• USD 36.6
  • EUR 39.1
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Церква здорової людини. Чому у храмах відкривають пункти вакцинації і чи не суперечить це Божій волі

Чому в українських церквах почали відкривати пункти щеплення проти COVID-19 та що спонукало священнослужителів піти на такий крок, "ДС" розповіли представники релігійних конфесій

Пункт вакцинації у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві
Пункт вакцинації у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві / Facebook Віктора Ляшка
Реклама на dsnews.ua

Під час брифінгу 16 листопада Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що МОЗ вдалося домовитися з представниками кількох конфесій в Україні про розташування пунктів для щеплення від COVID-19 в храмах і церквах. Першими погодилися Православна церква України (ПЦУ), Українська греко-католицька церква (УГКЦ), Церква адвентистів сьомого дня та навіть Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП), священники якої на початку пандемії виступали проти вакцинації і карантинних обмежень.

За словами Віктора Ляшка, наразі пункти щеплення працюють у храмах Києва, Одеси, Запоріжжя, Тернополя, Ужгорода та Чернівців.

Зазначимо, що деякі релігійні українські діячі були вакциновані залишковими дозами вакцини AstraZeneca ще у березні — щоб подати приклад вірянам. Зокрема, вакцинуватися закликали Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) та та Архімандрит Михайлівського Золотоверхого монастиря Лаврентій (Живчик) (ПЦУ). До них доєдналися і представники інших релігій — представник Федерації єврейських громад в столиці України Леонід Барац, представник Іудейської громади руху Хабад Любавич в Україні Борис Стругацький.

Віктор Ляшко наголосив, що влада давно вела переговори з Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій. Ще у квітні 2021 року представники Ради церков на зустрічі з президентом Володимиром Зеленським заявили, що не бачить підстав, щоб відмовляти вірян від щеплень проти коронавірусу. На цьому наголошували предстоятель ПЦУ Епіфаній, предстоятель УПЦ МП Онуфрій та глава УГКЦ Святослав Шевчук. "Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій дійшла спільної позиції щодо вакцинації. Вона полягає в тому, що немає релігійних причин не проводити щеплення, а вакцинація має бути безпечною, доступною й добровільною", — повідомляли в Офісі Президента.

"ДС" розібралась, чому знадобилося півроку, щоб від домовленостей перейти до конкретних справ, скільки священнослужителів наразі вакцинувалися самі та що думають релігієзнавці про цю ініціативу.

Однією з першою на заклик держави відгукнулася Українська Греко-католицька церква (УГКЦ), яка надала дозвіл на відкриття першого у країні пункту вакцинації у храмі, а саме — в Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві. Голова прес-служби Київської архієпархії Української Греко-католицької церкви отець Андрій Боднарук зазначив, що священнослужителі завжди піклувалися про добробут людей та громади. "Хочу почати з передісторії. Якщо пам’ятаєте, то під час Революції Гідності церкви одні з перших відкрили свої двері для постраждалих, щоб лікувати, обігрівати, годувати. Ще на початку пандемії Блаженнійший Святослав сказав, що в разі загострення пандемії, якщо буде брак місць у шпиталях, церква готова віддати свої приміщення для облаштування тимчасових лікарень для хворих на ковід. І дивлячись на те, які величезні черги до пунктів вакцинації, ми радо пристали на пропозицію МОЗ відкрити в Патріаршому соборі Воскресіння Христового пункт щеплення проти ковід. Ми хочемо, щоб люди дбали про своє здоров’я. Бо наш обов’язок — дбати не лише про їхню душу, а й про тіло", — зазначив речник УГКЦ.

Наразі в єпархії працює лише один пункт вакцинації, який відкрився 7 листопада у Патріаршому Соборі Воскресіння Христового. Та ведуться перемовини з МОЗ про відкриття ще п’яти таких пунктів у Київській області. Це храми та церкви, що знаходяться на Софіївській Борщагівці, у Василькові, Борисполі, Ірпені та Броварах. Наступною областю, де будуть облаштовані пункти вакцинації від коронавірусу, скоріш за все буде Львівська. А потім вже подібні пункти відкриються і в інших областях України.

Реклама на dsnews.ua

"Як швидко це станеться — залежить від того, наскільки оперативно МОЗ зможе відправити бригади медиків до цих храмів. Це спільна праця, з нашого боку ми зробили все, що від нас залежало – провели перемовини з місцевими громадами, які не проти того, щоб пункти відкрилися в їхніх храмах. Звичайно, віряни, як і люди, що не ходять до церкви, реагують на нашу ініціативу по-різному. Думаю, це пов’язано насамперед з тим, що про вакцинацію в суспільстві циркулює безліч міфів та фейків. Та я хочу зазначити, що церква служить прикладом у цій справі. Святіший Отець Папа Римський Франциск перший з церковних лідерів вакцинувався. Вселенський патріарх Варфоломій та Блаженнійший Святослав теж зробили собі щеплення від COVID-19. На сьогоднішній день 80% духовенства київської архієпархії вакциновані. Інші 20% — це ті, хто нещодавно перенесли недугу, або мають медичні протипоказання. Ми нікого не змушуємо, просто надаємо можливість зробити вакцинацію більш доступною", — сказав отець Андрій.

За прикладом УГКЦ пункти вакцинації відкрили ще два храми у Запоріжжі: один — Православної церкви України (ПЦУ), а інший — УПЦ Московського патріархату. Поки що вони працюють по кілька годин один день на тиждень — у неділю. "Свою позицію щодо щеплень наша Церква озвучила ще до початку пандемії, чітко наголосивши на тому, що у Православної Церкви України немає жодних заперечень щодо вакцинації в цілому як медичної процедури: вона не суперечить ані Божим заповідям, ані засадам християнської віри", — заявили у прес-службі ПЦУ.

До ініціативи МОЗ пристала і церква Адвентистів Сьомого Дня в Україні. Заступник керівника церкви Володимир Велечук запевнив, що їхня релігійна конфесія до вакцинації ставиться позитивно, та все ж залишає право свободи вибору за кожним членом церкви. "Ми відкриваємо свої дома молитов для пунктів вакцинації тільки після погодження з помісними громадами. На сьогоднішній день подібних пунктів в храмах нашої конфесії два – в Полтаві та Чернівцях", — розповів пан Велечук.

Розташовані у церквах пункти щеплення не є українським ноу-хау. Приміром, ще з січня цього року всі храми Великобританії облаштували у себе центри вакцинації. Релігієзнавиця Катерина Щоткіна вважає, що нічого крамольного і антирелігійного в тому, що в храмах будуть працювати пункти вакцинації, немає. "Церква, незважаючи на те, що це сакральний простір, це ще й громадське місце. І те, що представники чотирьох релігійних конфесій погодилися на пропозицію держави і відкрили пункти щеплення у своїх храмах – це свого роду пропагандистська акція для вірян, які начиталися фейків в інтернеті. Але виникає два питання. Перше: наскільки це було необхідним? Друге – наскільки це буде дієвим? Відповідь на це дасть час. Але, безумовно, людина похилого віку радше піде до церкви, ніж у пункт вакцинації. І якщо якась кількість прихожан там зможе зробити собі щеплення від коронавірусу, то це добре. І крамоли в цьому немає. Це своєрідна pr-акція вакцинації для тих прошарків суспільства, які виступають проти щеплень, використовують свою віру як аргумент "проти", — говорить Щоткіна.

Вакцинація в Україні триває з 24 лютого 2021 року. Від початку пандемії зробили 21,2 мільйона щеплень. Мінімум одне отримали 12,3 мільйона людей, а повністю вакцинувалися — 8,8 мільйона. Згідно з Національним планом вакцинації проти коронавірусу з травня в Україні мали робити щонайменше по 5,6 мільйона щеплень щомісяця. Для цього щодня потрібно було вакцинувати приблизно 182 тисячі людей. Проте в реальності вийшло інакше: у серпні зробили 3,6 мільйона щеплень, у вересні — 3,2 млн. А от у жовтні через введення ковід-сертифікатів у червоних зонах план вдалося перевиконати і зробити 8,4 млн щеплень.

Наскільки ситуацію зі щепленнями покращать пункти вакцинації відкриті в церквах — покаже час. Але той факт, що представники церков об’єдналися з державою в питанні протидії пандемії коронавірусу, є беззаперечним і обнадійливим. Бо, як би там не було, а церква уже багато років посідає перші позиції в рейтингах довіри українців.

    Реклама на dsnews.ua