• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Косметичні конституційні правки. Як білоруська армія стала окупаційною

Білоруську армію будуть залучати для відбиття внутрішньої агресії

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Білоруський диктатор Олександр Лукашенко затвердив зміни в закон "Про надзвичайний стан". Армію, як і раніше, можна залучати для підтримки порядку всередині країни тільки в режимі надзвичайного стану. Але перелік підстав для введення режиму НС суттєво розширений. Крім стихійних лих і катастроф до нього додані масові заворушення, спроби насильницької зміни конституційного ладу і збройний заколот.

Іншими словами, Лукашенко почувається незатишно і сильно наляканий тим, що населення території, окупованої його режимом, проявляє невдоволення окупацією. При цьому, масштаби невдоволення такі, що для його придушення вже потрібна окупаційна армія.

Отже, починаючи з 15 липня, кожен військовослужбовець армії Білорусії (не Білорусі, адже Білорусь — це назва вільної держави) є, по факту, окупантом у своїй власній країні. Це зрівнює їх з працівниками білоруського МВС, спецслужб та інших правознищувальних органів, які вже давно перетворені в окупаційні і каральні.

З гармат по горобцях

Втім, про реальний збройний заколот, який дійсно потребував би втручання армії, в Білорусії немає й мови. Білоруські горобці, як показала практика, не здатні до насильства щодо до влади, тим більше — до насильства збройного. Реально Лукашенку може загрожувати тільки палацовий переворот, інспірований з Росії. Що ж до нового закону, то він має, в першу чергу, виховне значення, привчаючи армію до її нової ролі.

Дійсно, для чого Білорусії реально потрібна армія? Для відбиття зовнішньої агресії? З чийого боку? З Росією, найбільш імовірним агресором, білоруська армія, густо насичена російською агентурою, воювати не здатна. У цій ситуації вона з більшою ймовірністю дасть копняка під зад самому Лукашенку, вставши на бік Путіна. З військами НАТО? На жаль, НАТО — строго оборонний союз. Для прямої агресії проти будь-кого з сусідів? Психічне захворювання Лукашенка ще не досягло потрібної стадії. Тоді навіщо її тримати? Як вітрину білоруських озброєнь, якими можна приторговувати з країнами третього світу? Уже тепліше, але недостатньо. Для цієї мети можна було б обійтися куди меншою чисельністю армії. Що залишається?

Залишається головне: армія — школа виховання, через яку можна пропустити велику кількість людей. Новий же закон відкриває можливість проведення армійських навчань з придушення масових заворушень. І неважливо, що ніяких масових заворушень в згвалтованій і закошмареній Білорусі не буде найближчі років п'ятнадцять. По-перше, горобцям слід постійно демонструвати гармати, з яких по ним можуть почати стріляти — це завадить їм раптово відчути себе людьми, що смертельно для будь-якої диктатури. Заради такої демонстрації масові заворушення можна і спровокувати, щоб потім показово їх розчавити. А по-друге, найкращий спосіб зміцнення будь-якої диктатури — постійне множення числа співучасників в її злочинах. Так що ротація кадрів між армією і МВС, і прикомандирування солдатів і офіцерів білоруської армії до таборів, СІЗО та тюрем для допомоги їхньому персоналу в охороні і тортурах ув'язнених — справа найближчого майбутнього. Схема танково-охоронної дивізії СС "Мертва голова" не тільки не забута, але і уважно вивчена в Москві і Мінську. І так вже вийшло, що Лукашенко знову вирвався вперед.

Реклама на dsnews.ua

Конституція як амуніція

Зрозуміло, такі зміни слід закріплювати якимись монументальними проектами, законотворчими, або архітектурними. І, якщо до гігантської статуї Матері-Батьківщини (як варіант, Батька Батьківщини) справа поки не дійшла, то переписати Конституцію — завжди будь ласка. Переписування конституцій — улюблена забава всіх диктаторів. Вона дає можливість надати формально легітимний характер будь-якому звірству і беззаконню. Тут, якщо вже ми почали проводити паралелі між Гітлером, Лукашенком і Путіним (а як їх не провести, вони звучать буквально в кожному слові, що його поширюють з Москви і Мінська), можна згадати, що газові камери і табори смерті, що в Третьому Рейху, що в СРСР, працювали абсолютно законно. І Лукашенко заготовив вже свій варіант нової Конституції, схожої на найдемократичнішу сталінську, хоча і творчо вдосконалену. Ось кілька цитат з тексту проекту змін.

  • Обмеження прав і свобод особистості допускається тільки у випадках, передбачених законом, в інтересах національної безпеки, громадського порядку, захисту моральності, здоров'я населення, прав і свобод інших осіб.
  • Держава охороняє таємницю персональних даних кожного. Збір, обробка, зберігання, надання та використання відомостей про особу без її згоди допустимі тільки на підставах та в порядку, передбачених законом.
  • Діти можуть бути відокремлені від своєї сім'ї проти волі батьків і інших осіб, які їх замінюють, тільки на підставі рішення суду, якщо батьки або інші особи, які їх замінюють, систематично не виконують своїх обов'язків.
  • Кожен має право направляти індивідуальні чи колективні звернення до державних органів. З частини другої статті 40 виключається друге речення, згідно з яким відмова від розгляду поданої заяви повинна бути письмово мотивована.

І багато іншого в такому ж дусі є в новій конституції. У поєднанні з прямою брехнею, наприклад, про відсутність цензури і незалежності ЗМІ, це відкриває необмежені можливості для будь-якого свавілля і насильства з боку влади "в рамках закону", в якому завжди прибутково і солодко взяти участь. Ось коло учасників і стало тепер ширшим, поширившись і ще й на армію.

    Реклама на dsnews.ua