• USD 27.6
  • EUR 32.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Чому 15 липня не можна шити й обробляти коноплі

Реклама на dsnews.ua

В цей день, 15 липня, віряни традиційно відзначають Положення чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні

Божа Матір перед Успінням подарувала одну зі Своїх одеж (ризу — пояс) благочестивій дівиці і заповідала їй, щоб вона передавала її з покоління в покоління дівчатам свого роду. За повелінням імператора Льва Великого (правив з 457 по 474 рр.) ковчег зі Святинею був перевезений до Константинополя, а вже в 458 році поміщений до Влахерни (передмістя Константинополя, на березі моря) в споруджений храм на честь Божої Матері, пише Depo.ua.

18 червня 860 року флот київського князя Аскольда заблокував Константинополь з моря. Святий Патріарх Фотій звернувся за допомогою до Матері Божої. Побоюючись наруги святинь, що зберігаються у Влахернському храмі, їх (у тому числі і ризу Богоматері) перенесли до Константинополя. Чесна риза була хресним ходом обнесена навколо міста, потім край ризи занурили у води Босфору. Божа Матір Своєю благодаттю втихомирила войовничість русів. 25 червня був укладений мирний договір. 2 липня чудотворну ризу Божої Матері повернули у Влахернський храм.

Цей день також присвячувався берегиням — міфічним жінкам, які згадуються в давньоруських історико-літературних памʼятках. Берегиня вважалася покровителькою селянського роду у словʼян. Вірили, що вона здатна захистити людей від різних напастей. Вже після хрещення Русі і прийняття християнства породіллі молилися до Богородиці.

У цей день існувала заборона на роботу в полі, заборонялася обробка льону та конопель, шиття, оскільки Богородиця в цей день "ризу шила і поклала її".

Жінки, у яких помирали діти, не повинні їсти ягід до цього дня, інакше на "тому світі" Божа Матір не дасть ягід їхнім дітям. Поширене найменування свята "днем Петрової матки" зазвичай пояснюють близькістю його до дня верховних апостолів Петра і Павла.

15 липня починали збирати різні сорти вишні. Обсипається до 15 липня жасмин, а в водоймах починає цвісти вода.

Якщо людина народилася 15 липня, то вважали, що її захищає вʼяз. У дні бід і нещасть належало знайти вʼяз і обійняти його — дерево в цьому випадку давало людині запас життєвих сил і енергії. Словʼяни вірили, що 20-30 хвилин такого "спілкування" допомагали знайти душевний спокій. Якщо говорити про характер людей, народжених 15 липня, то зазвичай вони незворушні, відрізняються урівноваженим характером, відмінним почуттям гумору, дуже серйозно ставляться до моральних принципів.

Народні прикмети на 15 липня:

На березі зʼявилися жовте листя — можна очікувати ранньої зими

У лісі зʼявилося багато ягід до 15 липня — прикмета того, що зима буде морозною.

Дізнатися про те, які були народні прикмети на Демʼяна і Кузьми, 14 липня, можна тут.

    Реклама на dsnews.ua