• USD 40.3
  • EUR 43.8
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

Древні укри. Хто насправді викопав Чорне море

Назва нібито "первоукраинцев" насправді походить від назви річки
Реклама на dsnews.ua

"ДС" починає серію матеріалів "Історичний фронт з Кирилом Галушко". Разом з відомим істориком ми будемо розвінчувати міфи, в які вірять наші сусіди, а часто і ми самі

Життя нинішнього українця переповнена фронтами. Один - справжній, і там потрібно бути з автоматом. Є ще гібридна війна і інформаційний фронт. Є чим зайнятися і бойової сотні, і "диванної". Тисячі людей рубаються в інтернеті з російськими родичами або співрозмовниками, відстоюючи українську справу. І в політиці, і в історію. Заняття це нервове, адже кожен до кінця переконаний в своїй правоті. Потім когось банять, родинні зв'язки рвуться, настрій псується. Історію знають начебто всі, але з якихось різних сторін. Кажуть, наприклад, немає такого факту! Це вам американці все придумали.

Плюс ще боти злі всюди крутяться і воду мутять. У нас же кожен борець інформаційного фронту ніби як сам по собі. А "бази" йому не вистачає. Книжок з історії в інтернеті - безліч, але пишуть різне, і кому вірити - неясно. Є і сенсації, є і всяке занудство начебто збірників документів і наукових монографій. Але хто ж їх буде читати? Немає часу, немає.

Ми спробуємо прогулятися по довгому списку історичних міфів і правд, з-за яких сваряться і люди, і держави. Які люди, і які держави - кожному зрозуміло.

Ось плете павутину брехні путінський Агітпроп. Мільйони і мільярди різних грошей у нього вливаються. Агітпроп каже: не було ніколи ніяких українців! Придумав їх австрійський генштаб у першу світову! Гілка ви блудна російського народу! Учиш вас, учиш, а ви все ніяк правду не прозрієте.

Вступає наш людина в діалог і заплутується в цій павутині. Але він думає, що є у нього таємне зброю, наприклад, "прадавні укри". Останній довід... Про них там книги хтось написав. Були вони давним-давно. І про Русь, і вже тим більше про москалів? тоді взагалі ніхто не чув. А укри - були! Шумерів вони виховали, стародавніх греків розуму навчили. Ось це - аргумент!

Реклама на dsnews.ua

І наша людина починає рубати павутину брехні цієї сабелькой. А виходить на практиці, що шабелька гнеться, і взагалі - якась іграшкова вона. А Агітпроп йому каже в особі якого-небудь Кисельова: а, так вони ще і Чорне море викопали! Ось таке ваші історики пишуть! І навіть карту показує. І ясно, що наша людина Кисельову не вірить, але "Чорне море" - це ж явний перебір... і що нарили древні укри Кавказькі гори - теж... І кого б запитати, - як воно насправді було?

Даємо довідку. Древні укри

"Прадавні укри" є об'єктом численних псевдопатріотичних інсинуацій, преподносящих їх як "первоукраинцев". При цьому "ступінь старожитності" укрів - величина непостійна: від близького до історичних реалій початку середньовіччя до абсолютно фантастичного кам'яного століття. На жаль, в медіа (в першу чергу - в Інтернеті, а також в телепросторі) вишукування вітчизняних поборників "фольк-хісторі" дуже часто подаються як точка зору української історичної науки. Останнім жодним чином не відповідає дійсності: бачення "укрского питання" українськими дослідниками анітрохи не відрізняється від такого в європейській історичній науці.

Історично достовірні укри (Uchri), вони ж - украні/вукране/укряне (Ucranі, Vucrani) - слов'янське плем'я (союз племен?), населяли басейн річки Укер/Иккер (ньому. Ucker/Uecker) в межиріччі Одеру і Ельби. Передбачається, що етнонім "україні" є похідним від назви річки (пор. "бужани", "струмяне"). Назва ж річки (в слов'янській вимові "Укра", суч. польськ. Wkra), більшість дослідників виводить з слов'янського терміну vikru "швидкий".

Основні згадки укрів/укран в джерелах пов'язані з подіями Х століття, а саме - з експансією німецьких правителів (насамперед - маркграфів Саксонської марки) на землі західних слов'ян. Зустрічається в літературі думку про те, що украні жили на берегах Укера мало не з VI ст. н. е. не має достатніх підстав. Ця гіпотеза спирається виключно на найбільш ранню археологічну дату розселення у регіоні слов'ян (носіїв суковско-дзедзицкой археологічної культури). Однак жодної інформації про укранах немає не тільки для VI ст., але і для більш пізніх періодів. Досить показово, наприклад, що укран не знає т. н. "Баварський географ" другої половини ІХ ст.

"Підкорення" слов'ян Эльбо-Одерского межиріччя в Х ст. було досить номінальним. Ці землі протягом ХІ - початку ХІІ ст. були предметом територіальних суперечок Священної Римської імперії та Польського королівства, а населення цих областей залишалося достатньою мірою самостійним. Переломним моментом в історії регіону став так званий Хрестовий похід проти слов'ян 1147 р. Саме після нього почалася активна аграрна колонізація регіону німецькими поселенцями, а також активізувалася місіонерська діяльність католицького кліру серед слов'ян.
Результатом цих процесів стала досить швидка асиміляція слов'янського населення. Показово, що джерела другої половини ХІІ - ХІІІ ст. вже практично не згадують слов'янські племінні назви. У якості "реліктів" вони зберігаються в основному в топоніміці. Зокрема, серед топонімів фігурує і якась "terra ukera". Проте варто відзначити, що позднесредневековые і сучасні топоніми (Uckerland, Uckermark) мають на увазі не стільки "землі укрів/укран", скільки "землі навколо Укера/Иккера" (річки).

На закінчення залишається тільки зробити кілька зауважень про гіпотези щодо можливого споріднення середньовічного населення території України та укран. Історичні корені укран пов'язані з територією України (вірніше - її північній частині) рівно в тій мірі, в якій з досить умовною "прабатьківщиною" пов'язані всі без винятку слов'янські народи, як зниклі, так і існуючі донині.

Дуже хиткий ґрунт під собою мають і припущення про переселення в ХІ -ХІІ ст. укран під натиском німецьких завойовників у межі сучасної України, що зустрічаються в околоисторической літературі. Історичних свідчень про це немає. Археологічний матеріал дійсно дозволяє ставити питання про наявність якихось зв'язків між населенням Південної Русі і Эльбо-Одерского межиріччя. Однак характер цього матеріалу досить однозначна: мова йде про торговельно-обмінних відносинах, не виключено - про переселення невеликих груп населення (окремі сім'ї/пологи), але ніяк не про масштабної міграції.

Таким чином, украні представляються досить чітко локалізованих у просторі та часі явищем, не мають практично ніякого відношення до території сучасної України, а тим паче - до етногенезу українців. Усілякі фантазії про "древніх украх" залишаються на совісті їх авторів, а також на совісті "об'єктивних критиків" цих антинаукових бреднів, які вільно або мимоволі сприяють їх - бреднів - популяризації.

У статті використані матеріали сайту "LIKБЕЗ. Історичний фронт" Євгена Синиці

    Реклама на dsnews.ua