• USD 36.6
 • EUR 39.1
 • GBP 45.3
Спецпроєкти

Азбест: шкідливість і небезпека азбесту, вплив мінералу на організм людини

Азбест — великий клас силікатів, популярний завдяки своїй вогнетривкості, гнучкості, високій міцності

Реклама на dsnews.ua

Подивившись неозброєним оком на цю породу, можна зробити висновки про її незаперечну унікальність: камені, що містять шари пучків волокон, складно "запідозрити" у вищевказаних властивостях, їх навіть можна сплутати з деякими рослинними волокнами (волокнами льону або бавовни). Проте виняткові характеристики матеріалу азбесту людство відкрило досить давно: стародавні історики ще до нашої ери згадували в своїх працях "тканинні камені", що не горять у вогні і які можна вичісувати і ткати. Звичайно, вогнетривкість трактувалася як магічна властивість, тому камінь використовували, наприклад, під час ритуалів поховання — до більш практичного побутового застосування людство прийшло набагато пізніше, в ході науково-технічної революції, коли мінерал почали використовувати для ізоляції парових котлів. Тут навіть варто згадати таку гігантську споруда того часу, як "Титанік". Пік популярності припав на 30-ті роки ХХ століття, а з роками обсяг видобутку цього мінералу тільки зростав, причому поняття "небезпека азбесту" тоді ніким всерйоз не розглядалася.

Ось основні фізичні характеристики азбесту, їх загальна сукупність робить його практично незамінним:

 1. вогнетривкий матеріал: допустима температура впливу без будь-якої втрати якості — до +1500 ° С; нагріваючись, не виділяє токсичних випарів, як і пластик;
 2. зносостійкий: при постійному хімічному і фізичному впливові не втрачає своїх якостей;
 3. надзвичайна міцність на розрив-натяг (600–800 МПа, при цьому у сталі аналогічний показник — 392–569 МПа);
 4. ізолюючий матеріал — не проводить електричний заряд;
 5. гнучкість, обумовлена волокнистою структурою, що дозволяє створювати всілякі комбінації з тканиною, целюлозою;
 6. має здатність поглинати (адсорбція), причому вбирає, відмінно утримуючи, як звукові хвилі, так і всілякі рідини;
 7. не окислюється (не гниє), не запріває, на азбестомістких поверхнях не розмножується грибок, тому що матеріал має бактерицидні властивості.

Сьогодні родовища "гірського льону" розкидані по всьому світу — в Китаї, Канаді, Італії, США, Зімбабве, Франції, Росії, Казахстані, Фінляндії, Австралії, Японії.

Де використовується азбест

Можна відразу відповісти — дуже в багатьох сферах, тому можливість замінити матеріал тільки часткова, часто ціною різних компромісів з приводу співвідношення якості/ціни. Отже, сфери застосування азбесту:

Реклама на dsnews.ua

• будівництво (покрівельні матеріали, вогнетривкі плити, герметики, армований цемент, фарби);

• автомобільна промисловість (ремені приводу, гальмівні колодки/стрічки, диски для зчеплення);

• санітарна інфраструктура (труби для каналізації, вентиляції);

• хімічна промисловість (азбестовий картон, папір, фаоліти);

• ракетобудування і авіація (ущільнювачі, ізолюючі елементи для двигунів);

• текстильна промисловість (захисний спецодяг для пожежників, металургів, тканина для ізоляції котлів, труб).

Зауважимо, що містять азбест покриття дахів (шифер) — найбільш використовувана продукція в Україні — містить всього близько 10% хризотилового азбесту, пов'язаного з цементом.

Чи так небезпечний азбест?

"Шкідливість азбесту" — найперше питання, яке неодмінно виникає у людей, що контактують з азбестомісткими матеріалами. Насамперед потрібно згадати будівельників, бо в широких масштабах азбест в Україні використовується найчастіше в цій сфері — наприклад, згадаємо доступний за ціною високоякісний шифер, що покриває наші будинки.

Азбест має шкідливий вплив на здоров'я — цей факт постійно на слуху. Але не варто вірити чуткам, а потрібно перш за все розібратися, в чому, власне, полягає шкідливість азбесту, чи не перебільшена вона? Досвід показує: досить часто за міфами щодо самопочуття стоять елементарне невігластво або забобони. Давайте розберемося, в чому ж небезпека азбесту.

Перш ніж рішуче стверджувати, що азбест може викликати серйозні захворювання, які можуть привести навіть до смерті, потрібно зрозуміти, про який вид мінералу йдеться. Виявляється, існують багато видів цієї корисної породи, і, хоча вони мають дуже схожі фізичні властивості, висновки про їх вплив на здоров'я людини будуть абсолютно протилежними. Основні види азбесту, які людство використовує в своїх цілях, — амфіболовий і хризотил.

Хризотиловий vs амфіболовий азбест

Обидва види цього силікатного мінералу в побуті мають загальну назву — азбест, і саме термін вводить в оману. Тим часом хризотил (він же серпентиніт) і амфіболи (рибекіт, антофіліт, амозит, тремоліт, актиноліт, крокидоліт) абсолютно не однакові, якщо акцентувати увагу, зокрема, на впливові азбесту на здоров'я людини. Ось чому:

1) розчинність в кислотах організму/стійкість до впливу кислот: хризотил швидко розчиняється і виводиться з організму, амфібол — навпаки, накопичується, для його виведення знадобиться близько двох років;

2) травматичність при вдиханні через тип волокон: хризотил має м'які довгі волокна (через що він також відомий як "гірський льон"), а амфібол — тверді голкоподібні волокна, які уражають легені при проникненні в них.

Перераховані вище відмінності між двома видами даного мінералу дають серйозну підставу вважати, що використання хризотилу нешкідливе для здоров'я людини при контрольованому використанні, тому що не викликає серйозних наслідків, таких як онкологічні захворювання органів дихання.

Важливо також уточнити, що вироби з хризотилу виготовляються з застосуванням дуже строгих стандартів безпеки, які передбачають неможливість вдихання шкідливого пилу в небезпечних концентраціях.

Коли і чому заборонили азбест

Річ у тому, що європейські родовища складалися переважно з покладів амфіболу. Його широке використання в Європі призвело до серйозних негативних наслідків.

Ось основні хвороби, викликані амфібол-азбестом навіть при нетривалому його вдиханні:

• фіброз легенів (необоротне рубцювання, яке зменшує обсяг функціональної тканини);

• азбестоз;

• доброякісний плевральний випіт;

• рак легенів (мезотеліома або карцинома), гортані, трахеї.

Минуло чимало часу, поки в 1980-х роках вчені-медики грунтовно вивчили і оцінили токсичність, а також канцерогенність і небезпеку азбесту амфіболу — в цей період більшість країн світу ініціювало заборону на отримання і використання цього мінералу.

Висновки

У світлі дискусій щодо шкоди азбесту, які досі не припиняються, підсумуємо: основну небезпеку для людини, зокрема, його дихальної системи, становить амфіболовий азбест, заборонений в наш час для видобутку і використання. Гарна новина в тому, що це не привід відмовлятися від використання цього мінералу, адже хризотил безпечний при контрольованому використанні, і це найважливіший висновок, що випливає з зазначеного вище документа.

Висока конкуренція на ринку альтернатив азбесту — той фактор, який не можна ігнорувати як малозначущий. В Європі матеріал замінюють базальтовим волокном, скловолокном, целюлозою, ПВА, керамоволокном, скловатою — всі ці матеріали значно дорожчі за азбест. Тому комерційний інтерес при лобіюванні відповідних заборон має місце — це цілком логічно в капіталістичному світі. Класична тактика зацікавлених вигодою опонентів — говорити про шкоду, не згадуючи, про який конкретно вид мінералу йдеться, — це обман, і причина його — аж ніяк не турбота про безпеку людей.

  Реклама на dsnews.ua