• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Що спільного між БДСМ і медитацією

І практикуючі БДСМ, і практикуючі медитацію можуть досягти схожих почуттів і відчуттів

Реклама на dsnews.ua

Культурний критик Джесс Джоха в статті для Mashable не тільки пояснює, чому немає нічого жахливого в БДСМ, порівнюючи його з медіативними практиками, але також пише про його користь.

Кнути, наручники, пов'язки на очі, мотузки, порка. Навряд чи ці предмети і заняття ви асоціюєте з медитацією і усвідомленістю, не кажучи вже про духовність.

Однак якщо поговорити з тими, хто практикує БДСМ за обопільною згодою (мається на увазі рабство, домінування і садизм/мазохізм), а також з вченими, які вивчають його, то зв'язок між цими, здавалося б, абсолютно різними практиками дійсно здається все більш очевидним .

І хоча вчені тільки починають вивчати БДСМ, вони виявляють певну схожість між БДСМ, усвідомленістю та іншими формами медитації, особливо в контексті підвищення усвідомлення і розслабленості. Наявні дослідження підтверджують те, що багато практикуючих знають уже давно: БДСМ може мати потужний медитативний, позитивний психологічний ефект, що виходить далеко за рамки простого сексуального задоволення.

Непосвячені легко можуть затаврувати БДСМ непристойним або навіть ненормальним і небезпечним. Завдяки "П'ятдесятьом відтінкам сірого" є тенденція неосвічених, редуктивних і нездорових відносин широкої публіки до БДСМ. Таке сприйняття відрізняється від реальності спільноти, члени якої ставлять в основу згоду, довіру і безпеки в практики, які часто мають на увазі інтенсивну, але контрольовану біль.

Перші психоаналітики, такі як Зигмунд Фрейд, відносили БДСМ до категорії психічного захворювання. Але сучасні дослідження раз по раз показують, що ті, хто люблять БДСМ, з психологічної точки зору багато в чому такі ж, як і ті, хто його не практикує. А згідно з одним дослідженням у них порівняно більш низький рівень отримати якийсь розлад (депресію, тривожність, посттравматичний стресовий розлад, психологічний садизм, мазохізм, прикордонну патологію, параною); згідно ж іншого дослідження, вони менш невротичні і чутливі до неприйняття, більш відкриті для нового досвіду. Вони також більше, ніж непрактикуючі, цінують своє благополуччя.

Чим більше ми вивчаємо зв'язок між БДСМ, усвідомленістю, іншими видами медитації і болем, тим ясніше стають переваги БДСМ, особливо коли мова йде про стрес і тривогу. Для деяких потенційно БДСМ може навіть стати трансцендентним і духовним переживанням.

Реклама на dsnews.ua

Хоча в цілому БДСМ-спільнота не пов'язана з будь-якої релігійною ідеологією, у цій є важливе схожість з низкою традицій духовної медитації, які пов'язані з болем. І там, і там підтримується ідея прийняття болю або навіть здобуття миру і отримання задоволення через біль.

Не фукайте на чийсь "омммм"

Кара Данклі, клінічна психологиня з Лабораторії сексуального здоров'я Університету Британської Колумбії (UBC), входить до групи вчених, яка десятиліттями вивчає медитацію як спосіб лікування різних сексуальних проблем — від хронічного болю при сексі до травматичних тригерів і низького лібідо.

"За своєю суттю усвідомленість — це здатність фокусувати, підтримувати і переключати увагу. І саме тому вона дає реальні переваги для поліпшення настрою, сексуальної активності, при боротьбі з депресією, тривогою, болем, і т. п.", — сказала вона.

Зокрема, усвідомлений секс може допомогти вам відволіктися від негативних думок, спогадів, фізичних відчуттів і хворобливих стимулів, прийнявши їх, не реагуючи на них; щоб ви могли замість цього зосередитися на отриманні задоволення.

Краще практикуючих БДСМ ніхто не знає, як перетворити біль у задоволення. Тому Данклі вирішила з'ясувати, як вони цього домагаються, висунувши кілька теорій. У 2020 р. вона опублікувала перше дослідження про те, що дійсно БДСМ сприяє розвитку усвідомленості. Результати (хоча і обмежені за розміром вибірки) були багатообіцяючими, показавши, що група, яка практикувала БДСМ, дійсно набрала більше очок за більшістю характеристик, пов'язаних з усвідомленістю при виконанні рутинних дій схоже на прийом їжі, а не тільки під час того, як ви сидячи медитуєте.

У БДСМ термін "Нижній" застосовується до людини, яка підпорядковується, отримує команди і піддається мазохістським актам. "Верхні" же навпаки — це ті, хто грає роль домінантів.

У виконанні обох ролей принципи усвідомленості грають вирішальне значення для позитивного і безпечного досвіду.

"Метод усвідомленого спостереження відноситься до здатності приділяти увагу внутрішнім і зовнішнім переживанням, таким як відчуття, емоції, думки", — зазначила Данклі.

Але зв'язок між БДСМ, медитацією і болем на цьому не закінчується. У той час як дослідження Данклі стосувалося насамперед усвідомленості, характерної для західних наукових досліджень, інші вчені виявили докази того, що БДСМ як і інші форми медитації має трансцендентну або навіть духовну привабливість. Існує багато видів медитації, але лише невелику частину з них, ту ж усвідомленість, вивчали в лабораторних умовах.

"Є безліч причин, за якими люди практикують БДСМ", — говорить Бред Сагарін, професор соціальної психології в Університеті Північного Іллінойсу, який також очолює дослідницьку групу The Science of BDSM. Деякі практикують його заради гострих відчуттів і азарту, тісніших зв'язків з партнерами і навіть зняття стресу. "А деякі практикують БДСМ якраз по духовним причинам. Зокрема, наша дослідницька група вивчала змінені стани свідомості, ймовірно, завдяки БДСМ як в ролі "Нижнього", так і "Верхнього".

Згідно їх дослідженню, ті, що грають обидві ролі, можуть досягати унікального стану свідомості. "Нижні", наприклад, описують це як ширяння, що дуже схоже на відчуття, які відчувають багато людей, що шукають духовності.

"У просторіччі відомий як підпростір, це змінений стан, куди "Нижні" можуть досягти завдяки БДСМ, описується як приємний політ, почуття ширяння, коли вони не бачать різниці між собою та іншими людьми, між собою і всесвіту, це відчуття миру і єдності", — пояснив Сагарін. Тим часом "Верхні" можуть перейти в "стан глибокого занурення або крайньої зосередженості при оптимальному виконанні дій".

Для тих, хто ніколи не відчував ейфорії через спокій підпростору або глибокого зв'язку, що може виникнути між партнерами БДСМ, все це може здатися притягнутим за вуха. Однак протягом історії в багатьох культурах духовні ритуали, пов'язані з сильним болем (деякі з яких ідентичні звичайним діям практикуючих БДСМ), заради досягнення відчуття єдності з вищою силою.

    Реклама на dsnews.ua