• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Несвідоме олів'є. П'ять порад, як вижити в передсвятковому психозі

Традиція зустрічати Новий рік була б не так вже і травматична, якби до неї не прив'язувався цілий список обов'язкових до виконання правил поведінки і ритуалів
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

"Свята наближаються з неминучістю парового катка". Невідомий песиміст

Не всі свята однаково корисні. І для всіх свята корисні в однаковій мірі. Для деяких з нас вони навіть шкідливі. І мова не лише про здоров'я шлунково-кишкового тракту або інших внутрішніх органів. Мова в першу чергу про нашій психіці і її здатності залишатися адекватної напередодні масового психозу під назвою "Новий рік!"

Традиція зустрічати Новий рік була б не так вже і травматична, якби до неї не прив'язувався цілий список обов'язкових до виконання правил поведінки і ритуалів. Ми зобов'язані підготуватися до свята належним чином. І якщо в цій підготовці допускаються помилки, то таке порушення змушує нас відчувати почуття провини і вважати себе гірше, ніж ми є в інші моменти нашого життя. Таким чином, свято стає для нас не приводом порадіти, а джерелом стресу.

Отже, хто наші вороги?

1. Їжа. Або, говорячи мовою психології. - якесь колективне несвідоме олів'є. Це не тільки олів'є, звичайно, але і вся та їжа, яку ми в диких кількостях готуємо на новорічний стіл з такою люттю, наче завтра настає голод. Їжі обов'язково треба приготувати стільки, щоб ні в якому разі не зуміти її з'їсти ні 31, ні 1, ні 2 січня.

Головна умова: святкова їжа повинна зіпсуватися від вашої не здатності впоратися з таким її кількістю. Іноді ми навіть запрошуємо друзів, щоб вони допомогли нам з'їсти все приготоване. Але і друзі заражені вірусом залежності від фактору їжі, тому вони в гості приходять теж не з порожніми руками.

Наявна чітка психологічна гра, де ми робимо серію суперечливих ходів, кінцева мета яких - відчувати почуття провини. Спочатку з-за страху приготувати мало (що скажуть люди?), потім через страх не впоратися з продуктовими запасами (що ж тепер все це викидати?), а потім із-за того, що левова частка їжі все ж зіпсувалася і була викинута (ну ось, як завжди).

Реклама на dsnews.ua

Потім проходить тиждень настає Різдво і це психологічне самокатування повторюється знову.

2. Подарунки. Другий соціальний ознака, що ми "повинні" проявити, - це покупка подарунків. Подарунок під ялинку з милого дрібницю для самого маленького члена сім'ї перетворився на соціальне зобов'язання всіх перед кожним. Потрібно привітати всіх дітей, дружину/чоловіка, тещю і будь-якого іншого члена сім'ї, який теж опиниться під ялинкою. Інакше образиться. У самій процедурі дарування подарунків ні, звичайно ж, нічого поганого. Погано лише одне слово - "ПОТРІБНО привітати".

Цей соціальний феномен подібно вірусу з сімейного середовища перекочував у сферу корпоративних відносин, формуючи доброзичливість напоказ.

Тепер співробітники відчувають обов'язок привітати, а можливо і обдарувати дрібничкою колег і начальника. Начальник повинен приготувати подаруночок кожному своєму підлеглому. А компанії зобов'язані привітати всіх своїх клієнтів. Тобто якщо раніше подарунок був демонстрацією позитивного ставлення, то тепер уже відсутність подарунка стає ознакою негативного ставлення. І треба привітати всіх і кожного, щоб, не дай бог, ніхто не образився.

Така формалізація процедури сама по собі стає потужним фактором стресу. У результаті жертва нового року і вдома, і на роботі відчуває стрес із-за боязні нажити собі ворогів в особі тих, кого забув привітати або зробив це недостатньо якісно.
До цього ж типу стресів можна віднести і обов'язкові привітання по телефону, за допомогою СМС і в кожної використовуваної служби соціальної мережі. Не привітати, самі розумієте, не можна. Образяться. І невротизація триває.

3. Демонстрація радості. Мало наготувати стіл і завалити всіх однаковими безликими розсилками СМС. Для завершення ритуалу потрібно ще продемонструвати радість і викласти у соціальних мережах свою саму щасливу посмішку від самого кращого в житті свята. Що поробиш!? Ми-соціальні тварини і нам необхідна соціальна реакція оточуючих. У найгіршому сценарії фотографія свята з часом стає важливіше самого свята. А людей, що фотографують події, стає більше, ніж людей, що насолоджуються подією. В погоні за соціальним підкріпленням у вигляді лайків і захоплених коментарів ми поступово втрачаємо дух свята.
У підсумку свято перетворюється в серію невротичних реакцій, формалізується і знебарвлюється.

І що ж тепер з усім цим робити? Адже втрачати відчуття свята не хочеться. А відчувати стрес від неможливості виправдати очікування свята від нас самих теж не дуже хочеться.

Порада №1

Частина людей вже починає активно протистояти жорсткому зобов'язанням бути як всі. Один з найактуальніших способів - втеча. Цілі родини зриваються з місць і на новорічні свята їдуть в інші країни або хоча б в інші міста. Це знімає величезну масу обов'язків. Головне в цьому питанні не продовжити гонку за соціальним визнанням і не перетворити туристичну поїздку в чергове змагання "хто крутіший за всіх?"

Порада №2

Знижуйте планку. Мова йде про те, щоб заздалегідь домовитися про те, що стіл не буде ломитися від страв, а на подарунки не знадобиться використовувати кредитну лінію.

Порада №3

Міняйте ритуали. Не робіть так, як в минулому році. Свято - це не лише стіл, стілець, куранти, президент, коробочка під ялинкою. Свято - це в першу чергу відчуття. Відчуття чогось нового.

Порада №4

Створюйте ритуали. Нехай вас не дивує наявність попереднього пункту. Деякі ритуали потрібно створювати. Цим ритуалом може стати блюдо, які ви готуєте тільки на Новий рік. Чи обов'язковий приїзд до батьків, або допомога людям, які потребують у своєму власному маленькому новорічне диво, частиною якого станете саме ви та ваша доброта. Ласкаво взагалі чудово накладається на будь-які вчинки.

Порада №5

Використовуйте правило зворотного методу відпочинку. Якщо ви протягом року працювали з дуже великою кількістю людей, то Новий рік краще зустрічати у стані обмеженої кількості контактів. Якщо ж вам довелося частіше бувати на самоті і ви відчували дефіцит спілкування, то підійде зворотна процедура - треба йти в люди, організувати для себе масове новорічне гуляння.

Парадокс свят полягає в тому, що вони нам потрібні. Наше життя не просто ланцюжок днів. Нам потрібно розділяти їх подіями. І без свят це робити дуже важко. Головне, щоб ці святкові події не перетворювалися в черговий спринтерський забіг, який забирає залишки останніх сил.

    Реклама на dsnews.ua