• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Безглуздо і нещадно. Що не так з законом про "дитячих автокріслах"

При уважному прочитанні прийнятого закону стає зрозуміло, що приказка "Гладко було на папері, та забули про яри" як раз про нього
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Всього два місяці знадобилося нинішній парламентській більшості, щоб перетворити законопроект №1150, що вводить адміністративну відповідальність за порушення правил перевезення дітей, в закон. Не тільки віддані шанувальники "слуг", а й цілком нормальні, думаючі люди, які звикли дбати про безпеку своїх дітей, почали радіти: тепер за перевезення дітей без автокрісла безвідповідального водія, спійманому за цим заняттям вперше, доведеться розщедритися на 510 грн. Те ж порушення, вчинене протягом року повторно, обійдеться вже в 850 грн. Всі дружно заспівали про те, як це добре і правильно, що в КУАПе (Кодексі України про адміністративні правопорушення) з'явилися статті, які дозволяють покарати недбайливого батька-водія. Та й штрафувати за перевезення дітей не в спеціальних дитячих кріслах на хороші суми (від 12 до декількох сотень євро за порушення, залежно від країни) прийнято у всіх країнах Європи, а наші діти нічим не гірше за дітей наших сусідів і мають таке ж право на безпечне дитинство.

Безумовно, жодна розсудлива і відповідальна людина не стане сперечатися з тим, що перевозити дітей в спеціальних дитячих кріслах значно безпечніше, ніж без них. Я сам неодноразово писав і говорив про те, що правильно підібране якісне дитяче крісло знижує ймовірність загибелі та травмування дитини в ДТП у декілька разів. І про те, що під час зіткнення маса сидить на маминих колінах дитини може досягти тонни і більше, так що утримати його руками буде просто нереально. І про те, що хаотично літає по салону дитина не тільки сам має самий мінімум шансів вижити, але і значно знижує ймовірність того, що навіть пристебнуті дорослі залишаться в живих. Загалом, я стверджував і продовжую стверджувати, що дитячого крісла в автомобілі для дитини просто немає альтернативи так само, як і ременя безпеки для дорослих. І що позбавляти своєї дитини захисту спеціального крісла або автобуста (для старших дітей) щонайменше безвідповідально. Але диявол — завжди в деталях. І при уважному прочитанні прийнятого закону стає зрозуміло, що приказка "Гладко було на папері, та забули про яри" якраз про нього.

Яр перший: економічний

У країнах ЄС розміри штрафів за перевезення дітей без автокрісел доходять до декількох сотень євро. А тепер давайте згадаємо, скільки в європейських країнах припадає автомобілів на душу пересічного населення. У Німеччині та Австрії, наприклад, близько 550 автомобілів на тисячу жителів, в Італії — 625, в Польщі — 570, у Франції та Греції — 480. Практично ніде в Євросоюзі рівень автомобілізації не опускається нижче 400 автомобілів на тисячу жителів. Що це означає? Насамперед те, що в будь-якій нормальній відповідальної європейської сім'ї автомобіль з'являється раніше, ніж дитина. І купити з появою останнього автокрісло для нього — цілком логічний і зрозумілий сценарій. В Україні показник автомобілізації вдвічі нижче. Та й то, якщо порахувати всі стоять на обліку, але ніколи не залишають гаражі і смітники 40-річні "корчі". Отже, чимала кількість молодих сімей заводить дитини раніше, ніж автомобіль. І возить дитину в поліклініку і до бабусь допомогою таксі або в автомобілях друзів і родичів. Про таксі поговоримо окремо, а от друзі і родичі тепер будуть зобов'язані відмовити у наданні дружній транспортної послуги. По крайней мере, до тих пір, поки батьки не обзаведуться автокріслом для свого чада. Так що діти тепер ще більше стають "предметом розкоші".

Яр другий: законослухняний

Коли я їду по трасі і бачу голосує на узбіччі маму з дитиною, а тим більш з декількома дітьми, то зазвичай зупиняюся і підводжу їх. Відтепер я як законослухняний водій робити цього не маю права. І зобов'язаний просто проїхати повз. Принаймні, якщо не бачу в руках у голосуючій жінки набору дитячих крісел, кількість яких відповідає кількості її нащадків. Наскільки їй зручно подорожувати з таким ускладненням — окрема розмова. Нехай їде в маршрутці або на розбитому автобусі — там можна без автокрісел.

Скористатися послугами таксі теж буде непросто. Навряд чи багато хто з користуються інформаційними послугами Über і Uklon приватників вирішать зробити своєю конкурентною перевагою наявність дитячого автокрісла в багажнику — у них там часто живуть запаски, виселені зі штатних місць газовими балонами. Так що чекати машину доведеться довше, а відповіді на кшталт "у вашому районі в даний час відповідних машин немає" отримувати частіше. Ті з "таксистів", хто все-таки стане возити автокрісло з собою, думаю, постараються окупити цю інвестицію шляхом збільшення вартості проїзду.
Залишається варіант обзавестися своїм автокріслом і щоразу встановлювати його в який приїхав на виклик автомобіль. Але це збільшення часу простою, за який доведеться доплатити, і відсутність гарантії, що кріплення дитячого крісла у першому-ліпшому автомобілі в кінцевому підсумку буде надійним. І тут принцип "краще щось, ніж нічого взагалі" не працює.

Реклама на dsnews.ua

Яр третій: термінологічний

Якщо раніше я міркував, як законослухняний громадянин, то тепер спробуємо відшукати дірку в паркані, яка дозволить ігнорувати вимоги закону. Тут навіть напружуватися особливо не треба, бо шукане на самому видному місці розташоване. Звернемо увагу на те, що внесені до КУПАП зміни встановлюють покарання за порушення правил перевезення дітей. Між тим в ПДР України відповідний розділ відсутня: вимоги до водіїв, які перевозять дітей, сформульовані у розділі "Перевезення пасажирів" і ніяк особливо не виділені. Більш того, в ПДР навіть слів таких "правила перевезення дітей" немає. Так що тільки на цій підставі хороший юрист помножит на нуль поліцейське постанову про штраф. Але якщо звернути увагу ще й на те, що в п. 28.11 Правил згадуються якісь "спеціальні засоби, які дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу, визначення яких у Правилах відсутня, стане ясно, що постанова взагалі не має сенсу виносити: суд скасує його за першої ж прохання оштрафованного водія. У країнах ЄС, до речі, вимоги до дитячих автокрісел прописані чітко. Так що суворість закону, схоже, традиційно буде компенсуватися необов'язковістю його виконання. Зате маленький бонус для злого поліцейського: згідно прийнятим змінам, можна виписати 510 грн штрафу водієві автобуса, не проведшему для перевезеної їм організованої групи дітей інструктаж про правила безпечної поведінки або не встиг завершити їх перевезення до настання темряви.

Яр четвертий: конструктивно-парадоксальний

А чи є можливість перевозити дітей в автомобілі без дитячого автокрісла без жодних питань з боку правоохоронців? Виявляється, є! Потрібно просто скористатися автомобілем, в конструкції якого ремені безпеки взагалі не передбачені, наприклад, АЗЛК або ВАЗ ранніх років випуску. Бо немає ременів — не потрібно і дитячих крісел. Такий ось парадокс.

Ви запитаєте, а де ж альтернатива? Альтернатива — в освіті, в проведенні правильних кампаній в ЗМІ і соцмережах, переконання і роз'яснення. Роботі з батьками. Так, це важче і дорожче. Але незрівнянно ефективніше безглуздого і нещадного законотворчості.

    Реклама на dsnews.ua