• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Подарунок від Зеленського. Чи хлинуть в Україну китайці

Через коронавірус туристична галузь переживає складні часи. «Зелена» команда вирішила відбити фінансові втрати не тільки за рахунок внутрішнього туриста, але й запросивши гостей з Китаю

Безвіз для китайських туристів вводиться на період з 1 серпня по 31 січня 2021 року / Shutterstock
Безвіз для китайських туристів вводиться на період з 1 серпня по 31 січня 2021 року / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

28 липня президент Володимир Зеленський підписав указ "Про тимчасове запровадження безвізового режиму для громадян Китайської Народної Республіки, які в'їжджають в Україну з туристичною метою". Як повідомляє Офіс глави держави, указ підписано для розвитку дружніх відносин між Україною та КНР, а також активізації туризму. Безвіз для китайських туристів вводиться на період з 1 серпня по 31 січня 2021 року. Гості з Китаю можуть перебувати в Україні не більше 30 днів протягом 180 днів.

Чи вийде у влади залучити китайських громадян в Україну і зробити потік туристів безперервним? «ДС» розібралася в тому, з якими труднощами доведеться зіткнутися уряду на шляху створення з країни «туристичного магнітика» для китайських громадян.

Китайський туризм в світі

Сучасний Китай розвиває туризм швидше за всіх у світі. У 2019 році країна посіла перше місце за обсягом внутрішнього і виїзного туризму, а також за обсягом витрат туристів за кордоном. Китайський середній клас готовий пізнавати красу світу і, що найголовніше, має для цього гроші й готовий їх витрачати.

У 2018 році майже 150 мільйонів китайських туристів вирушили в подорожі в різні країни світу. Сьогодні вже складно уявити вулиці популярних європейських і американських міст без організованих груп китайських гостей з фотокамерами у руках. У докоронавірусні часи більшість експертів у сфері туризму погоджувалися з тим, що до 2021 року подорожувати світом будуть уже 200 мільйонів китайців. Пандемія внесла свої корективи у такі плани, але вже в травні китайський уряд напророкував перемогу над коронавірусом, і громадяни КНР знову почали пакувати валізи і вирушати у подорожі.

Китайці є бажаними гостями у всіх країнах світу, оскільки не тільки виїжджають за кордон у величезній кількості, але й витрачають в подорожах більше всіх. За оцінками «Світу без кордонів», китайські туристи залишають у країні перебування у середньому $400-500 на людину за поїздку без урахування оплати путівки — цей показник приблизно в п'ять разів вищий, ніж у британців. Державне управління іноземної валюти КНР відзвітувало, що тільки за першу половину 2019 року витрати Китаю на туризм за кордоном склали $127,5 млрд. Це більше половини всіх туристичних витрат в Азії.

Серед китайців дуже затребуваний шопінг-туризм. Зараз в країні спостерігається споживацький бум, проте в КНР дуже високі податки на розкіш, тому багато товарів вигідніше купувати в закордонних поїздках — у деяких випадках різниця в цінах може досягати 70%. Тому китайські туристи із задоволенням купують під час відпустки косметику, одяг, взуття, ювелірні прикраси — і все не в одному примірнику, адже треба ще подарунків родичам привезти.

Реклама на dsnews.ua

У Китаї вкрай популярні групові тури. Індивідуальні мандрівники теж відправляється досліджувати світ, однак ціни на «пакети» значно нижчі й дають можливість пересічному китайцеві помітно заощадити. Найбільш популярні напрямки для китайських туристів — Таїланд, Японія, В'єтнам, Сінгапур, Малайзія, Індонезія, США, Камбоджа, Філіппіни і Росія. Україна не входить навіть у першу двадцятку країн, куди відправляються китайці на відпочинок.

Чи варто Україні чекати напливу китайських туристів

Скасування для китайців візового режиму — нехай і тимчасове — безсумнівно сприятиме зростанню інтересу до нашої країни. Адже до недавнього часу охочі приїхати в Україну повинні були чекати приблизно 15 робочих днів і заплатити за візу $135. У той же час, шенген громадяни КНР могли відкрити за 48 годин і 35 євро. Тому в останні роки Україна користувалася великим інтересом у європейських гостей — цьому сприяли і безвізовий режим, і нові рейси лоукост-авіакомпаній, і Євробачення і фінал Ліги Чемпіонів, що проходили в Києві, і дешевизна більшості послуг в нашій країні. У той же час, китайці в Україну не поспішали — за рік країну відвідувало близько 40 тисяч громадян КНР, причому більшість з них приїжджала по роботі.

Чому «зелена» команда вирішила залучати в Україну китайських туристів саме зараз, зрозуміти нескладно — більшість європейських країн все ще не рекомендують своїм громадянам подорожувати, скасовано багато авіарейсів, а туристи, які все-таки вирішили відправитися в дорогу, зобов'язані дотримуватися карантину і, наприклад, пройти обсервацію. Водночас, Китай вже послабив свої карантинні заходи.

Кроки для залучення китайських туристів не можна не вітати, от тільки щоб Україну відвідувало якомога більше громадян КНР візової лібералізації мало. По-перше, наша країна досить мляво розвивала цей напрямок — більшість китайців просто не знають, що в Україну варто їхати. Польща і Грузія витрачають на рекламу свого туристичного потенціалу на міжнародній арені приблизно 5-7 мільйонів євро в рік, ми ж поки що робити такі вливання не можемо собі дозволити.

По-друге, китайські туристи за кордоном практично не користуються готівкою. Більшість китайців під час купівлі товарів розплачуються картами платіжної системи China UnionPay. У багатьох країнах їх уже давним-давно приймають: такою китайською карткою можна скористатися приблизно у 28,5 млн торгових точках у 176 країнах світу. В Україні ж функціонал цих карт поки дуже обмежений і розплатитися китайський турист зможе далеко не в кожному ресторані або магазині Києва (про невеликі міста, які теж могли б бути цікавими китайському туристу, і говорити не варто). Також туристи з КНР використовують для розрахунку китайський платіжний сервіс WeChat Pay і карти Alipay — їхній функціонал в нашій країні обмежений ще більше.

По-третє, більшість китайців не знають англійської мови. Тому якщо Україна хоче залучити туристів з КНР, потрібно подбати про те, щоб у сфері обслуговування працювали люди зі знанням китайської (особливо це стосується магазинів преміум-класу). Крім того, непогано було б продублювати міську навігацію на китайську мову. Наприклад, в торгових центрах сусідніх Білорусі та Росії вже нікого не здивуєш китайськими ієрогліфами на покажчиках.

Ну і останнє, але не менш важливе. Китайським туристам цікава українська природа, монументальна і храмова архітектура, проте враження від країни можуть істотно зіпсувати жахливі дороги, погано налагоджена робота громадського транспорту, відсутність чистих публічних туалетів та інші «фішечки» нашої інфраструктури. Український сервіс, прямо скажемо, на любителя. У нас в країні працює близько 4,5 тисяч готелів різної цінової категорії, однак їх середня заповнюваність становить 50-55%. А все тому, що якість їхніх послуг все ще досить низька.

Тож чекати натовпів китайських туристів на кордонах України поки не варто. Тут би самих українців зацікавити відпочивати вдома.

    Реклама на dsnews.ua