не комарами єдиними

Між тим пошуки ефективного захисту від вірусу Зіку не обмежуються комарами. Останні дослідження американських вчених, результати яких опубліковані в журналі Nature, стосуються мишей. Вчені вводили мишам певні антитіла, які "виловлювали" вірус Зіку з крові вагітного гризуна, зменшуючи тим ризик зараження плоду. Вчені вважають, що ця терапія може спрацювати і на людях. Антитіла можуть бути взяті з крові людей, які перехворіли вірусом Зіку - благо, їх сьогодні в світі вистачає. Для дорослих хвороба часто не становить серйозної небезпеки- - лише один з п'яти інфікованих виявляє у себе ознаки зараження. Хоча є і випадки, коли хвороба протікає важко аж до летального результату. Небезпечніше всього вірус Зіку для вагітних жінок - у разі зараження дуже великий ризик народити дитину з вродженими каліцтвами (найчастіше - мікроцефалією). І способу запобігти зараженню вчені поки не придумали.

    Реклама на dsnews.ua