• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Дипломат Василь Філіпчук: Незалежні ТВ- мовники можуть виступати дієвим інструментом для національного діалогу

Українській владі слід задуматися про забезпечення рівного доступу до цифрового телемовлення для незалежних телеканалів, адже ним володіють лише кілька ключових груп, а це, в свою чергу, не сприяє конкуренції на ринку та виконанню соціальних функцій телебаченням

Василь Філіпчук
Василь Філіпчук
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив дипломат, засновник інтернет-видання "Апостроф" і телеканалу "Апостроф TV" Василь Філіпчук в інтервʼю для одного з бізнес-порталів.

Він вказав на регулярні заходи чиновників, які припинили виконувати функцію комунікації з населенням.

"Ми бачимо, як в центрі "Парковий" мало не щотижня проводять конференції до 30-річчя Незалежності, але ці конференції існують в якомусь паралельному, поза суспільством, всесвіті… Участь у заходах приймають тільки чиновники та дипломати, і, за великим рахунком, туди більше нікого не запрошують. Хоча цей майданчик міг стати форматом для діалогу, якби туди запрошували не тільки прихильників влади і тих, хто аплодує, а й тих, хто опонує", — розповів Філіпчук.

За словами дипломата, в Україні існують або приватні канали, що працюють на своїх власників, або державні, які отримують державне фінансування і не зацікавлені в рейтингах. Дипломат вважає, що в такій ситуації може бути виходом система взаємодії телеканалу EuroNews і Єврокомісії.

"Багато вітчизняних телеканалів дуже чітко орієнтовані на інтереси власників або виборчі ніші… Чи можуть вони стати інструментом для національного діалогу, взаєморозуміння, згуртованості? Теоретично так, але для цього має бути запит. Перш за все — запит держави. Скажімо, Euronews є недержавним телеканалом, там немає власника в особі уряду, що визначає пріоритети і завдання їх роботи. Але він отримує конкретне замовлення з боку Єврокомісії на обговорення тієї чи іншої проблеми євроінтеграції. Тобто ЄС не купує телеканал, а дає фінансування телеканалам на висвітлення тих чи інших тем. У нас держава виділяє величезні бюджети на НТКУ і держканали, які не дивляться навіть ті, хто там працює… А приватні канали — в своєму світі, де головні показники — побажання власників і рівень переглядів. Замість того, щоб формувати суспільний дискурс, держава вливає в держканали мільярди гривень, хоча за ці гроші можна фінансувати десять таких телеканалів, як, наприклад, наш Апостроф TV… Потрібно фінансувати контент. За допомогою виділених коштів залучити всі телеканали, які хочуть і готові брати участь в тендерній боротьбі за висвітлення тих чи інших питань. У тому числі і включитися в пошук і обговорення тем, які будуть сприяти зміцненню національної єдності", — зауважив він.

Дипломат переконаний, що держава має занепокоїтися розширенням доступу незалежних мовників до цифрового мовлення і видачі їм ліцензій Т2.

"Доступ до телеглядача визначається значною мірою доступом до цифрового телевізійного мовлення Т2. Там же, фактично, всі ліцензії поділені між ключовими телевізійними групами і у незалежних мовників, таких, як ми, дуже незначні шанси отримати повноцінну ліцензію Т2… Держава має вжити заходів щодо розширення доступу незалежних мовників до цифрового мовлення шляхом або запуску нових мультиплексів, або регулярним переглядом списку тих, хто має ліцензії, і має право вести мовлення", — підсумував Василь Філіпчук.

    Реклама на dsnews.ua