• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Акаунт за паспортом. У Росії вводять державний контроль за користувачами месенджерів

Тепер у Росії можна буде користуватися інтернет-месенджерами лише за паспортом. Принаймні теоретично і за законом

Екран смартфона
Уряд РФ зобов'язав месенджери реєструвати користувачів за паспортними даними / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Цю інформацію, про чергове посилення контролю за доступом росіян в інтернет, негайно поспішила спростувати Держдума РФ — мовляв, це неправда і оператори зв'язку не вимагатимуть паспортних даних користувачів при реєстрації в месенджерах. Про це поспішив заявити голова комітету з інформаційної політики, інформаційних технологій та зв'язку Держдуми РФ Олександр Хінштейн в ефірі радіо "Говорить Москва".

За вічним російським звичаєм, Хінштейн, звичайно, сказав напівправду, а фактично — просто збрехав. Розбираємося, як усе насправді.

За російськими законами офіційно купити сім-карту можна лише після пред'явлення паспорта. Зрозуміло, обхідні схеми є, і на них наживається цілий сонм аферистів. Ліві сім-карти масово реєструються на юридичних осіб чи пенсіонерів, яким через вік уже все одно, і масово ж продаються на чорному ринку. Звісно, з націнкою за конспірацію. Закрити цю дірку російській владі поки що не вдавалося — будь-яке посилення правил породжувало новий сплеск народної винахідливості. Але формально купити російську сім-карту анонімно не можна. Хоча за фактом це можливо. Поки що.

Нова постанова уряду РФ від 20.10.2021 № 1801 "Про затвердження Правил ідентифікації користувачів інформаційно-телекомунікаційної мережі "Інтернет" організатором сервісу обміну миттєвими повідомленнями" вводить ще один бар'єр контролю. Вона додатково зобов'язує службу сервісу обміну повідомленнями, тобто месенджера, на підставі договору про ідентифікацію, укладеного з оператором мобільного зв'язку, повідомляти останнього про всіх нових користувачів. При реєстрації нового акаунту на телефонний номер оператор месенджера буде зобов'язаний повідомити цей номер оператору мобільного зв'язку. Ідентифікувавши користувача і зробивши у своїй базі запис про використання ним меседжера, оператор мобільного зв'язку дасть добро на відкриття акаунту. Якщо договір між користувачем та мобільним оператором буде розірвано, мобільний оператор повідомить про це оператора месенджера, після чого той повинен буде закрити акаунт.

Цей сплеск бюрократичної думки породжує два питання. Перше: як саме російська влада має намір нагнути операторів месенджерів, змусивши їх зливати користувачів мобільним операторам, бази даних яких перебувають під повним контролем російської влади?

Як показала провальна спроба закриття Telegram у Росії, прямий примус тут працює погано. Чи буде досягнуто домовленості між російською владою та глобальними інтернет-гігантами?

Це питання можна сформулювати і по-іншому: чи погодяться глобальні інтернет-сервіси, той же Телеграм, Twitter, група сервісів Facebook, Inc. та інші, на таку співпрацю?

Реклама на dsnews.ua

Така згода, по суті, означатиме готовність підперти російський поліцейський режим, розплатившись за лояльне ставлення влади до безпеки російських користувачів. Які булочки чи, навпаки, нові примусові заходи заготувала російська влада для спонукання до цього кроку власників месенджерів, без чого неможливе виконання нового закону?

З нових примусових заходів можливе, мабуть, хіба що блокування СМС з перевірочним кодом для тих месенджерів, оператори яких не підуть на таку співпрацю. Але можливий і витонченіший варіант: штучна затримка таких СМС, що симулює обмін інформацією між оператором месенджера та інтернет-оператором, і водночас поширення інформації про те, що домовленості про співпрацю досягнуто. І навіть якщо пресслужба операторів месенджерів це надалі спростує, осад недовіри залишиться. Такий блеф з боку російських наглядових служб є цілком можливим.

Друге питання: як посиляться правила продажу сім-карт для закриття або щонайменше звуження їх чорного ринку — а вони, безперечно, посиляться. Логічним бачиться запровадження адміністративної, а потім і кримінальної відповідальності за користування чужою сім-картою і навіть обмеження кількості сім-карт, які можна зареєструвати на фізичну особу чи організацію.

Утім, це скоріше вже технічні деталі. Загальний же тренд очевидний: російська влада налякана. Вони побоюється протестів та прагне зіграти на випередження, закручуючи гайки. Логічний фінал у такого закручування може бути лише один — остаточна північнокореїзація Росії та повне закриття всіх каналів зв'язку з рештою світу, за винятком вузького кола юридичних та фізичних осіб, та й то лише під щільним контролем спецслужб.

Хтось сумував за смачним пломбіром, докторською ковбасою та порядком, як при Сталінові? Що ж, мрії здійснюються. Ласкаво просимо до СРСР. Поки що тільки в Росії. Але російські реконструктори завзято ломляться і до нас.

    Реклама на dsnews.ua