• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Вогонь з неба. Що насправді зруйнувало біблійний Содом

У небі над майбутнім Содомом тисячі років тому вибухнув астероїд

Вогонь з неба
Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Археолог і директор спеціальних проєктів Програми археологічних досліджень Саванна-Рівер та Інституту археології та антропології Південної Кароліни при Університеті Південної Кароліни Крістофер Мур у статті для The Conversation розповів про сенсаційне відкриття вчених про сумну долю біблійного Содому, якому передували 15 років кропітких досліджень і розкопок.

3,6 тис. років тому жителі древнього близькосхідного міста, відомого нині як Талль-ель-Хаммам, займалися своїми звичайними справами, не підозрюючи про те, що до них зі швидкістю 61 тис. км/год. мчить поки ще невидимий оку космічний булижник, що обледенів.

Спалахнувши в атмосфері, на висоті близько 4 км над землею, камінь вибухнув, ставши величезною вогненною кулею. Вибух був приблизно в тисячу разів могутніше вибуху атомної бомби в Хіросімі. Шоковані городяни, які підняли на нього очі, миттєво осліпли. Температура повітря моментально перевищила 2 тис. градусів за Цельсієм. Одяг та дерево загорілися відразу ж. Мечі, списи, цеглини-сирцю і кераміка почали плавитися. Місто майже відразу загорілося.

А через кілька секунд на місто обрушилася потужна ударна хвиля. Її швидкість досягала 1,2 тис. км/год. Вона була потужнішою найстрашнішого з відомих нам ураганів і знесла всі будівлі. 12 м даху чотириповерхового палацу просто відірвало і віднесло в сусідню долину. Ніхто з 8 тис. жителів міста і тварин не вижив — їх тіла були розірвані на частини, а кістки — на дрібні уламки.

Ще через приблизно хвилину в 22 км на захід від Талль-ель-Хаммама ударна хвиля досягла біблійного міста Єрихон. Стіни Єрихону впали, і місто згоріло дощенту.

Все це скидається на кульмінацію з голлівудського фільму-катастрофи. Звідки ми можемо знати, що все це насправді сталося біля Мертвого моря в Йорданії тисячі років тому?

Щоб отримати відповіді, потрібні були майже 15 років кропітких розкопок за участю сотень людей. А також детальний аналіз виявлених об'єктів, проведений більш ніж двома десятками учених з 10 штатів Америки, а також Канади та Чехії. Коли наша група дослідників, нарешті, опублікувала докази в журналі Scientific Reports, серед 21 співавтора значилися археологи, геологи, геохіміки, геоморфологи, мінералоги, палеоботаніки, седиментологи, експерти по космічним ударам і лікарі.

Реклама на dsnews.ua

І ось як ми відтворювали картину руйнування.

Вогняна буря в місті

Багато років тому, коли археологи вивчали розкопки зруйнованого міста, вони виявили темний, змішаний шар деревного вугілля, золи, оплавленої глиняної цегли та розплавленого глиняного посуду товщиною приблизно 1,5 м. Стало зрозуміло, що це місто давним-давно зруйнувала сильна вогненна буря. Цю темну смугу стали називати шаром руйнування.

Ніхто точно не знав, що саме сталося, але цей шар з'явився не через виверження вулкана, землетрусу або війни. Ніщо з перерахованого не здатне плавити метал, цеглини-сирцю і глиняний посуд.

І щоб зрозуміти, що ж може, ми використовували онлайн-калькулятор впливу, щоб змоделювати сценарії на підставі наявних доказів. Цей калькулятор, що створений експертами по зіткненням, дозволяє дослідникам встановити особливості космічного зіткнення, виходячи з даних про вже відомі зіткнення і ядерні вибухи.

Схоже, що винуватцем катастрофи в Талль-ель-Хаммамі став невеликий астероїд, що схожий на той, який повалив 80 млн дерев у районі річки Тунгуски (Росія) у 1908 р. І цей астероїд був куди меншим гігантського астероїда шириною в кілька миль, який став однією з причин вимирання динозаврів 65 млн років тому.

Ми визначили потенційного винуватця. Тепер нам потрібні були докази того, що сталося в той день у Талль-ель-Хаммамі.

"Діаманти" в багнюці

У рамках дослідження у нас був широкий спектр доказів.

Там є роздроблені піщинки — струсований кварц, який формується лише при тиску близько 5 гігапаскалів. Просто уявіть собі шість 68-тонних танків Abrams у вас на великому пальці.

Шар руйнування також містить крихітні діамоноіди, які, як самі бачите по назві, тверді як алмази. І кожен менше вірусу грипу. Мабуть, дерева та інші рослини в цьому районі під впливом високого тиску і температури вогненної кулі миттєво перетворилися в цей алмазоподібний матеріал.

Експерименти з лабораторними печами показали, що кераміка і цеглини-сирці в Талль-ель-Хаммамі плавилися при температурах вище 1,5 тис. градусів за Цельсієм. Цього достатньо, щоб розплавити автомобіль за лічені хвилини.

Шар руйнування також містить крихітні кульки розплавленого матеріалу, які менше переносяться по повітрю частинок пилу. Вони називаються сферул і складаються з випаруваного заліза і піску, що плавляться при температурі близько 1 590 градусів за Цельсієм.

Крім того, поверхні кераміки та осклянілі породи поцятковані крихітними розплавленими металевими зернами, включаючи іридій з температурою плавлення 2466 градусів за Цельсієм; платину, яка плавиться при температурі 1768 градусів за Цельсієм, і силікат цирконію — 1540 градусів за Цельсієм.

У сукупності всі ці факти дають зрозуміти, що температура в місті піднялася вище, ніж могла б через вулкани, воєн і звичайних міських пожеж. Єдиний природний процес — це космічний удар.

Ті ж докази виявлені у відомих місцях падіння астероїдів, таких як Тунгуска і кратер Чіксулуб.

Залишається загадкою, чому місто і більше 100 інших поселень залишалися покинутими протягом декількох століть після цієї катастрофи. Можливо, високі рівні відкладень солі під час зіткнення унеможливили вирощування сільськогосподарські культури. Ми ще не впевнені, але думаємо, що в результаті вибуху, можливо, випарувалася або розтеклася по всій долині отруйна солона вода Мертвого моря. Ніхто б не зміг жити в долині як мінімум 600 років. Поки мінімальна для посушливого клімату кількість опадів не змила сіль з полів.

Чи були ті, що вижили?

Цілком можливо, що в усній формі історія про руйнування міста могла передаватися з покоління в покоління, поки не стала історією біблійного Содому. Біблія описує знищення міста недалеко від Мертвого моря: камені і вогонь обрушилися з неба, були зруйновані кілька міст, стояв стовп диму, а місцеві жителі загинули.

Чи може це бути першим свідченням очевидця? Якщо це так, то руйнування Талль-ель-Хаммама може бути другим за масштабами руйнуванням людського поселення в результаті космічного зіткнення після села Абу-Хурейра в Сирії близько 12,8 тис. років тому. Що важливо, це може бути першим письмовим записом про таку катастрофічну подію.

Але лякає те, що майже напевно це був не останній раз, коли місто може спіткати така доля.

Вибухи в повітрі, такі як той, який стався в Талль-ель-Хаммамі, можуть знищити цілі міста та регіони і представляють серйозну небезпеку і в наші дні. Станом на вересень 2021 р. відомо про понад 26 тис. навколоземних астероїдів і сотні комет, що пролітають повз Землю. Один з цих об'єктів неминуче вріжеться в Землю. При цьому мільйони від нас приховані, а деякі з них, можливо, зараз прямують до Землі.

Якщо орбітальні або наземні телескопи не виявлять ці об'єкти, світ може бути захоплений зненацька, як і жителі Талль-ель-Хаммама.

    Реклама на dsnews.ua