• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Час детінізації ринку електронних сигарет в Україні

За останні п'ять років ми спостерігаємо як зростає вибір альтернативних пристроїв для куріння: на ринок України «заходять» нові компанії, а самі українці змінюють підхід до здоров'я

Електронні сигарети
Електронні сигарети
Реклама на dsnews.ua

Дослідження Kantar показало, що 86% курців хоча б раз намагалися кинути, і дві третини з них знаходяться в пошуках менш шкідливих аналогів, передає "ДС".

За даними Євробарометра, щороку 5 млн європейських курців переходять на вейпінг. Це супроводжується як очевидними плюсами такої динаміки, так і моментами, які вимагають особливої уваги і вдосконалення з боку виробників і на державному рівні.

Складнощі ринку електронних сигарет в Україні

Слідом за ростом і розвитком нової індустрії прийшли і нові проблеми, серед яких ключовими є:

  1. Хаотичність розвитку категорії;
  2. Контрабанда товарами популярних брендів.
  3. Засилля підробок відомих брендів, що не тільки забирає прибуток у легальних учасників ринку, але також несе ризики для держави і споживачів.

Ці проблеми мають системний характер, але базуються на законах ринку. Індустрія є затребуваною, але відсутність механізмів та інструментів захисту учасників легального ринку від тіньової торгівлі стимулює розвиток чорного ринку і демотивує відповідальний бізнес.

Кількість споживачів нікотинової продукції залишається стабільним, але українці все частіше замислюються про те, як запобігти негативним наслідкам і знизити ризики, пов'язані зі здоров'ям. Тренд зменшення шкоди та розуміння різного ступеня ризиків від вживання різних продуктів зміцнюється, і ми спостерігаємо як компанії-виробники пропонують курцям все більше альтернатив, змагаючись в тому, хто розробить менш шкідливу альтернативу.

Дослідження Національного центру з відмови від куріння (National Centre for Smoking Cessation) показали, що звичні методи позбавлення від нікотинової залежності — пластирі та жуйки, — не завжди дають такий же результат, як електронні сигарети. Більш того, вони не користуються таким попитом, як альтернативне куріння.

З цієї причини, інтенсивне зростання вейпінговогу сегменту — наслідок попиту на менш шкідливі аналоги традиційних сигарет. Але чим активніше розвивається ринок, тим важливіше його регулювання. Безпека споживачів повинна залишатися на першому місці.

Контрафакт і контрабанда — вічний супутник товарів високого попиту

Допоки сильна частка чорного ринку, контроль за якістю і доступністю продукції лежить на відповідальності представників легального бізнесу. За відсутності ефективних механізмів контролю і явних перевагах працювати «в темну», споживач слабо захищений від неякісної продукції, а державі складно як виміряти ринок, так і отримати податки в повному обсязі.

На сьогоднішній день виявлення і боротьба з контрафактом і контрабандою лежить в площині повсякденної рутини легальних виробників. Адже тіньові торговці продають продукцію сумнівної якості і поширюють її з порушенням норм закону та етики. А в наслідок вже «білому» бізнесу доводиться приймати на себе удар критики громадськості, та й просто втрачати прибуток в зв'язку з явно неконкурентним своїм становищем на ринку.

Виробникам важливо діяти радикально: здійснювати моніторинг ринку, виявляти порушників і залучати правоохоронні органи. Державі ж варто брати до уваги закони ринкової економіки, і враховувати потреби виживання легального ринку при формуванні його регулювання.

    Реклама на dsnews.ua