• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Гори, гори ясно! Хто підпалює Туреччину і при чому тут Україна

Хоча заяви "Дітей вогню" про вчинення ними підпалів лісів не підкріплені жодними доказами, в громадській думці Туреччини лісові пожежі виявилися пов'язані з курдами

У Туреччині продовжують бушувати пожежі
У Туреччині продовжують бушувати пожежі
Реклама на dsnews.ua

В останніх числах липня турецькі газетs Yeni Safak і Daily Sabah майже одночасно оприлюднили інформацію про те, що відповідальність за підпал лісів взяло на себе угруповання Ateşin Çocukları İnisiyatifi (ACI) — "Ініціатива Діти вогню", пов'язана із забороненою в країні "Робочою партією Курдистану" (Partiya Karkerên Kurdistan — PKK).

ACI виникла на інформаційному горизонті порівняно недавно, влітку 2020 року, і теж з аналогічними заявами. Потім, вже заднім числом, Фонд політичних, економічних і соціальних досліджень (SETA), що базується в Анкарі, встановив, що ACI ще в 2019 році організувала 28 підпалів.

З цього моменту починаються сумніви. У 2019 заяви ACI ніхто не помітив. Звичайно, могло бути і так, що їх просто не сприйняли всерйоз. Але ніким не помічені 28 пожеж, супроводжувані 28 заявами "це зробили ми", виглядають вкрай дивно. Ще менш правдоподібні таємні підпали, розкриті потім аналітиками SETA, оскільки терористичні акти — завжди акти публічні. Весь сенс терору полягає в нагнітанні страху, і "таємний терор" — нонсенс. Тим більше, якщо мова йде про підпал лісів, які і так горять щороку по всьому світу. Залишається версія №3: підпали 2019 року було SETA просто вигадані.

Ще одна дивина полягає в тому, що жоден з паліїв ACI жодного разу не був спійманий. Звичайно, зловити палія лісу складно, на що і упирає ACI в своїх заявах, хизуючись невразливістю і безкарністю. Але паліїв, не обов'язково терористів, активно шукають і нерідко ловлять. Буквально на днях, 31 липня, турецька поліція затримала за підозрою в підпалах двох російських туристів, які гуляли по лісі в передмісті Анталії, відвідування якого було раніше заборонено в зв'язку з небезпекою загоряння. Поліцію викликали місцеві жителі, яким туристи, що гуляють з сумками, здалися підозрілими. Що там було в сумках, і наскільки обгрунтовані звинувачення — це вже справа слідства, але сам факт дуже показовий. І випадок цей зовсім не поодинокий, і не тільки з туристами з Росії. Проте, за два роки палії з ACI ще жодного разу не були спіймані. Не було жодного судового процесу над ними — який, безсумнівно, привернув би велику увагу. Це наводить на думку про віртуальність здійснюються ACI підпалів — при тому, що сайт організації живий і активний.

Дуже не беззаперечний і зв'язок з ACI з PKK. Справжність цитат "високопоставлених членів PKK", що час від часу з'являються в ЗМІ, викликає великі сумніви. На офіційному рівні PKK зв'язку з ACI не визнає. А глава МВС Туреччини, якого вже точно не можна запідозрити в симпатіях до PKK, на недавнє пряме запитання про її причетність до підпалів лісів так само прямо і відповів, що говорити про це поки рано, оскільки розслідування триває. Зауважимо — воно триває з 2020 року.

Що залишається в сухому осаді? Залишаються лісові пожежі, як факт, який неможливо заперечувати. Але лісові пожежі зараз стали бичем усього світу. Можна повірити, в теорії, в бойовиків ACI, що підпалюють ліси в Анталії, але їх активність, наприклад, в Австралії виглядає якось зовсім вже непереконливо. Ліси між тим горять навіть в Якутії, де, по ідеї, не повинно бути дуже вже жарко і сухо. І в Україні, до речі, теж оголошено надзвичайний рівень пожежної небезпеки. Не чути про лісові пожежі тільки в Китаї: чи то там відмінна організація лісового господарства, то чи жорсткий контроль над інформацією, але знову-таки як факт — ось не чути — і все.

Далі, крім пожеж лісів, як факту, є, як факт, сайт ACI, що закликає до підпалів і заявляє про те, що активісти ACI їх здійснюють. Заявляє без будь-яких доказів, і це викликає питання: чи були взагалі підпали і активісти-палії? І, якщо відштовхуватися від фактів, а не від чуток, все сходиться на тому, що ACI — віртуальна організація, яка вирішила розкрутитися і хайпануть на загальносвітовому природному явищі.

Реклама на dsnews.ua

І слідом відразу виникають ще два питання: кому вигідно існування ACI і її, а також PKK, причетність до пожеж, існуюча в громадській думці, — раз, і що робити з творцями сайту, якщо МВС Туреччини до них все-таки добереться — два. І тут же маячить третє питання, найважливіше: ось розкручена версія свідомих підпалів лісів в Туреччині, яка, при спокійному розборі за відкритими джерелами розвалюється від першого ж стусана. Адже вона теж не одна така? Наскільки інформаційний простір насичено такими фейк, які легко викрити, але які спокійно ковтають не тільки середній споживач контенту, але і середній журналіст, що перетворився в наш час в простого бездумного рерайтера.

Тим часом версія підпалів панує і в ЗМІ, і в громадській думці, яку ці ЗМІ формують. У громадській думці Туреччині — вже у всякому разі. Вона має прямий вплив на безліч політичних процесів, зокрема, додатково блокує можливість будь-яких переговорів з PKK в пошуках миру і компромісу. Зрозуміло, що при Ердогані цього не буде, але Туреччина все ще демократична країна, хоча і з ухилом в авторитаризм. Президенти не сидять там незмінно, чавунним задом по 20-30 років. А партія Ердогана, Партія справедливості і розвитку (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP), судячи з опитувань, програє вибори 2023 року. Так ось, навіть якщо влада зміниться і нова влада буде готова, в принципі, спробувати домовитися з PKK, то стійка думка про її причетність до підпалу лісів додатково ускладнить такий крок.

Крім того, в зв'язку з падінням популярності AKP в Туреччині ходять наполегливі чутки про дострокові вибори у 2022 р. замість 2023-го, поки тільки парламентських. Такий же маневр: форсоване накачування популярності і дострокові вибори на її хвилі, одночасно парламентські та президентські, був проведений Ердоганом і в 2018 році, принісши йому повний успіх. Ердоган з приводу перенесення виборів на 2022 рік зберігає мовчання, його союзники, такі, наприклад, як голова Партії націоналістичного руху Туреччини Девлет Бахчелі, заявляють, що дострокових виборів не буде, а от не пов'язані з владою аналітики кажуть якраз протилежне. І якщо допустити, що мають рацію непровладні аналітики (а проста логіка говорить саме про це), то "п'ятихвилинка ненависті" до PKK виглядає для AKP дуже своєчасною. Саме зараз, приблизно за 7-9 місяців до можливих дострокових виборів, і потрібно починати таку кампанію.

Безумовно, прихильники Ердогана не причетні до підпалу лісів — в цьому немає і тіні сумніву. Але перехоплення ними бренду ACI було б цілком можливе і логічне. Якщо ACI дійсно створена як таран проти PKK і передвиборний прискорювач для AKP ще в 2020-му, то політтехнологи Ердогана — відмінні стратеги, які вміють прораховувати надовго вперед і діяти на випередження.

Звичайно, можливі й інші версії, але версія ACI як помилкової терористичної організації, що здійснює теракти виключно віртуально, і використовуваної владою Туреччини проти PKK, виглядає в їх ряду найбільш переконливою.

Підемо далі. Припустимо, що влада змінилася, і турецька поліція все-таки взяла за ніжне місце сайтобудівників ACI, але не знайшла прямих доказів того, що її активісти робили підпали. Звинувачення в тероризмі за заклики до підпалів виникає автоматично — тут сумнівів немає. Але чи можна буде додати до нього неправдиву інформацію про вчинені нібито підпали, яка виявиться фейком?

Очевидно, так, можна і потрібно. Терор — це ж не власне теракт, а його переломлення в інформаційному просторі. Сам теракт — лише інформаційний привід, і якщо інформаційний привід виявляється вигаданий, але сприйнятий в громадській думці як справжній, це нічого не змінює в кваліфікації такої діяльності як тероризм.

Іншими словами, терор — це в першу чергу інформаційна війна, а зовсім не вибухи, викрадення літаків і взяття заручників. Все перераховане — лише технічні деталі, абсолютно не відображають суті тероризму. І, якщо інформаційна суть тероризму не відображена абсолютно ясно в КК, це означає, що діючі сьогодні закони сильно відстають від реального життя. І тут час задатися питанням: а наскільки відповідає цим реаліям КК України? Адже російський інформаційний тероризм набагато масштабніше діяльності ACI.

    Реклама на dsnews.ua