• USD 28.3
  • EUR 33.5
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Дитячі гроші. Як Кабмін скасував бебі-бокси, а "Слуги народу" передумали

Експеримент з монетизацією бебі-боксів офіційно визнаний невдалим: народні депутати вирішили повернутися до видачі "пакетів новонародженого" в натуральному вигляді

За два роки дії програми новоспеченим батькам видали понад 500 тис. пакетів новонародженого
За два роки дії програми новоспеченим батькам видали понад 500 тис. пакетів новонародженого / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Вистачило двох місяців, щоб переконатися: монетизація бебі-боксів — дуже погана ідея. Схема, запропонована "зеленої командою", не тільки несла з собою безліч корупційних ризиків, але ще й створювала масу труднощів для молодих батьків (хоча вся ідея видачі "пакетів новонародженого" полягала в тому, щоб їх від цих труднощів рятувати). Саме тому 17 вересня Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №3006-а, який передбачає видачу бебі-боксів в натуральному вигляді. Таку ідею підтримали 316 народних депутатів. "ДС" розібралася, чому від монетизації довелося відмовитися і як видаватимуть бебі-бокси тепер.

Навіщо потрібні "пакети малюка"

Перші бебі-бокси в Україні почали видавати два роки тому — 1 вересня 2018 р. коробку з різноманітними речами, які могли знадобитися в перші місяці життя новонародженого, отримували батьки протягом 30 днів після появи дитини на світ. Такі "подарунки" від держави були покликані полегшити перші дні життя малюка, заощадити час і гроші. І реформа дійсно спрацювала — якщо жителів великих міст стандартним набором пелюшок, памперсів і боді не здивуєш, то для людей, які проживають в маленьких селищах і селах, бебі-бокси стали чудовими помічниками.

"Пакети новонародженого" були доповненням до грошової виплати, яку отримують батьки після народження малюка. Оскільки виплата допомоги при народженні дитини часто супроводжувалася нецільовим використанням коштів (батьки витрачали їх на що завгодно, але не на новонародженого), влада вирішила видавати готові набори речей для дитини. У перші бебі-бокси входили одноразові підгузники, серветки, пелюшки, шапочки, повзунки, матрац, плед, косметичні засоби і термометри. Всі предмети були упаковані в міцну коробку-люльку, яка в разі потреби могла послужити колискою для малюка.

Згідно з планами уряду орієнтовна вартість бебі-боксу повинна була становити близько 5 тис. грн. З виробниками Кабмін укладав договір, тому закупівлі проводилися за оптовими цінами. У 2019 р. асортимент бебі-боксу значно розширили: в коробку стали додавати вдвічі більше пелюшок (шість штук), дитячі шкарпетки в декількох розмірах (у тому числі були включені пари на вік 4–6 місяців), в коробці з'явилися демісезонний комбінезон з капюшоном і синтепоновим наповнювачем, розвиваючі килимки, губки для купання і спеціальний гребінь. Крім того, для матерів в набір додали післяпологові і звичайні прокладки.

Програма бебі-боксів діяла два роки, за цей час новоспеченим батькам видали понад 500 тис. наборів.

79% сімей підтримали ідею видавати бебі-бокси замість 5 тис. грн
79% сімей підтримали ідею видавати бебі-бокси замість 5 тис. грн / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Монетизація бебі-боксів

Однак у 2020 р. все пішло шкереберть. До початку цього року закупівлями і організацією поставок "пакетів новонародженого" в регіони займався Офіс ООН з управління проєктами (ЮНОПС). Міністерство соціальної політики виплачувало Офісу грошову винагороду за виконану роботу, але в 2020 р. ці функції повинна була взяти на себе державна установа "Професійні закупівлі". Вибір постачальників товарів для бебі-боксів повинен був проходити за допомогою системи ProZorro, і в квітні 2020 р. там був оголошений перший тендер на друге півріччя.

У тендері вирішили взяти участь 13 компаній, після першого етапу були обрані чотири фіналісти. Однак компанії, які не пройшли в "фінал", подали скарги в АМКУ, внаслідок чого установа скасувала тендер і заблокувала закупівлю "пакунків малюка". Процедуру потрібно було починати спочатку, а на це потрібен час. Для проходження всіх формальних процедур потрібні були місяці, після чого послідували б тяжби і оскарження результатів тендеру з боку тих, хто програв. Таким чином, контракти з постачальниками товарів для бебі-боксів вдалося б укласти лише до зими, а сама комплектація і поставка "пакетів новонародженого" почалася б ще через кілька місяців. А тим часом діти продовжували народжуватися, і бебі-боксів не вистачало.

В результаті Кабмін не придумав нічого кращого, як запропонувати молодим батькам монетизацію "пакета малюка". 29 липня на засіданні уряду було прийнято рішення виплачувати батькам 5 тис. грн замість натуральної допомоги. "Пакети, які ще залишилися в регіонах, будуть роздані породіллям. Далі, фактично при народженні дитини, будуть видаватися картки з 5 тис. грн для закупівлі дитячих товарів замість "пакета малюка", — заявив тоді прем'єр-міністр Денис Шмигаль, не забувши згадати, що породіллі скаржаться на бебі-бокси, оскільки вони нібито "не завжди відповідали потребам і побажанням".

Міністр соціальної політики Марина Лазебна також уточнила, що батьки можуть звернутися за компенсацією протягом 12 місяців з дати народження дитини. Однак схема була запропонована досить складна: для того щоб отримати гроші, батькам потрібно було спочатку оформити спеціальну карту в Приватбанку. Витратити отримані кошти можна не там, де зручно батькам, а тільки в магазинах, які укладуть контракт з владою.

Проблеми з монетизацією і новий закон про бебі-бокси

Запрацювати нова система повинна була з 1 вересня. І проблеми почалися миттєво. Батьки скаржилися на незручність системи: коли у тебе тільки-тільки народився малюк, останнє, чим тобі хочеться займатися, — це стояти в чергах на отримання необхідних довідок і відкриття рахунку в банку. Крім того, спеціальні магазини тільки почали з'являтися, а якість деяких дитячих товарів у цих магазинах викликає питання.

ЮНІСЕФ провів опитування серед молодих батьків і попросив їх висловити своє ставлення до монетизації "пакетів новонародженого". Виявилося, що 79% сімей підтримують ідею видачі бебі-боксів в натуральному вигляді, оскільки позитивно оцінюють вплив програми на сімейний бюджет. Майже половина опитаних (49%) вказала, що їм вдалося істотно заощадити на купівлі товарів для немовляти в перші місяці життя. Тому вісім з десяти сімей заявили, що хочуть отримувати саме бебі-бокси, а не гроші на спецрахунок для спецмагазинів.

Ще однією проблемою стало те, що на видані 5 тис. грн новоспечені батьки не можуть придбати таку ж кількість товарів, яку видавали в "пакетах новонародженого". Уряд закуповував дитячі речі за оптовими цінами, а батькам пропонують купувати за роздрібними. Згідно з підрахунками ЮНІСЕФ націнка на товари з бебі-боксу в звичайних магазинах становить від 50 до 200%.

До того ж посипалися незручні питання. Хто вибирає магазини, в яких можна отоварити видані гроші? Хто і як формує їх асортимент? Хто визначає, що саме потрібно молодим батькам? І чи немає тут корупційних ризиків?

З усім цим треба було щось робити, і народні депутати від "Слуги народу" вирішили закріпити видачу бебі-боксів в натуральному вигляді в законодавстві. Був розроблений відповідний законопроєкт, який 17 вересня парламентарі прийняли за основу. Представники парламентської більшості одразу ж відзначили видатний внесок у справу забезпечення новонароджених українців бебі-боксами, при цьому вважаючи за краще не згадувати, що саме затверджений ними ж уряд ці бебі-бокси скасував.

У прийнятому проєкті закону зазначено, що на перехідний період — з 1 жовтня по 31 грудня 2020 р. — закупівлю товарів і організацію доставки знову візьме на себе Управління ООН з обслуговування проєктів. У той же час з 1 січня 2021 р. забезпечення одноразовою допомогою, процедура її замовлення, закупівлі і доставки в пологові будинки, перинатальні та неонатальні центри буде здійснюватися відповідно до Закону "Про державні закупівлі". Тобто її знову візьме на себе ДУ "Професійні закупівлі" та система ProZorro. Втім, немає ніякої гарантії, що в січні історія не повториться і уряду не доведеться в терміновому порядку повертати монетизацію "пакетів новонародженого" як екстрений захід для форс-мажорних ситуацій. До того ж законопроєкт поки не прийнятий остаточно, а в Мінсоцполітики стверджують, що в майбутньому батьки зможуть самі вибрати — отримувати бебі-бокс чи гроші.

    Реклама на dsnews.ua