• USD 39.6
  • EUR 42.1
  • GBP 49.3
Спецпроєкти

Гроші на дітях. Чи допоможе новий Instagram захистити дітей від домагань

У Instagram створюють версію соцмережі для дітей віком до 13 років, проте безпека цього проєкту викликає питання

У Instagram створюють версію соцмережі для дітей віком до 13 років
У Instagram створюють версію соцмережі для дітей віком до 13 років / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Про 8-річну Мілану Маханець і її онлайн-відносини з 13-річним блогером знають вже, здається, всі. 8-річна дівчинка — активна блогерша, веде сторінки в Instagram, де у неї понад півмільйона передплатників, і в Likee (там акаунт вже видалено). У своєму блозі вона розповідає про стосунки з 13-річним хлопчиком, розміщує фотографії, на яких діти цілуються, обнімаються і навіть сплять в одному ліжку. Після появи перших згадок про Мілану, які викликали не тільки шквал публікацій в медіа, а й реакцію дитячого омбудсмена, в її акаунті з'явилося повідомлення про те, що він ведеться її мамою, Дариною Маханець. Найскандальніші фото звідти зникли. Крім спірного контенту, з яким вже розбираються Микола Кулеба та поліція, в цій історії є ще один цікавий нюанс. Справа в тому, що створювати акаунт в Instagram можуть тільки користувачі старше 13 років. І ведення акаунта дітьми молодшого віку — вагома причина для блокування або навіть повного видалення облікового запису. Саме тому після початку скандалу в його описі з'явилася замітка про те, що обліковий запис веде доросла людина. Складно сказати, наскільки ця позначка буде враховуватися при розгляді скарг на акаунт, відправлених багатьма українськими користувачами мережі. Формально це може бути причиною легітимізації акаунта, незважаючи на те, що на сторінці розміщені виключно дитячі фотографії.

Instagram для дітей

В умовах користування інстаграма згадується, що компанія "має право видалити будь-який контент або інформацію, якими ви ділитеся на сервісі, якщо вважатимемо, що вони порушують ці Умови використання або наші правила". Іншими словами, акаунти, створені дітьми віком до 13 років, можуть бути видалені в будь-який момент.

У той же час складно відстежити ситуацію, коли користувачі вказують невірну дату народження або просять батьків зареєструвати для себе акаунт. Крім того, юні користувачі успішно освоюють різні соціальні сервіси. Ймовірно, в компанії Facebook, якій належить Instagram, вирішили залучити цю аудиторію на свою платформу і на минулому тижні повідомили про створення спеціальної версії соцмережі для дітей віком до 13 років.

Про ці плани повідомило видання BuzzFeed з посиланням на внутрішню документацію проєкту, підкресливши, що створення сервісу для дітей — це один із пріоритетів для команди Instagram. Керувати проєктом буде безпосередньо голова Instagram Адам Моссері і Павні Діванджі, яка раніше займалася дитячої версією YouTube Kids в Google.

Коментуючи ідею дитячого Instagramа, Адам Моссері визнав, що компанія стикається зі складнощами у визначенні віку своїх користувачів і одним з варіантів вирішення цієї проблеми може бути створення додатка з інструментами батьківського контролю.

Захисні заходи

Реклама на dsnews.ua

Можна припустити, що Instagram давно готувався до запуску дитячого проєкту. За кілька днів до анонса BuzzFeed з'явилася інформація про нову функцію посиленої безпеки дітей. Йдеться про розроблені соцмережею інструменти на базі штучного інтелекту. Ці інструменти повинні вгадати вік користувачів проєкту і не дозволити незнайомцям спілкуватися з дітьми і підлітками. Це означає, що дорослий користувач, який не доданий неповнолітнім юзером Instagram в підписки, не зможе написати йому приватне повідомлення. Іншими словами, дорослі зможуть спілкуватися з неповнолітніми, тільки якщо вони підписані один на одного.

У блозі Instagram підкреслюється, що компанія "інвестує в функції захисту конфіденційності та гарантує безпеку людей без доступу до вмісту персональних повідомлень".

Крім того, якщо нова система визначить інтерес дорослого користувача до акаунтів неповнолітніх або занадто часті випадки спілкування з ними, підлітки зможуть поскаржитися на таких користувачів і заблокувати їх. Втім, ця опція мало відрізняється від уже існуючих функцій блокування будь-якого користувача в Instagram.

Компанія також може ввести і інші обмеження, наприклад, не показувати акаунти підлітків в "Рекомендованих користувачах" або в блоці Explore або навіть автоматично приховувати коментарі до публічних постів неповнолітніх користувачів в Instagram.

Ці анонси — це частина постійної активності Instagram, спрямованої на боротьбу з кібербулінгом і домаганнями на її платформі.

Законодавчі обмеження

Для створення онлайн-продуктів для дітей компанії-розробники з США повинні керуватися вимогами ряду спеціальних законів. Найголовніший з них — це закон про захист конфіденційності дітей в інтернеті (Children's Online Privacy Protection Act — COPPA). Цей закон стосується недоторканності приватного життя і накладає ряд обмежень щодо збору персональної інформації дітей віком до 13 років і її подальшого використання.

Компанії, які розробляють продукти для дітей, повинні отримати явну згоду батьків або опікунів для використання їхнього продукту. Закон був прийнятий ще в 2000 році, в 2013 році в нього внесли ряд обмежень, наприклад, було розширено поняття персональної інформації, яку не може використовувати розробник мобільного додатку або онлайн-сервісу. Саме через цей закон багато популярних онлайн-продуктів не дозволяють реєстрацію користувачів молодше 13 років, щоб не зіткнутися зі звинуваченнями.

Претензії щодо недотримання COPPA вже не раз предʼявлялися багатьом онлайн-продуктам. Наприклад, в 2019 році штраф в розмірі $170 млн отримала компанія Google за те, що вона використовувала історію переглядів неповнолітніх користувачів для демонстрації їм реклами на YouTube. Понад $5 млн штрафу отримала компанія Musical.ly (пізніше перетворилася на популярний сервіс TikTok) за аналогічні порушення в тому ж 2019 році.

Минулий не дуже успішний досвід

Спроба запуску Instagram для дітей — це не перший досвід компанії Facebook у створенні продуктів для дитячої аудиторії. У 2017 році компанія представила спеціальну версію месенджера для дітей під назвою Facebook Messenger Kids. Ідея цього продукту полягала в тому, щоб створити безпечне середовище спілкування, контрольоване батьками, — власне, вона була такою ж, як і ідея Instagram для дітей.

Однак уже в 2018 році Facebook звинуватили в незаконному зборі даних про дітей і прямому порушенні закону COPPA. А в 2019 році компанію звинуватили в тому, що в групові чати Facebook Messenger Kids могли включатися дорослі незнайомці без дозволу. Хоча в Facebook запевнили, що від цієї уразливості постраждала невелика кількість чатів.

Ще два спірних проєкти Facebook — VPN-додаток Facebook Research і Facebook Onavo Protect, які компанія використовувала для збору інформації про онлайн-активності підлітків і платила їм за це. Великі обсяги даних, що збираються Facebook через ці додатки для підліткової аудиторії, привели до того, що вони були заблоковані в магазинах мобільних додатків App Store і Play Market.

Діти і соцмережі: глобальні проблеми

Обмеження доступу дітей до соціальних мереж пояснюються не тільки законодавчими нормами. Онлайн-сервіси і соцмережі зокрема — благодатне середовище для булінгу і домагань. Ще в 2017 році некомерційна організація Ditch the Label провела опитування користувачів Instagram, яке показало, що більше 40% аудиторії у віці 12-20 років стикалися з випадками кіберзалякування саме на цій платформі.

Уже в 2019 році британське Національне товариство по запобіганню жорстокому поводженню з дітьми виявило більш ніж двократне зростання використання Instagram для переслідування дітей і підлітків.

У період пандемії Covid-19 ситуація тільки погіршилася, і, згідно зі звітом цієї ж організації, знову зросло використання Instagram для переслідування дітей, причому зростання було набагато активнішим, ніж в попередні роки.

Все це говорить про те, що поява юної аудиторії в соцмережах в нинішньому вигляді неможлива через занадто великі ризики. А ось створення спеціальних версій проєктів з посиленими вимогами може зробити перебування дітей в мережі більш безпечним.

Навіщо Instagram аудиторія 13-

Створення продуктів для дитячої аудиторії — необхідний крок для майбутнього успіху бізнесу Facebook і Instagram. Хоча Facebook користуються всі вікові групи, молоді люди вважають за краще Instagram, і саме ця соціальна мережа може залучити в проєкти Facebook (всі три — Facebook, Instagram і WhatsApp) нових користувачів. З урахуванням того, що сама соцмережа Facebook у багатьох країнах і вікових групах досягла стелі в зростанні аудиторії, залучення користувачів молодше 13 років критично важливе для майбутнього зростання бізнесу Facebook.

Крім того, діти давно і активно використовують інтернет, в тому числі дитячий YouTube Kids і соціальну мережу Likee, будучи активними користувачами мережі. Це означає, що вони вже сьогодні формують свій цифровий слід і перетворюються в потенційно цікаву аудиторію, на яку можна буде зорієнтувати рекламу. Діти самі зацікавлені в тому, щоб потрапити в соцмережу "для дорослих", тому створення спеціальної дитячої версії, з якої — при досягненні певного віку — можна потрапити в дорослий Instagram-світ, напевно буде цікавою можливістю для них.

Запуск дитячого Instagram не виключає появу нових "успішних" 8-10-річних блогерок в стилі Мілани Маханець, однак допуск дитячої аудиторії в Instagram може швидше перетворити цей проєкт в Instagram-версію досить успішного YouTube Kids, де, скоріше, будуть обговорюватися ляльки і машинки, а не псевдо-романтичні відносини з підлітками.

    Реклама на dsnews.ua