• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Дослідження: війна погіршила вміння українських дітей читати та рахувати

За результатами масштабного освітнього дослідження PISA за 2022 рік, яке проводять у школах по всьому світу, понад 40% школярів в Україні не мають базового рівня математичної й читацької грамотності

Реклама на dsnews.ua

Про це пише BBC News Україна, передає "ДС".

Результати показали, що за чотири роки навчання в умовах пандемії та війни українські діти стали гірше читати і рахувати. При цьому директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко звернула увагу на умови, в яких діти в Україні писали тест. Це був жовтень 2022 року – дуже екстремальні умови блекауту та ракетних ударів Росії.

"Діти в Україні проходили тест у жовтні 2022 року під час найбільших ракетних обстрілів. Писали тести після кількох годин сидіння в укриттях. Звісно це стрес, важко сфокусуватися і втримати інтерес. Це впливає на концентрацію при читанні, на проведення розрахунків. Хоча показники в Україні значно погіршилися, але вони є кращими, ніж у багатьох країнах світу, де немає війни", – сказала Вакуленко.

За даними PISA, 42% українських підлітків не можуть зробити базові розрахунки. У 2018 році їх було 36%. Це означає, що такі діти можуть виконувати елементарні арифметичні операції, але не здатні застосовувати їх для розв’язання практичних завдань – наприклад, прорахувати відсотки по кредитах, пояснила Вакуленко.

Лише 58% українських учнів досягли базового рівня математичної грамотності. Дослідження показує, що кращі результати з математики мають учні, які свого часу ходили до дитячого садка щонайменше два роки, не пропускали навчання протягом трьох місяців поспіль, а також ті, хто витрачав на виконання домашнього завдання більш ніж годину на день.

41% українських дітей віком 15 років не мають базового рівня читацької грамотності. Це означає, що вони не отримують належний обсяг інформації з тексту і не завжди роблять правильні висновки з нього. За словами Вакуленко, результати нинішнього дослідження свідчать, що 41% школярів в Україні не можуть працювати з великим обсягами текстів, не завжди здатні проаналізувати зміст та структуру тексту. У 2018 році цей показник складав 26%.

Досягли базового рівня читацької грамотності 59% українських учнів. Лише 30% дітей в Україні мають високий рівень читацької грамотності, тобто можуть знайти й критично оцінити великі обсяги інформації з текстових і не текстових (графіки, карти) джерел.

Освітні втрати українських учнів у галузі читання можна оцінити майже двома роками навчання, йдеться у дослідженні. Тобто зараз 15-річним підліткам потрібно вчитися на два роки більше, щоб досягти рівня читання їхніх однолітків у 2018 році.

Крім того, в Україні є величезний розрив між рівнями математичній грамотності учнів, які навчаються в селі та у місті, свідчать результати дослідження. У великих містах середній бал дітей за математики – 506 балів. У невеликих містах (населення від 15 тис. до 100 тис. жителів) – 448 балів. Найгірші результати мають учні, які мешкають у селах. Їхній середній бал з математики становить 414. В цілому у знаннях з математики різниця між учнями з великих сіл і міст становить понад 4,5 роки навчання. Різниця в успішності учнів у читанні та у природничо-наукових дисциплінах учнів із сіл та міст подібна.

Учні із сільської місцевості відстають від своїх однолітків з великих міст у читанні майже на п’ять років. Середній бал із читання в учнів з великих міст становить 490, а в сільській місцевості 392 бали. З природничо-наукових дисциплін діти з сільських шкіл відстають майже на чотири роки — середній бал з природничих дисциплін учнів з великих міст становить 508, а учнів із сільської місцевості – 421.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua