• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Дуель на телефонах. Навіщо жінки так часто роблять селфи

Виявляється, пані закидають інших своїми фото, щоб піднятися економічної сходах і плюнути в тих, хто перебуває на сходинку нижче
Реклама на dsnews.ua

Ймовірно, ви вже щось чули про дослідження Університету Юти: проаналізувавши 68 562 селфи жінок в мережі з тегом #hot і #sexy, вчені прийшли до висновку, що пані публікують свої фото зовсім не через патріархального тиску суспільства, а під впливом економічної конкуренції (результати опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences). Сексуальна привабливість - своєрідне вкладення, яке допомагає вигравати в соціальній грі, підвищує самооцінку і дає можливість хоча б на час впоратися з депресією.

Практично будь-яке опубліковане селфи - ретельно вибраний і продуманий знімок, який проходить обробку в м'ясорубці фільтрів, обрізок і накладок. Героїня на фото і реальна жінка можуть разюче відрізнятися один від одного. І це набагато цікавіше, ніж дослідження, кому саме сучасні панянки хочуть розбити серце - чоловікам чи іншим представницям прекрасної статі.

Крім економічної конкуренції та конкуренції за чоловічу увагу, існує ще безліч причин, чому жінки не можуть зупинитися і розстрілюють себе знову і знову через затвор фотокамери.

Не просто епідемія марнославства

Говорячи про будь-якому соціальному явищі сьогодні прийнято згадувати фемінізм і гендерна нерівність. Але, по суті, нове дослідження ще раз повідало стару істину: жінки одягаються тим чи іншим чином для того, щоб справити враження не на чоловіків, а на інших жінок. Переважна більшість хлопців швидше зреагує на сам факт оголення жіночого тіла, а не на якісь особливості фігури. Так, якщо жінка висока, в коментарях напевно з'явиться чоловічі компліменти довгим ногам, в той час, як інші дами відзначать про себе, що ці ноги дуже короткі щодо всього тіла. Втім, завдяки певному ракурсі можна виправити будь-який недолік. А лайки і повідомлення перетворяться в ваш капітал в соціальній мережі.

Люди, які нещодавно поринули у всю цю інтернет-конкуренцію, дивуються: який сенс в удосконалених фото, якщо ваші реальні друзі і так знають, як ви виглядаєте офлайн? Просто їм невтямки, що в штучної реальності, де всі поводяться нечесно, більшість користувачів просто приймають ці правила.

Доктор Кандисс Блейк, автор дослідження, говорить про раціональне й адаптованій поведінці жінок, який набрав складну еволюційну гру. Але хіба може марнославство стати центральним проектом в житті людини? Одна справа, коли мова йде про Кім Кардашьян або іншої особи, чиї селфи комерціалізуються. У них є обґрунтована і поважна причина: гроші і створення бренду. Інші роблять те ж саме безкоштовно, та ще й намагаються переконати оточуючих, що цілими днями ходять по квартирі в такому ж вигляді, як моделі на показі Victoria's Secret.

Реклама на dsnews.ua

Якщо говорити про патріархат, то головна зміна полягає в тому, що протягом багатьох століть зображення жінок народжувалися за допомогою чоловіків. Звісно, існували і Фріда Кало, та інші художниці, але проектувати власний образ у зовнішній світ дамам вдавалося вкрай рідко. І, судячи з кількості селфи, сьогодні - це чи не головна жіноча потреба.

Дослідження Університету штату Юти - реверанс тим дівчатам, які не хочуть відчувати себе мимовільними пішаками в чоловічому світі. Формулювання на кшталт "маркер високої жіночої конкуренції" тут же знімає з вас звинувачення в комплексах і незатребуваність в реальному житті. У дослідженні йдеться про 5 567 містах і 1 622 округах США, а також про інших європейських країнах. Але що служило основним маркером, крім відвідування салонів авторами селфи, зрозуміти непросто. Та й генератор hashtag (all-hashtag.com) навряд чи може розповісти, з якою метою було зроблено те або інше селфи.

Але існує безліч інших не таких "сенсаційних" досліджень. В одному з них говориться, що більшість користувачів, коли бачать у соціальних мережах жінку з сексуальними фотографіями, вважають її не дуже компетентною. Для дослідження створили два неправдивих фейсбучних профілю Аманди Джонс з ідентичними перевагами в музиці, літературі, кіно і т. д. Відрізнялися лише фото профілю: на одному дівчина в червоній сукні з вирізом до стегна демонструє пояс підв'язки, на іншому - одягнена скромно, без претензій на сексуальність. У підсумку саме другий варіант викликав більше симпатій у потенційних роботодавців. Крім того, опитані жінки назвали Аманду в червоному не такою гарною, як її скромну версію.

До речі, існує категорія феміністок, які охоче публікують сексуальні селфи. Але роблять це не для того, щоб залучити чоловіків, а в рамках постмодерністського дискурсу, з іронічним або сатиричним посилом. Або ж з метою протесту проти тих культур, де жінки змушені носити хіджаб.

Фотобум та фейсбук-конкуренція

За даними компанії InfoTrends 2017-й приніс у світ до ста мільярдів нових фото, більшість з яких зроблені на смартфони. Зображення стало не просто доказом того, що описане користувачем подія сталася насправді. Життя, як у фільмах режисерів нової французької хвилі, розпадається на фіксовані кадри.

Але людям не стільки хочеться знімати світ навколо, скільки себе коханого. З появою величезної кількості фільтруючих інструментів ця тенденція тільки посилилася. Ми вже чули про snapchat-дисморфії, коли люди за допомогою цифрових засобів удосконалять власне зображення і мріють про подібний ефект в реальності. Фотошоп дає фору будь пластичної операції і збільшує невпевненість користувачів у власній привабливості. У мережі можна зустріти людей, які після хірургічних перетворень носа, губ і інших частин тіла все одно комлексуют. Але одержимі загальною схильністю до селфи викладають свої замасковані фото.

Жінки готові змиритися з досконалими зображеннями знаменитостей, але сьогодні красивою в інтернеті може стати будь - сусідка, знайома, співробітниця. Нещасні френди тільки встигли отлайкать і відкоментувати стегно однієї дами, як вже змушені розхвалювати плече іншої, яка все це помітила і поспішила опублікувати селфи в пику абсолютно незнайомій їй юзерше. Онлайн-махінацій, до яких вдаються не тільки жінки, але і чоловіки, не злічити: і "ішов, упав, отямився, а моє красиве фото випадково опинилася в мережі" - одне з багатьох.

Фейсбучный One-Upsmanship - це змагання, коли користувачі намагаються управляти враженням, яке створюють у френдів і передплатників. Постійні переживання, заздрість і тривога, чому у інших оновлення з'являються частіше, і збирають більше лайків, здатна перетворитися на психічний розлад. У жінок же виявляється потреба бути об'єктом сексуального бажання людей, яких, можливо, у житті вони б обійшли десятою дорогою.

Дівчата роблять кілька десятків селфи в день, щоб вибрати, відфільтрувати і опублікувати одне єдине. До цього зображення може проходити ретельну перевірку на реакції у найближчих друзів і родичів. Щоб стати повноцінним громадянином цієї Нарцисичної імперії люди вкладають гроші в пристрої з камерою краще, селфи-палиці і т. д. Як би самовпевнено і відсторонено не виглядали жінки на фото, по суті, більшість з них в даний момент випрошують у інших увага: будь ласка, подивіться на мене і скажіть щось, щоб я відчула себе краще - навіть якщо я знаю, що вродлива, мені треба чути це постійно.

Thirst Trap або Пастки в Мережі

"Ви що?!", - говоримо ми знаменитостям, які переборщують з фотошопом. У 2011-му в деяких країнах була заборонена реклама L'oreal з Джулією Робертс. Така ж доля спіткала ролик з моделлю Крісті Терлінгтон - жінки, яким вже за 40, виглядали в кадрі зовсім юними.

Відшліфовані фотографії Бейонсе стають сенсацією і піддаються глузуванням з боку тих, хто і сам не проти пустити в справу ті або інші програми. Нескінченні фільтри постійно використовують не стільки знаменитості, скільки прості смертні.

Дослідження Renfrew Center Foundation показали, що 70% жінок ретельно редагує свої зображення передтак, як викласти їх в соцмережі, а 60% редагує і фотографії своїх неповнолітніх дітей. Користувачі також вибирають час доби, коли краще опублікувати селфи. Тестування поз і освітлення - це від 5 до 30 кадрів, які найчастіше робляться вже після того, як жінка подбала про макіяжі та зачісці. Дівчата, які стверджують, що їх фото - результат першого ліпшого клацання камерою швидше за все або брешуть, або володіють хорошою м'язової пам'яттю. Втім, в останньому випадку ви побачите кілька десятків схожих ракурсів або виразів обличчя в одному і тому ж профілі.

Крім цього, існує дилема, який саме підписом забезпечити своє еротичне фото. На "добрий ранок" зазвичай слід ряд коментарів, які запевняють вас, що працювати комментирующим тепер несила, а на "доброї ночі", що тепер ні за що не заснути. Багато пані супроводжують селфи довгими цитатами з Ганді або короткими "ротик" і "взглядик", хоча достатньо було б обмежитись виразом thirst trap. Це означає, що перед нами сексуальне фото, яке розмістили просто для залучення уваги.
Робиться воно для задоволення его, і найчастіше людьми, які мають потребу в постійному підтвердженні власної привабливості або для придушення неврозів. Є ті, хто зізнається, що ніколи не робить thirst trap в спокійному емоційному стані - вони викладають сэлфи, коли життя дає тріщину. Частина жінок робить такі фото для того, щоб "колишній" пошкодував про втрачене, інші - для залучення якогось випадкового хлопця з соцмереж. Найсмішніше, коли в кінці дня, не отримавши потрібний лайк і комплімент, пані агресивно нападає на незнайомця з вимогою звернути увагу на її "випадкове" селфи.

На закінчення хочеться дізнатися, чому, якщо мова не йде про гендерний перекіс, фото з тегом #hot і #sexy - прерогатива жінок? Чому чоловіки не так часто радують нас своїми зображеннями в фейсбуці? Якщо у хлопця був невдалий день, він навряд чи вирішить підняти собі настрій, опублікувавши селфи в соцмережах заради бажання почути горезвісне "я б вдула". Психологи закликають нас пам'ятати, що людина, що зловживає thirst trap, навряд чи так само добре себе відчуває душевно, як виглядає на фото. А про економічну конкуренцію думає в останню чергу.

    Реклама на dsnews.ua