• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Понад половини українців відчувають порушення їхніх прав і свобод, — опитування

Понад половини громадян України — 58% — відчувають порушення їхніх прав і свобод

Громадяни обирають переважно мирні методи для захисту своїх прав
Громадяни обирають переважно мирні методи для захисту своїх прав
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у звіті за результатами всеукраїнського соціологічного дослідження "Соціально-політичні настрої українців. Жовтень", презентованого 5 листопада, передає "ДС".

Дослідження проводила компанія "Нью Імідж Маркетинг Груп" на замовлення Українського інституту майбутнього.

За даними опитування, 58% респондентів відчувають порушення їхніх прав та свобод, протилежної думки – 42%. Вперше за поточний рік кількість перших — більша, наголошують автори дослідження. За останній місяць співвідношення фактично стало прямо протилежним – з, відповідно, 45% та 55%. Навіть у лютому, коли були зафіксовані найбільш критичні щодо ситуації у країні настрої, воно становило 50 на 50. 

"За результатами семи хвиль дослідження простежується чітка залежність у відповідях від віку респондентів: чим молодші опитані, тим вони менш схильні погоджуватися з тим, що їхні громадянські свободи порушуються – 53% серед молоді до 24 років не відчувають цього, тоді як серед старшого покоління (55 і більше років) таких 47%", — кажуть соціологи.

На Донбасі частка тих, хто відчуває порушення свої прав і свобод, є найвищою – 69%. Найменшою вона є на заході – 44%. 

Громадяни також обирають переважно мирні та ненасильницькі методи для захисту своїх прав і свобод — це підтверджують результати всіх семи хвиль опитування. У першу чергу це збір підписів (26%), санкціоновані мітинги й акції (20%), електронні петиції (15%). Серед найбільш популярних заходів єдиним, що виходить за межі санкціонованих, є перекриття доріг (14%). Загалом же радикальні акції набирають не більш ніж 5-6% і суттєво відстають від поміркованих заходів.

"Таким чином, ієрархія найбільш прийнятних методів відстоювання прав та свобод суттєво не змінюється з лютого. Кількість громадян, які взагалі не готові захищати свої права, становить 40% і суттєво не змінюється", — зауважують дослідники. 

Жінки частіше обирають такі мирні засоби, як збір підписів. Чоловіки більш схильні до рішучих і навіть радикальних заходів, як-то бунт зі зброєю.

Люди середнього віку – 35-54 років – частіше за молодь та старше покоління готові до різних форм захисту своїх прав та свобод.

Серед регіонів порівняно частіше готові захищати свої права вже традиційно на Заході, менше — на Донбасі.

 

Дослідження проводилося 23 жовтня – 2 листопада методом опитування face-to-face за структурованою інтерактивною анкетою. У ньому взяли участь 2400 респондентів. У цілому, вибірка репрезентує доросле населення України. Статистична похибка з ймовірністю 0.95 не перевищує 2,05%.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua