• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

ДБР озвучило причини авіакатастрофи Ан-26 у Чугуєві

Причинами падіння навчального літака Ан-26 у вересні минулого року під Харковом, в результаті чого загинули 26 курсантів, стали службова недбалість, прагнення заощадити паливо і час

Катастрофа літака Ан-26
Катастрофа літака Ан-26
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомив начальник слідчого відділу ГБР Вадим Приймачук, передає "ДС" з посиланням на УНІАН.

За його словами, виконання навчальних польотів на літаку Ан-26 дозволялося тільки за умови, що на борту будуть або курсанти-штурмани, або курсанти-льотчики. У той же час у військовому навчальному закладі практикували поєднання обох навчальних планів і брали на борт одночасно курсантів-штурманів і курсантів-льотчиків, що заборонено правилами безпеки польотів.

Ще одне встановлене слідством порушення полягає в тому, що зліт Ан-26 дозволявся з перевищенням допустимої злітної маси. Так, 25 вересня замість 10 курсантів в літаку перебувало 20, зазначив Приймачук.

Крім того, слідчі встановили, що командир повітряного судна не мав допуску до нічних польотів, оскільки тривалий час, більше 11 місяців, не відновлював свої навички польотів вночі. Це, підкреслив працівник ГБР, в підсумку призвело до того, що він не впорався з пілотуванням літака в нештатній ситуації, коли один з двигунів втратив тягу, і не зміг посадити літак на злітну смугу.

Більш того, 25 вересня в вузі, як і раніше, практикували навчальні польоти курсантів так званим "конвеєрним" методом, тобто коли літак робить навчальний політ, а потім починає здійснювати приземлення і, перебуваючи на злітній смузі, знову переходить в режим зльоту, чи не зупиняючись для технічного огляду і заміни одних курсантів іншими.

"По суті, основною причиною трагедії стало незаконний дозвіл керівником польотів на аеродромі в Чугуєві на злети зазначеного літака "конвеєрним" способом. Такі дозволи він давав на останні чотири польоти перед трагедією, що призвело до того, що на останньому злеті була виявлена поломка систем одного з двох двигунів, але саме через "конвеєрний" тип польотів екіпаж не зміг своєчасно виявити цю поломку і зупинити літак, так як в цей момент він знаходився на злітній смузі в режимі зльоту на швидкості, яка вже не дозволяла зупинити повітряне судно", — пояснив Приймачук.

Він також додав, що даний тип літака є турбогвинтовим, і заводом-виробником взагалі не передбачений "конвеєрний" метод польотів для даного типу повітряних суден. Тоді як за регламентом після кожного навчального польоту літак повинен повністю зупинятися, і технічні працівники повинні оглядати його і двигуни, що могло б запобігти нештатній ситуації в повітрі.

Приймачук уточнив, що "конвеєрний" тип навчальних польотів при підготовці льотчиків і штурманів практикувався з метою заощадити паливо і час.

Крім того, встановили слідчі, керівник польотів на землі не надав допомоги командиру екіпажу, після того як останній доповів про проблеми в одному з двигунів.

За словами Приймачука, єдине, що з землі повідомили екіпажу, — щоб вони заходили на посадку. Однак командир літака, не маючи достатньої практики нічних польотів, і в умовах нештатної ситуації не зміг вирівняти літак, який почав завалюватися через втрату тяги одного з двигунів, і не зміг направити його на злітно-посадкову смугу. В результаті цього сталося завалювання повітряного судна і його падіння за межами злітної смуги.

В цілому, як зазначив керівник слідчого відділу ГБР, до катастрофи призвела низка факторів, пов'язаних з грубим порушенням правил навчальних польотів і експлуатації літака Ан-26.

Нагадаємо, ДБР завершило досудове розслідування у справі катастрофи військового літака Ан-26Ш у травні 2021 року.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua