• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ексспівробітник Міноборони розповів про зрив спецоперації зі звільнення військовополонених у Донецьку

Реклама на dsnews.ua

Колишній співробітник Міністерства оборони України, підполковник Михайло Ніколов (позивний "Лермонтов") заявив про зірвану спецоперацію Головного управління розвідки МО по штурму в'язниць в окупованому Донецьку

Про це він розповів в інтерв'ю журналістові Юрію Бутусову, опублікованому в Facebook, передає "ДС".

За його словами, проти групи, яка готувала спецоперацію, відкрито кримінальні справи, а по машині командира групи з позивним "Швед", який виїжджав зі своєї квартири на Позняках у Києві, був відкритий вогонь.

"Нашим завданням було взяти штурмом місця утримання військовополонених у Донецьку. Ми готувалися рятувати українських полонених із найстрашніших місць на Донбасі і покарати їх катів", — стверджує Ніколов.

За його словами, бойова група була створена в грудні 2018 року, її санкціонував особисто п'ятий президент України Петро Порошенко.

"Потім про операцію поінформували президента Зеленського, підготовка тривала, і ніхто не говорив "стоп". Справа в тому, що у нас були всі підстави розраховувати на успіх. Я входив тільки в одну з груп, знаю, що були й інші, які відпрацьовували свої об'єкти. Крім того, можу тільки здогадуватися, скільки всього людей було задіяно", — зазначив підполковник.

Він повідомив, що їх об'єкт був побудований у вигляді макету, на якому відпрацьовувалися різні ситуації, захід, робота, евакуація.

"Знаю про те, що одна з груп нелегально проникала в реальне місце попереднього ув'язнення на території, підконтрольній Україні, схожим із об'єктом в окупованому Донецьку ... Були відібрані мотивовані люди, які перевірені на війні і в багатьох екстремальних операціях", — підкреслив Ніколов.

Тренування були якісні і дуже важкі, бійці були забезпечені всім необхідним озброєнням і екіпіровкою для успішного виконання завдання, держава вклала великі ресурси в їх забезпечення.

Але коли група вже досягла готовності, 8 липня контррозвідка СБУ штурмувала їх секретний базовий табір в Донецькій області, при цьому ледь вдалося уникнути жертв. А в Києві на Позняках була зроблена спроба затримання командира групи "Шведа".

"Співробітники контррозвідки чогось відкрили вогонь по машині "Шведа" прямо серед житлових будинків, просто дивом ніхто не постраждав. Навіщо? "Швед" звинувачується росіянами в організації успішних ліквідацій відомих ватажків терористів на Донбасі. Його можна було спокійно викликати на зустріч до СБУ, де він бував багато разів, і він би і так дав усі необхідні свідчення. Навіщо було по ньому стріляти? Це наводить на серйозні підозри", — сказав підполковник.

На його думку, операція зі звільнення полонених в ОРДЛО була зірвана в результаті зради в керівництві України.

"Нас, учасників, затримали, нам пред'явили звинувачення, і ми тепер проходимо за звинуваченнями в порушенні законів України. Кримінальні справи порушено проти всієї групи — і це незважаючи на те, що Міноборони подало в СБУ доповідь про нас, підтвердило наші повноваження, видачу нам зброї. Кримінальну справу проти нас відкрито за статтями "тероризм" і "створення організованої злочинної групи", — констатував Ніколов.

Він вважає, що відбувається системний "злив" інформації, причому це робиться публічно і нібито випадково.

"Дивіться на загальні риси — як у нашому випадку, так і у випадку з "вагнерівцями", операції провалені в результаті "зливу" і захоплення нібито злочинців. Нібито ніхто не винен. Ніхто не говорив — "це не спрацює, це ризик, припиняємо". Насправді, ця серія провалів, не всі з яких ще озвучені, показують не випадковість, а закономірність. Будь-який контррозвідник може подивитися на провали наших спецоперацій в 2020 році і побачить, що у них спільний почерк. І є всі підстави підозрювати, що ці провали були організовані кимось, хто отримав доступ до інформації особливої важливості", — заявив підполковник.

Він вимагає розслідування і готовий більш детально розповісти про все народним депутатам, слідчим, прокурорам.

"Прошу припинити переслідування людей, які внесли свій вагомий внесок в оборону України, це принизливо насамперед для нашої держави", — уклав Ніколов.

Нагадаємо, раніше Україна провалила спецоперацію із затримання бійців ПВК "Вагнера". За словами нардепа від "ЄС" Олексія Гончаренка, операцію із затримання в Білорусі найманців, що воювали на Донбасі, готували спецслужби України, однак інформацію про неї "злив" "кріт" із оточення президента Володимира Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua